25.3.2024Komise mládeže - Přidán dokument (propozice GP v rapid šachu 2023/2024 - aktualizace o počty postupujících)
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 celkově po třech turnajích
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 3.turnaj Boršice
Kalendář akcí - Přidána akce 48. Přebor Vsetína (včetně propozic)

GP Kroměříž- 2.turnaj

V Sokolském domě v Kroměříži proběhl druhý turnaj ze série Grand Prix Zlínského kraje v rapid šachu mládeže. V osmi věkových kategoriích celkem bojovalo 91 dětí mladších 14 let, z 17 oddílů Zlínského kraje.Hrály se tři samostatné turnaje švýcarským systémem na 7 kol, hracím tempem 2x20 minut na partii.Konečně již jsou známe počty postupujících na M ČR a tak bylo v tomto mrazivém počasí o co bojovat. Pořadatelé navíc vyhlašovali i kategorii do 8 let, kam patřilo hned 13 dětí. V kategorii do 10 let se prosadili hlavní favorité. K překvapení však došlo na prvním místě, když Ondra Vraj(Hoštálková) v přímém souboji podlehl domácímu Pavlu Opluštilovi. Ten dvěma remízami v posledních dvou kolech "jistil" vítězství se šesti body. O druhou příčku si to v posledním kole rozdal právě Ondra Vraj s Ondrou Vaškem (Osvětimany). Druhou příčku tak obsadil právě loňský Přeborník Moravy a Slezska a na třetí místo se vyhoupl Alexandr Skalský ( Sk Staré Město). V kategorii dívek byla nečekaně silná a vyrovnaná konkurence. Nepamatuji se, že by v kategorii dívek bojovalo v GP deset uchazeček o medaile. Na zlato po zásluze dosáhla Viktorie Všetulová ( Šk Staré Město), stříbrná příčka patří Janě Obšivačové (Valašská Bystřice) a bronzová domácí Petře Večerkové ( Postoupky). V mimořádně vyhlašované kategorii do 8 let pak bezkonkurenčně zvítězil Pavel Opluštil, před svým oddílovým kolegou Tadeášem Šrucem a bronz vybojoval teprve šestiletý Štěpán Řezníček. Vůbec nejmladším hráčem pak byl ještě jeho o dva roky mladší bratr Patrik ( oba Zbrojovka Vsetín). V kategorii dívek do 8 let zvítězila také Viktorie Všetulová, před Kateřinou Spáčilovou ( obě Staré Město) a Lucií Obšivačovou ( Valašská Bystřice).
V prostřední kategorii do 12 let nenechal nikoho na pochybách o svém dalším vítězství František Mrkús ( Šk Staré Město). Zvítězil s plným počtem 7 bodů. O dalším pořadí rozhodlo pomocné hodnocení mezi dvěma 5,5 bodovými hráči. Šťastnější byl tentokrát další domácí hráč David Opluštil a bronz zbyl na Jakuba Gálíka ( Hośťálková). V kategorii dívek rozhodovalo také pomocné hodnocení jelikož všechny tři medailistky dosáhly třech bodů. Zlatou medaili nakonec získala Adéla Bierská ( Zbrojovka Vsetín), stříbro vybojovala Klára Dančáková ( Hošťálková) a bronz Markéta Lapčíková ( Šk Zlínterm).
V nejstarší kategorii bylo spoustu remízových výsledků a tak do posledního kola, bylo stále ve hře o medailová umístění více hráčů. Vyhrát v posledním kole znamenalo výrazně poskočit i v celkovém hodnocení. To se na prvních čtyřech deskách povedlo pouze jednomu hráči. A tak po zásluze se vítězem této kategorie stal Jakub Krejča ( Hošťálková), před druhým Ondřejem Stuchlým a bronz vybojoval domácí Michal Scheichenost. V kategorii dívek jednoznačně zvítězila Julie Šimčáková, před dvojicí Leona Černochová a Erika Náplavová ( obě Osvětimany).
V bodování družstev zvítězili těsně domácí Postoupky, před Starým Městem a Hoštálkovou. V medailovém hodnocení byly také nejlepší Postoupky (3-2-2) před Starým Městem (3-2-1), Hošťálkovou (1-2-1), Vsetínem (1-0-1) a dvojicí Osvětimany a Valašskou Bystřicí s bilancí (0-1-1).
V celkovém pořadí Grand Prix je situace v jednotlivých kategoriích následující:
V H10 vede z náskokem dvojice 1. Ondra Vraj (Hošťálková),2.Pavel Opluštil ( Postoupky). Ještě se do boje o postup může zapojit 3. Alexandr Skalský ( ŠK Staré Město) . V D10 se o jedno postupové místo zřejmě poperou první tři dívky v pořadí 1. Jana Obšivačová ( Valašská Bysřice) 2. Viktorie Všetulová (Staré Město) a 3. Petra Večerková (Postoupky). V H12 je zřejmě o prvním postupujícím rozhodnuto: 1. František Mrkús (Staré Město).O další dvě postupová místa bude ještě velký boj mezi čtveřicí 2. Kryštof Suchánek (ŠK Zlín), 3. Jakub Gálík ( Hošťálková),4. Filip Zavadil a 5. David Opluštil (Postoupky). V kategorii D12 budou o dvě postupová místa ještě bojovat 1.Klára Dančáková (Hošťálková),2. Markéta Lapčíková ( Zlínterm) a 3. Adéla Bierská ( Vsetín). V nejstarší kategorii H14 je v boji o tři postupová místa více adeptů. Zatím jsou na na nich 1. Ondřej Stuchlý ( Šk Staré Město),2. Jakub Krejča ( Hošťálková),3. Michal Scheichenost ( Postoupky). V kategorii D14 se bude rozhodovat mezi trojicí 1. Julie Šimčáková ( Postoupky),2.Erika Náplavová a 3. Leona Černochová ( obě Osvětimany). V soutěži družstev vede stále Staré Město před Postoupkami a Hošťálkovou.