Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.10.2021Soutěže družstev: Regionální přebor Uherské Hradiště (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (2. kolo)
Soutěže družstev: Zlínský krajský přebor (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Vsetín (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (úvodní zpráva – oprava)
Soutěže družstev: Regionální přebor Zlín (2. kolo)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Šachisté Zlínského kraje osmí na Olympiádě

Úvodní informace o šachové olympijské soutěži jste se mohli dočíst již v předešlém článku na našich stránkách . Takže mi nyní dovolte věnovat se spíše stručnému zhodnocení akce.

Organizačně byly olympijské soutěže zvládnuty dobře. Na pěkně udělaných oficiálných stránkách Olympiády bylo možné průběžně sledovat aktuality i výsledky. Zajímavým zážitkem byly zahajovací, medailový i závěrečný ceremoniál zimních her. Organizačně i finančně naši výpravu vzorně zajišťoval Krajský úřad Zlínského kraje. Na pracovníky Krajského úřadu jsme se mohli kdykoliv obrátit s jakýmkoliv dotazem a vždy se nám snažili vyjít maximálně vstříc. Děkujeme!

Všechny krajské výpravy navíc byly vybaveny jednotným krajským oblečením, takže se při všech sportovních zápoleních, při pochůzkám městem i v dopravních prostředcích potkávaly záplavy červeňáčků, zeleňáčků, maskáčů a dalších barevných vzorů, mezi nimi i naši modráčci. Bylo hezké a vskutku olympijské, jak se chvílemi formovaly jednotlivé krajské výpravy do stejnobarevných „bojových šiků“, a jindy naopak promíchávaly různé barvičky do pestré a přesto družné, přátelské mozaiky Olympijských her.

Dalším příjemným zážitkem, na mnoha akcích bohužel ne tak obvyklým, byla péče o šachisty v Domově mládeže v Lidické ulici v Ostravě-Vítkovicích. Všechno s námi řešili srdečně, s úsměvem a se zájmem, vytvořili nám po celou dobu pobytu příjemné prostředí a pohodovou domáckou atmosféru. Nevím, jestli patřím mezi nějaký zvláštní vymírající druh, ale milé slovo a přátelské otevřené jednání je pro mě mnohem víc, než cenový fond turnaje nebo počet hvězdiček nad vstupem do hotelu. Nikde jinde jsem ještě nezažil, aby noční vrátný obcházel při svém večerním nástupu jednotlivé pokoje a všechny s úsměvem vítal a představoval se. Anebo když jsme se jednou zpozdili na večeři a s maminkovskou péčí se ujala přípravy jídla pro nás opozdilce přímo šéfka Domova mládeže. Všechno bylo roztomilé, příjemné, milé. Personál mnoha jiných hostitelů šachových akcí by se do Ostravy mohl vypravit na exkurzi a aspoň trošku se přiučit. Asi by nebylo od věci do podmínek pro uspořádání významných šachových akcí zahrnout zajištění milého a ochotného personálu, a bude-li potřeba, uspořádat jim za tímto účelem nějaké školení:-)

Hrací místnost v ostravském Domě kultury Akord byla rovněž velmi příjemná. Na celý průběh turnaje dohlíželo pozorné oko zkušeného rozhodčího a organizátora Jaroslava Kořínka a dalších pořadatelů. Skvělý byl online přenos ze všech dvacetičtyř šachovnic! Naopak komplikovanější byly neutálé přesuny z ubytování do hrací místnosti a zpět, takže všechny olympijské šachové dny byly velmi hektické a v neustálém časovém presu prakticky od časného rána až do večera. Cesty přeplněným autobusem MHD také občas hraničily mezi romantickým zážitkem a hrou „kdo cestou poztrácí míň šachistů, vyhraje.“ Je docela symbolické, že šachová soutěž patřila po všech stránkách (a zcela vážně doplňuji, že i po stránce fyzické) k těm nejnáročnějším ze všech olympijských disciplín.

Celá naše výprava strávila svůj olympijský týden zodpovědně, přátelsky a s důstojnou pohodou, takže už z lidského hlediska můžu považovat vystoupení šachových reprezentantů Zlínského kraje za úspěšné. Po šachové stránce celá naše čtveřice prožila své světlejší chvilky, které značí další posun vpřed a jsou i dobrým signálem před blížícím se Mistrovstvím republiky, ale i slabší okamžiky, které by nám všem měly být impulsem k další práci.

Ondra Stuchlý ze Starého Města na první šachovnici zahrál velmi solidní turnaj, se silnými soupeři uhrál 2,5 bodu ze šesti partií a před blížícím se Mistrovstvím ČR prokázal dobrou výkonnost. Zejména jeho partie z 1.kola a 3.kola působily velmi celistvým dojmem a Ondra v nich prokázal solidní šachovou kvalitu. Ondra by už měl výkonnostně mířit a měřit se s hráči na úrovni kandidátů mistra, s těmi by měl bojovat, s těmi by měl porovnávat svoji výkonnost. A k tomu už jen pracovat, pracovat, pracovat a dobře se bavit další šachovou prací:-)

Na druhé šachovnici další reprezentantka staroměstské šachové líhně Martinka Fusková, která dlouhodobě patří mezi špičku ve svých kategoriích. Solidní výkonnost potvrdila i na tomto turnaji, když uhrála 3,5/6 a ve většině partií tahala za delší konec. Ale speciálně u Martinky jsem si jistý, že má ještě na víc a předvede to už na březnovém Mistrovství ČR!

Na třetí šachovnici třetí reprezentant Staráku, mladý František Mrkus, který hrál obrovsky útočné, energické šachy, jako by chtěl každého soupeře smést lavinou svých figurek. Většinou se Františkovi tento sebevědomý herní styl dařil, uhrál 4,5/6 a byl největší oporou našeho týmu. Asi nejpěknější ukázkou Františkova divokého stylu je partie ze 3.kola, ve kterém doslova smetl ze šachovnice silného Jana Vykouka. Přitom i v této partii, stejně jako ve většině ostatních, nespotřeboval téměř žádný čas a sehrál celou partii prakticky jen na 30s bonusech. Jakmile se nám s Františkem podaří zpomalit, více zvažovat možnosti a precizněji využívat příležitosti, bude František ještě silnější.

Na čtvrté šachovnici nás reprezentovala Klárka Dančáková z šachové dílny hošťálkovského trenérského mága Aleše Krmely a uhrála 1/6. Klárka dokáže hrát pěkné, velmi nátlakové tahy – má obrovský tah na bránu a cit pro aktivitu. Zatím ale hraje dost rychle, málo si hlídá základní hrozby soupeřů a často ve své rychlosti přehlíží. Klárka potřebuje především zpomalit a naučit se větší opatrnosti, pak bude ještě nebezpečnější.

Celkové osmé místo znamená obhájení našeho papírového nasazení do turnaje a je odpovídajícím výsledkem za naše výkony. V celé šachové soutěži po dramatické koncovce zvítězil Královéhradecký kraj, na druhém místě skončila Praha a na třetím po většinu turnaje vedoucí Jihomoravský kraj. Škoda, že se šachové soutěže nezúčastnil Liberecký kraj, takže celá soutěž byla poznamenaná lichým počtem družstev a z toho plynoucími kontumačními výhrami. Dle mého názoru by bylo rozumnější dávat za kontumační výhru družstva jen 2 body do skóre namísto kontumační výhry 4:0, ale to je vcelku drobnost. K tomuto více v diskuzi pod článkem na Novoborském šachovém serveru.

Závěrem si dovolím poděkovat především celé čtveřici našich krajských reprezentantů, všem lidem, kteří se na zajištění V. Zimní olympiády dětí a mládeže podíleli, Krajskému úřadu Zlínského kraje a všem, kteří nám při našem šachovém zápolení drželi pěsti.

Více informací o všech sportovních kláních můžete najít na oficiálních stránkách V. Zimní olympiády dětí a mládeže, kompletní výsledky šachové soutěže na chess-results.com. Další zajímavé informace o Olympiádě můžete vyčíst například zde, na stránkách Českého olympijského výboru. O bojovném vystoupení postoupeckého borce Davida Opluštila v dresu Olomouckého kraje se můžete dočíst na postoupeckém blogu postoupeckém blogu.

Martin Beil

11.2.2012  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky