Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

19.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo – oprava)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (úvodní zpráva – oprava)
18.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (1. kolo – oprava)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Další pololetí RTC Uherské Hradiště

Systém Regionálních tréninkových center (dále RTC) je od roku 2010 součástí systematické práce s šachovou mládeží ve Zlínském kraji. Smyslem RTC je nabídnout pravidelný a systematický šachový trénink všem šachistům v daném regionu bez ohledu na oddílovou příslušnost.

Tímto způsobem už dlouhodobě fungují individuální i skupinové tréninky RTC Kroměříž (v průběhu činnosti se zapojili šachisté z Holešova, Kyselovic, Morkovic, Kroměříže a Postoupek). Od ledna 2010 také RTC Vsetín (s účastí šachistů z Francovy Lhoty, Hošťálkové, Huslenek, Jablůnky, Karolinky, Ústí, Valašské Bystřice, Valašského Meziříčí, Vsetína a školních kroužků na ZŠ Integra a ZŠ Rokytnice) formou pravidelných soustředění Střediska šachových nadějí. A od dubna 2010 i RTC Uherské Hradiště (zatím se zúčastnili šachisté z Bojkovic, Hluku, Kunovic, Napajedel, Ostrožské Nové Vsi, Starého Města a Vlčnova). Aby byl výčet regionů kompletní, na Zlínsku zatím žádné RTC neběží, ale činnost oddílu ŠK Zlín se vrací k lepším obrátkám a velkým příslibem jsou mladí šikovní šachisté Zlíntermu pod vedením nadšeného trenéra pana Tomka.

V únoru 2012 vstupuje RTC Uherské Hradiště (dále RTC UH) do svého již čtvrtého celistvého pololetí. RTC UH funguje formou pravidelných tréninků v Kunovicích vždy jeden pátek v měsíci, doplněných o pravidelné zasílání domácích úkolů emailem vždy každý pátek. Účastníci se na pátečních trénincích zejména seznamují s novou látkou. Poté tuto látku procvičují v emailem zasílaných cvičeních, řeší domácí úkoly pro své skupiny a posílají trenérovi jejich řešení. Trenér jejich řešení zkontroluje, případně je navede k opravě. V současné době se tréninků RTC UH účastní 16 šachistů z pěti oddílů (Bojkovice, Kunovice, Napajedla, Ostrožská Nová Ves a Staré Město).

Ve skupině A, určené zhruba pro úroveň 1600+, nyní probíráme zejména jednotlivé varianty otevřené sicilské. V průběhu druhého pololetí se budeme věnovat i dalším polootevřeným hrám, z otevřených her pak určitě španělské, dále některým významným koncovkám a ukázkám tvorby šachových klasiků.

Se skupinou B, s hráči na úrovni zhruba 1300-1600, se aktuálně věnujeme kromě studia variant sicilské obrany zejména základním koncovkám a zlepšování taktického postředu a propočtu variant. V průběhu druhého pololetí budeme dále pokraočovat v prohlubování znalostí koncovek, zlepšování taktiky a budeme se věnovat ukázkám tvorby významných šachistů minulosti, zejména romantiků 19.století (Anderssen, Morphy a další).

Skupina C nyní procvičuje zejména zásady hry v zahájení, získává základní teoretické znalosti v otevřených i polootevřených hrách, základní znalosti koncovek, zdokonaluje své kombinační dovednosti a brzy se dostaneme i k ukázkám zajímavých kombinačních partií.

První společný trénink ve druhém pololetí budeme mít v pátek 17.února v tradičních časech v Kunovicích, skupina C 14:30-16:00, skupina B 16:30-18:00 a skupina A 18:30-20:30. Do té doby se rovněž mohou přihlásit noví či staronoví účastníci. V případě zájmu mohu na přechodnou dobu na vyzkoušení komukoliv zasílat v kopii domácí úkoly. S případnými dotazy se na mě můžete kdykoliv obrátit na emailové adrese martinbeil64@gmail.com nebo na telefonním čísle 775 956 183.

Martin Beil

2.2.2012  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky