Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

18.1.2022Kalendář akcí - Přidána akce KP mládeže - 1.-4.kolo
16.1.2022Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
Soutěže družstev: Regionální soutěž Uherské Hradiště (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Kroměříž (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (6. kolo)

Šachisté Zlínského kraje se chystají na Olympiádu!

Na přelomu ledna a února (29.1.-3.2.) bude Moravskoslezský kraj hostit V. zimní olympijské hry dětí a mládeže ČR. Mladí sportovci ze všech 14ti krajů České republiky spolu budou soutěžit v mnoha sportovních odvětvích. Na programu olympijských disciplín je alpské i klasické lyžování, biatlon, skoky na lyžích, severská kombinace, snowboard, lední hokej, rychlobruslení, krasobruslení, discotanec a šachy! Při soutěžení budou reprezentovat své kraje a bojovat nejen o své individuální a týmové úspěchy, ale i o bodíky do celkového hodnocení krajů.

V šachu spolu budou soutěžit čtyřčlenná družstva, ve kterých je povinné složení na 1. šachovnici starší žák (1997 a mladší), na 2. šachovnici starší žačka, na 3. šachovnici mladší žák (2000 a mladší) a na 4. šachovnici mladší žačka. Bude se hrát na sedm kol tempem 45 minut na partii pro každého hráče s časovou bonifikací 30 sekund za každý provedený tah. Vítězné družstvo v zápase získá 3 body, za remízu bude 1 bod a za prohru 0 bodů.

Na šachové zápolení krajů samozřejmě vysílá své družstvo i výprava našeho kraje! Šachové družstvo Zlínského kraje nastoupí ve složení:

1. šachovnice: Ondra Stuchlý ze Starého Města. Mezi všemi staršími žáky v turnaji bude patřit mezi nejmladší, ale je připraven se všemi bojovat tvrdě a s otevřeným hledím.

2. šachovnice: Martina Fusková, srdcem také Staroměšťačka, v současné době hájící barvy Frýdku-Místku. Martina dlouhodobě patří ve své kategorii mezi nejlepší hráčky a těšíme se v jejím podání na velmi kvalitní, útočné šachy.

3. šachovnice: František Mrkus ze Starého Města. Další na svůj věk už zkušený borec, vždy připravený neohroženě bojovat do poslední figurky.

4. šachovnice: Klárka Dančáková z Hošťálkové. Naše nejmladší hvězdička, která dokáže být pro každou soupeřku v turnaji velmi nebezpečná.

V neděli 29.ledna nás čeká doprava na místo turnaje a od 15:00 slavnostní zahájení v ostravské ČEZ Aréně, které budou v přímém přenosu vysílat i televizní stanice TV Noe a TV Polar a bude přenášeno i na oficiálních stránkách Olympiády. Součástí slavnostního zahájení bude i minuta ticha za vynikajícího reprezentanta naší země, skokana na lyžích Jiřího Rašku, který před několika dny zemřel. Olympijský oheň pak zapálí Raškův vnuk, rovněž vynikající skokan na lyžích, Jan Mazoch.

V pondělí pak začnou naše šachové boje v Domě kultury Akord v Ostravě-Zábřehu prvními dvěma koly a budou pokračovat až do posledního 7.kola, které se bude hrát ve čtvrtek 2.února. V pátek pak proběhne slavností ukončení Olympiády. Protože se bude hrát poměrně rychlým tempem, zůstane nám dostatek času na přípravy na partie, na jejich rozbory a snad i na návštěvu dalších sportovišť. Naše šachová reprezentace se těší zejména na fandění našim hokejistům a soutěžícím v krasobruslařských kláních :-)

Kromě výše uvedené čtveřice našich mladých talentů se na Olympiádě představí ještě jeden představitel šachu ve Zlínském kraji – za Olomoucký kraj v šachové soutěži nastoupí David Opluštil z Postoupek. Držte nám všem pěsti, ať předvedeme kvalitní hru, vybodujeme nějaký ten soutěžní bodík a uděláme čest našemu kraji i olympijské myšlence.

Více informací i průběžné výsledky našich šachistů i všech dalších sportovců můžete sledovat na oficiálních stránkách V. zimní olympiády dětí a mládeže. Další zajímavé informace o Olympiádě můžete vyčíst například na stránkách Národního informačního centra mládeže, na stránkách Českého olympijského výboru nebo na informačním portálu Novinky.cz.

Martin Beil

28.1.2012  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky