Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

18.1.2022Kalendář akcí - Přidána akce KP mládeže - 1.-4.kolo
16.1.2022Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
Soutěže družstev: Regionální soutěž Uherské Hradiště (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Kroměříž (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (6. kolo)

Předvánoční soustředění Střediska šachových nadějí

V sobotu 10. prosince se na vsetínské ZŠ Integra uskutečnilo další, v pořadí již dvanácté soustředění Střediska šachových nadějí. Tuto již tradiční šachovou akci pořádá občanské sdružení Valašský šachový klub mládeže pod organizátorskou taktovkou Josefa Kovaříka. V příjemné atmosféře dva týdny před Vánocemi se sešla vynikající účast 35ti mladých šachistů z celého Vsetínska (ze Zbrojovky Vsetín, Hošťálkové, Valašské Bystřice, Huslenek, Ústí, Francovy Lhoty, Valašského Meziříčí a ŠK Integra Vsetín).

Nejen počtem účastníků, ale i jejich rostoucí šachovou kvalitou a také silou organizačního týmu se naše soustředění posouvá stále dopředu. Tentokrát se na organizaci soustředění a trenérském zajištění jednotlivých bloků podílelo 13 šachových nadšenců (Josef Kovařík, Martin Beil, Aleš Krmela, Petr Zvardoň, Hanka Obšivačová, Jiří Halmazňa, Vladislav Hrtáň, Vladislav Bambušek, Ivan Bartošek, Miroslav Bělíček, Honza Malčánek, Martin Konvička a Martina Kovaříková). Poprvé se do tréninků na soustředění zapojil zkušený šachový pedagog Petr Zvardoň. Stejně jako na říjnovém soustředění se na trénování dětí podíleli mladí trenéři a ještě nedávno účastníci soustředění Honza Malčánek a Martin Konvička. Všem trenérům a organizátorům patří velké poděkování.

Náš trenérský tým tentokrát připravil pro účastníky celkem 18 tréninkových bloků (4 pro skupinu A, 4 pro B, 4 pro C, 2 pro D1, 2 pro D2 a 2 pro spojené skupiny D1+D2) po 1,5h, tedy celkem 27 hodin šachového tréninku!

Během příjemné šachové soboty jsme probírali spoustu zajímavých témat. Techniku uplatnění převahy, koncovky lehkých figur, základy šachové strategie (od přání šachových figurek až po hodnocení pozice, plán hry, úvod do typových pozic, typovou pozici izolovaný pěšec) a další. Řešili jsme testy taktiky, koncovek i plánu hry v otevřené sicilce, zejména ti nejmladší vyřešili spoustu jednodušších diagrámků. S naší novou trenérskou posilou Petrem Zvardoněm jsme studovali partie šachových romantiků. Hanka Obšivačová ukázala nejmladší skupince poutavé deskové hry, které se pak všem líbily. O svých strategických úvahách poutavě vyprávěl mladý nadějný borec Honza Malčánek z Rožnova a své vyprávění podpořil i vlastní partiovou ukázkou. Martin Konvička přednášel o svých partiích z nedávného Polofinále MČR juniorů, kde až do posledního kola bojoval o medaile. Věřím Martinovi, že na některém z příštích soustředění nám už bude ukazovat svoji první výhru s mistrem, pak s mezinárodním mistrem, jednou určitě i s velmistrem.

Na závěr soustředění obdrželi všichni šachoví šikulové upomínkový účastnický list, k domácímu studiu dostali zajímavé materiály a emailem ještě domácí úkoly. A protože se blíží Vánoce, připravili jsme pro účastníky i praktický dárek s šachovou tematikou - tričko s šachovým obrázkem naší dvorní ilustrátorky a velké šachové fanynky Vlasty Pospíšilové. Někteří dostali tričko hned na soustředění, ostatní si Ježíšek najde v nejbližších dnech a týdnech. A speciální vánoční dárek dostali i všichni trenéři, akorát ještě žádný z nich neví, co se pod vánočním balícím papírem skrývá, protože vánoční dárky se rozbalují až pod stromečkem:-) Zkrátka na závěr bohatého vsetínského šachového roku neméně bohaté a štědré šachové soustředění!

Příští soustředění Střediska šachových nadějí se uskuteční v pátek 3. února 2012. Tentokrát pravděpodobně jako speciální akce 3 v 1! :-) V pátek vsetínské SŠN, zároveň v pátek-sobotu soustředění Centra talentované mládeže a zároveň v pátek-neděli soustředění šikovných juniorů z celého našeho kraje.

Martin Beil

15.12.2011  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky