Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

19.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo – oprava)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (úvodní zpráva – oprava)
18.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (1. kolo – oprava)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Malé ohlédnutí za soustředěním CTM ve Vápenkách

Ve dnech 5.-6. listopadu pořádalo Centrum talentované mládeže ve spolupráci s šachovým oddílem Ostrožská Nová Ves další soustředění mladých talentovaných šachistů. Místem soustředění tentokrát byla velmi pěkná chata v Nové Lhotě – Vápenkách (nedaleko Uherského Hradiště).

Soustředění se zúčastnilo celkem 16 mladých šachistů ze Starého Města, Kroměříže, Vsetína, Kunovic a Ostrožské Nové Vsi. Jako hlavní trenér na soustředění původně měl být mezinárodní mistr Richard Biolek. Kvůli nižšímu počtu účastníků, než bylo původně plánováno, jsme účast pana Biolka museli zrušit. O většinu tréninků se tak staral vedoucí CTM. Do trénování se zapojovali a velmi pomohli i mladý dorostenec Marek Navrátil a pan Botek, šéftrenér pořádajícího oddílu Ostrožská Nová Ves.

Hlavní šachovou náplní soustředění byla tentokrát taktika a propočet variant. Taktiku, jakožto hlavní nástroj šachového umění, jsme procvičovali jak společným řešením náročnějších kombinací, tak i formou testů a rychlo-testů. Absencí pana Biolka jsme trochu ubrali v šachové náplni jako celku a náročnější taktická témata jsme částečně nahradili opakováním a procvičováním nejvýznamnějších koncovek. Šachovou náplň jsme doplnili několika veselými šachovými hrami (kouzelníci, hra s jezdci, pěšci a kostkou a další). Po šachové stránce tak bylo soustředění tentokrát trochu chudší, ale přesto splnilo svůj účel. Největší šachovou pochvalu zaslouží za své nasazení Dan Talafant a Ondra Smištík – oba by šachovali prakticky neustále a společně s Markem Navrátilem starostlivě pomáhali i mladším účastníkům.

Díky výborným možnostem doprovodného programu na chatě ve Vápenkách jsme měli velmi zajímavý a pestrý i nešachový obsah soustředění. Takže kromě šachů jsme se věnovali pingpongu, stolnímu fotbálku, počítačovým hrám a při zlepšeném počasí druhý den soustředění došlo i na venkovní hry – zejména hra na hoňku byla velmi zajímavá, ale i fyzicky náročná.

Uspořádání soustředění by bylo nemyslitelné bez organizačního zajištění, za které patří velké poděkování panu a paní Botkovým z Ostrožské Nové Vsi, kteří se nám postarali o veškeré zázemí – vynikající jídlo, pitný režim, teplo z voňavým dřevem vytápěného krbu, všude pořádek, zkrátka výborné podmínky pro šachovou práci i pro zábavu. Speciálně jídelní režim byl naprosto vynikající, snad osm jídel denně včetně dvou až tří večeří jsme už dlouho neměli:-) Další poděkování patří panu Kovaříkovi za zajištění šachového materiálu na soustředění a jeho dovezení až ze Vsetína.

Celkově soustředění ve Vápenkách splnilo svůj účel jak šachově, tak i jako příjemná víkendová akce – pohodové setkání mladých šachistů z různých koutů našeho kraje. Šachy nejsou jen o šachové práci, partiích, trénincích, ale i o setkávání lidí se společným zájmem, o zábavě, pohodě a porozumění mezi různými lidmi se společným královským zájmem. Příští soustředění Centra talentované mládeže předběžně chystáme společně se soustředěním Střediska šachových nadějí ve Vsetíně v únoru 2012. Už nyní se těšíme na další povedenou akci.

Martin Beil, vedoucí CTM

18.11.2011  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky