Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

19.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo – oprava)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (úvodní zpráva – oprava)
18.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (1. kolo – oprava)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Hodnocení krajské výpravy na Mistrovství Moravy a Slezska

Na tradičním místě v Koutech nad Desnou se ve dnech 26.-30.října uskutečnil další ročník Mistrovství Moravy a Slezska do 16ti let. Mezi více než dvěma stovkami účastníků bylo i několik desítek šachistů z našeho kraje. Nejpočetnější výpravy vyslaly na turnaj tradiční základny našeho šachu – Postoupky, Staré Město, Hošťálková, Boršice, Vsetín a Zlín.

Nejkrásnější úspěch ze všech našich šachistů zaznamenal v nejmladší kategorii kluků do deseti let ONDRA VRAJ z Hošťálkové, který ziskem 7,5b. svůj turnaj vyhrál. Ondra se od začátku turnaje nekompromisně zakousnul do svých soupeřů a klátil k zemi jednoho za druhým. To vše s velkým sebevědomím, až s jakousi samozřejmostí, jako by vyhrávat byla ta nejobyčejnější věc na světě. Při tom prokázal velmi slušnou šachovou kvalitu – v zahájení velmi dobře rozmísťoval své figurky, ve střední hře přehrával své soupeře mnohem lepším taktickým postřehem i zdravou (a dravou) strategií, v koncovkách hrál energicky a podle zásad, s radostí soupeře v koncovce i zmatil koněm. Pokud na sobě bude nadále intenzivně pracovat, bude i do budoucna velkou šachovou nadějí.

Základem Ondrova úspěchu byl vzestup mládeže Hošťálkové jako celku. Celá Hošťálkovská parta – Ondra Vraj, Karel Vraj (který bude o nejvyšší příčky v H12 bojovat příští rok), Kuba Gálík, Adam Březina, Kuba Krejča, Karel Kachtík, Pepa Bednařík i šikovná hošťálkovská princezna Klárka Dančáková patří mezi nejsilnější šachové generace v našem kraji. Za vším dobrým jsou vždy lidé, obětaví jednotlivci, kteří vytvářejí hodnotné věci pro ostatní a kterým za to musíme poděkovat. Hlavní poděkování za vzestup hošťálkovského šachu patří výbornému trenérovi a ještě lepšímu člověkovi Aleši Krmelovi. Aleš doslova vypiplal tuto úspěšnou šachovou generaci a předal jim do života nejen mnoho šachových dovedností, ale především lásku k šachu, dechberoucí plamen, se kterým se mladí hošťálkovští šikulové vrhají do svých šachových bojů. Za všechny Ti, Aleši, moc děkuji! A přeji Tobě i mladým rytířům a princezně hošťálkovského šachu to nejlepší v šachu i v životě.

Centrum talentované mládeže Šachového svazu Zlínského kraje vyslalo na turnaj šestičlennou krajskou výpravu ve složení František Mrkus, Jan Nekarda, Ondřej Stuchlý, Richard Štefaník, Jakub Krejča a Pavel Němec. Hlavním úkolem každého z této šestice bylo především odehrát 9 kvalitních partií a vydat ze sebe to nejlepší. Zde jsou hodnocení jednotlivých účastníků krajské výpravy:

FRANTIŠEK MRKUS už delší dobu patří mezi velké borce všech mládežnických turnajů. V posledních měsících se šachu věnoval méně (šetřil síly na pořádnou explozi své šachové šikovnosti:-) a na letošní Mistrovství Moravy v kategorii H12 si přijel především zahrát, oprášit své šachové rytířské brnění, zkusit, jestli ještě nezapomněl tahat koněm, zkrátka pěkně si zabojovat. Od úvodních kol dokazoval, že figurkami rozhodně tahat nezapomněl a velel své šachové armádě velmi hezky. Po většinu turnaje byl na prvním místě pořadí. Předposlední den se nám podařilo dvakrát prohrát (to se stane, prohry k šachu patří), ale na závěr v pěkné partii zvítězil a se šesti body vybojoval postupové 8.místo. Pro mě bylo nejlepší zprávou, že se Františkovi na turnaji líbilo, při hraní, přípravách, rozebírání i doprovodném programu byl spokojený a těší se na další šachovou práci i na Mistrovství republiky.

V kategorii H12 hrál i další mladý šikula HONZA NEKARDA. Honza ještě nemá tolik zkušeností jako František, na těžké partie si zatím stále ještě zvyká. Zejména zezačátku turnaje hrál strašně rychle a ve svém rychlotempu dělal zbytečné chyby. Takže se nebylo čemu divit, že v první polovině turnaje vymetal spíš nižší příčky. S každým dalším kolem byl ale jeho výkon soustředěnější, přemýšlivější a zodpovědnější a v průběhu turnaje se stále zlepšoval. Výsledkem nakonec bylo 5,5 bodu a solidní 16.místo. U Honzy je velkým příslibem jeho pracovitost a řešení úkolů, jakmile se mu tato pozitiva podaří přenést z tréninku i k vážným partiím, bude ještě mnohem silnější.

ONDRA STUCHLÝ v kategorii H14 šel do turnaje z cílem postoupit na Mistrovství ČR. Už na začátku jsme se domluvili, že na body v průběhu turnaje myslet nebudeme. Budeme hrát, nejlépe jak to půjde, nakonec se bodíky spočítají a pak se uvidí.Ondra hrál po celý turnaj zodpovědně, dobře se věnoval rozborům i přípravám a potvrdil svoji sílu. Získal 6 bodů a postupové 7.místo, když v celém turnaji ani jednou neprohrál. Škoda tří remíz v prvních pěti kolech turnaje, zvlášť jedna z nich byla úplně zbytečná. O remízách se dá obecně říct, že jsou brzdou šachového rozvoje – není dobré utíkat do remízového přístavu ve chvílích, kdy si nejsme jistí. Svojí nejistotě se musíme postavit a bojovat s ní. Proto je lepší remízy v turnaji nepřijímat ani nenabízet a hrát až do holých králů, tak jako kdysi mistr světa Fischer anebo silní ruští velmistři. Zaslouženým „trestem“ za Ondrovy remízy byl velmi těžký los v posledních čtyřech kolech, kdy potkal tři ze čtyř nejvýše nasazených hráčů. Ale Ondra to zvládl, svoji neporazitelnost si udržel a úspěch si zasloužil. Do příště je však potřeba hrát více na doraz, bez myšlenek na útěk k remíze. I nejlepší hráče můžeme porážet, i oni mají strach. Ať vyhraje ten lepší!

Ve stejné kategorii hrál i další nadějný borec RICHARD ŠTEFANÍK, náš bývalý remízový král:-) I Ríša mívá tendence směřovat k remízám, i když u Ríši je to hodně dané tím, že hrává spíše klidnější manévrovací pozice a tak jako se dovede dobře bránit v horších pozicích, dělá mu ještě často problém vyhrávat ty lepší. Proto mívá tolik remíz. Na tomto turnaji hrál Ríša velmi bojovně a nikomu nic nedal zadarmo. Potvrdil svou rostoucí výkonnost i náš společný cíl: už brzy pravidelně porážet hráče na úrovni 1700-1900. Ríša na to určitě má! Tak jako obvykle, věnoval se Ríša velmi zodpovědně i přípravám na partie a rozborům. Turnaj začal dvěma cennými výhrami, následovaly dvě remízy ve 3. a 4. kole a když pak ve dvou zajímavých partiích v 5. a 6. kole prohrál, řekli jsme si, že teď by to chtělo zase dvakrát vyhrát. To se Ríšovi s přehledem podařilo, a tak do posledního kola vstupoval s nadějemi na postup na Mistrovství ČR. Jen to chtělo zvítězit. Nestalo se, Ríša v bojovné partii doplnil posloupnost výsledků očekávanou remízou a po výsledcích 1-1-rem-rem-0-0-1-1-rem zakončil turnaj s 5,5 body na velmi pěkném 10.místě. Když bude Ríša pokračovat v intenzivní práci a bude se vrhat do boje s otevřeným hledím bez obav z porážky, už za rok bude naším želízkem v ohni v boji o postup ve vyšší kategorii H16.

V kategorii H14 jsme měli ještě jednoho velmi nadějného bojovníka. JAKUB KREJČA, další z odchovanců hošťálkovského šachového otce Aleše Krmely, v několika turnajích poslední doby (např. na Openu Vsetín nebo ve Valašské Bystřici) naznačil svoji sílu, když přehrával i hráče na úrovni 1900-2000. V rozborech a analýzách Kuba nezřídka přehrává i mě, má to v sobě a do budoucna má výborné předpoklady stát se vyníkajícím šachistou. I Kuba se ale často obává porážky (zbytečně, porážky ke hře patří a nemusíme se jich bát!) a také má sklony přistávat v remízových přístavech. Tato ustrašenost, zcela zbytečná u tak schopného bojovníka, je Kubovým nejslabším místem. Kromě toho se Kubovi mnohem lépe hraje s dospělými, než s hráči ve své věkové kategorii, i to musíme společně překonat. A aby toho nebylo málo, Kuba je děsně tvrdohlavý člověk, který má svou hlavu a nejradši si všechno dělá po svém. Ať se všichni trenéři stavějí na hlavu a knížky odvezou do sběru. I to budeme muset překonat:-) V samotném turnaji Kuba získal 4,5 bodu a 24.místo. Sám Kuba se asi bude divit, ale největší radost mi udělal v posledním kole, kdy brzy ztratil figuru, sáhnul si až na dno a bojovně pak udržel remízu. Škoda, že jsem Kubovi při partii nemohl říct, že i po ztrátě figury jsem věřil tomu, že vyhraje. Je to velký borec!

Nejstarším účastníkem naší výpravy byl PAVEL NĚMEC v kategorii H16. Pavel v posledních měsících zaznamenal významný výkonnostní posun a konečně více prodává svoji přirozenou inteligenci a šachově vyspělé myšlení. Dostal se do situace, kdy by v tradičně silném Starém Městě mohl patřit mezi nejlepší. Ačkoliv Pavel udělal dílčí posuny i v tréninkovém nasazení, přípravách na partie a rozborech, pořád má v tomto směru rezervy a je především na něm, jestli se mu podaří jít cestou silného výkonnostního šachisty. U Pavla je tedy potřeba intenzivněji šachově pracovat, což k jeho nové roli jednoho z lídrů Starého Města a jedné z největších nadějí našeho kraje v nejstarší kategorii i v příštím roce, patří. Papírově měl v turnaji uhrát více než čtyři body a 30.místo. Na druhou stranu, když si projdeme jména jeho soupeřů, ani oni nebyli žádné ovce. Až o remízách v posledních třech kolech turnaje se nabízí úvaha, že měl Pavel vybojovat víc. Celkově vynikající zkušenost a dobře rozdané karty pro další šachovou práci, práci, práci:-)

Kromě této šestice se do rozborů, příprav i doprovodného programu krajské výpravy zapojilo dalších více než dvacet šachistů z kraje. Jsem rád, že naše výprava byla tak efektivně využita a posloužila tak velkému množství šachistů.

Kromě Ondry Vraje, Františka Mrkuse a Ondry Stuchlého se postup na Mistrovství ČR podařilo vybojovat ještě další trojici šachistů z našeho kraje:

Kuba Gálík z Hošťálkové v kategorii H12 (6b., 6.místo, velký a naprosto zasloužený úspěch, který však bude potřeba podložit další usilovnou prací).

Honza Palášek z Postoupek v H16 (6b., výborné 4.místo, Honza zaznamenal nejhodnotnější výsledek celého našeho kraje a je velkým příslíbem pro kroměřížské šachy).

Ve stejné kategorii vybojoval postup i Jan Skalka z Boršic (6b., 6.místo, rovněž skvělý výsledek, s elem 1697 uhrál výkon na úrovni přes 2000).

Kromě těchto postupujících podali velmi dobré výkony i další naši šachisté. V kategorii dívek do čtrnácti let získala pohár a stříbrnou medaili za 2.místo Lenka Navrátilová, do 16ti let zlatou Lenka Slabá, v doprovodném OPEN-turnaji skončil na 2.místě zaprášený talent Martin Dvořák. Z dalších hráčů musím za velké posuny v herní kvalitě a velmi solidní výkony pochválit Michala Scheichenosta, Pepu Bednaříka, Kryštofa Suchánka, Honzu Polišenského, Julču Šimčákovou a Davida Opluštila. Nebýt jeho zbabělých remíz (fuj!), chválil bych i Honzu Netušila. Ti všichni jsou šachovou budoucností našeho kraje. A stejně tak i tradičně silní Mirek Rakušan a Vojta Dobeš, kterým se ale Mistrovství tolik nepodařilo. Snad příště!

Na březnovém MČR nás tedy bude reprezentovat šestice kluků. Je to hodně, nebo málo? Vzhledem k reálnému rozložení sil na turnaji můžeme šest postupů považovat za úspěch. Ale pro tradičně silný šachový kraj je to určitě málo. Příčin by se dalo určitě najít více. Od chybějící masovější základny, nedostatku dobrovolných trenérů na oddílové úrovni, časté lhostejnosti zkušených oddílových hráčů k práci s mládeží, až k jedné zvlášť výrazné věci – v našem kraji chybí více špičkových trenérů, schopných postarat se o nejšpičkovější hráče a vést je do boje s nejlepšími.

Kompletní výsledky najdete na chess-results Podrobnější reportáže o organizačním zajištění turnaje a fotky z turnaje najdete například v článcích na Novoborském šachovém serveru a na webu Jihomoravského šachového svazu. O výkonech hráčů z jednotlivých oddílů se můžete více dočíst na oddílových webech Postoupek, Boršic, Zlína a Veselí nad Moravou.

Šachu zdar! A lidem, kteří se pro šachy snaží dělat co nejvíc, zvlášť.

Martin Beil, vedoucí CTM

4.11.2011  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky