25.3.2024Komise mládeže - Přidán dokument (propozice GP v rapid šachu 2023/2024 - aktualizace o počty postupujících)
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 celkově po třech turnajích
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 3.turnaj Boršice
Kalendář akcí - Přidána akce 48. Přebor Vsetína (včetně propozic)

Bleskovky družstev v Boršicích

Poslední zářijovou neděli se do Boršic sjelo 43 týmů na Otevřený přebor Moravy v bleskovém šachu čtyřčlenných družstev. Účast byla mezinárodní. Kromě slovenských týmů hrály i dva týmy Lokomotive Falkenberg z Německa. Pořadatelský oddíl z Boršic s nimi má již více než třicet let družbu a letos jejich návštěva vyšla přesně na tradiční turnaj. Turnaj se hrál i jako KP Zlínského kraje.

Letošní účast byla co do počtu týmů stejná jako loni. Ve startovní listině jsme mohli najít jednoho mezinárodního mistra (Vojtech Plát), jednu velmistryni (Eva Kulovaná) a několik FIDE mistrů. Nejvýše nasazený tým hrál pod názvem „Plátěné kraťasy“ a ze sestavy Vojtěch Plát, Karel Kratochvíl, Josef Kratochvíl a Milan Kratochvíl je zřejmé, kde na takový název aktéři přišli. K dalším adeptům na medaile patřila tradičně družstva Zlína, Durasu, domácích mladíků nebo vzdálenějších týmů z Orlové nebo Rychnova nad Kněžnou. Naopak chybělo silné družstvo ligového Starého Města, které postavilo jen jeden slabší tým a několik silných hráčů hostovalo v jiných družstvech. Turnaj se hrál na 11 dvojkol a hodnotil se olympijským systémem.

Nejvýše nasazený tým pod vedením Vojty Pláta nedal nikomu šanci a z velkým náskokem 11,5 bodu vyhrál. Vojtěch Plát získal (19 bodů), Karel Kratochvíl (12,5), Josef Kratochvíl (16,5) a Milan Kratochvíl (17 bodů). O druhém místě Slavie Orlové rozhodlo při rovnosti partiových i zápasových bodů až další pomocné kritérium. Orlová hrála v sestavě Pavel Zabystrzan (14,5), Rostislav Kuboš (13), Martin Sieber (14) a Jiří Novák (12). Domácí tým mladíků posílený o Jakuba Uřičáře ze Starého Města obsadil třetí místo, které též znamenalo vítězství v krajského přeboru Zlínského kraje. Jejich sestava byla Jakub Uřičář (12), Václav Fiala (14,5), Luděk Volčík (11) a Adam Gabriel (16). Na čtvrtém místě (druhý v KP) skončil celek ze Zlína (Ponížil, Roubalík, Krčál, Hodovský), na pátém pak Rychnov nad Kněžnou (Čechura, Marečková, Daniel a Novotný).

Turnaj se hrál i jako KP družstev v bleskovém šachu. První místo obsadil tým Boršic, druhé místo pak Zlín, jak již bylo uvedeno výše. Na finanční ceny ještě dosáhly týmy: 3.Slavia Kroměříž A (celkově 9.místo), 4.TJ Polešovice (12.místo), 5.Slavia Kroměříž B (17.místo) a 6.Staré Město B (21.místo).

Kompletní výsledky jsou na chess-results. Článek z odkazy na zajímavé fotogalerie je pak na webu pořadatelského oddílu SK Boršice.

29.9.2011  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: Turnaje