Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

18.1.2022Kalendář akcí - Přidána akce KP mládeže - 1.-4.kolo
16.1.2022Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
Soutěže družstev: Regionální soutěž Uherské Hradiště (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Kroměříž (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (6. kolo)

Hodnocení Mistrovství republiky v rapidu ve Vyškově

Ve dnech 3-4.září se ve Vyškově na Moravě uskutečnil další ročník Mistrovství ČR v rapid šachu v kategoriích chlapců a dívek do deseti, dvanácti a čtrnácti let. Pro mladé šachisty z našeho kraje byl tento turnaj vyvrcholením soutěžního cyklu série Grand Prix Zlínského kraje, kde si postup na vyškovské Mistrovství vybojovali.

Horké letní počasí by bývalo přálo spíš koupání a opalování, než naší královské hře. Zvlášť když hrací místnost, ve které hráli kategorie chlapců a prostřední kategorie dívek, nebyla dostatečně uzpůsobena takovému počtu účastníků. Kombinace velkého horka a vražedně vydýchaného vzduchu byla pro všechny účastníky Mistrovství velmi náročná. Správný pitný režim a dobrá fyzická kondice se tak staly důležitými předpoklady pro úspěch v turnaji.

Náš kraj na Mistrovství reprezentovali hráči šesti oddílů – Starého Města, Hošťálkové, Postoupek, Boršic, Osvětiman a Vsetína. Paradoxně největším úspěchem šachistů spojených s naším krajem byla stříbrná medaile Martiny Fuskové, která však už reprezentuje Frýdek-Místek. I tak gratulace naší úspěšné šachistce!

Nejúspěšnějšími reprezentanty oddílů našeho kraje tak byli mezi chlapci David Opluštil v kategorii H10, který ve tvrdé konkurenci získal 5,5 bodu a pěkné 10. místo, a Julča Šimčáková v nejstarší kategorii dívek do čtrnácti let. Julča získala 4,5 bodu a také 10. místo. Gratuluji oběma hráčům Sokola Postoupky k pěkným výsledkům! Oba dva nejenže dobře hráli, ale po celou dobu turnaje také působili spokojeným a vyrovnaným dojmem.

Většina ostatních hráčů z našeho kraje už tolik spokojená být nemůže. Někteří z našich borců zbytečně hledali omluvu za své partiové chyby v těžkých herních podmínkách. Tyto podmínky však byly stejné pro všechny a výhodu měl ten, kdo dělal maximum pro svoji herní pohodu (pitný režim, pravidelné procházky na čerstvý vzduch,...) a zároveň se snažil co nejméně omlouvat své herní nedostatky špatnými podmínkami. Nejen v šachu platí, že abychom dokázali chybu odstranit, musíme za ni nejdřív převzít odpovědnost. Výmluvy k cíli nevedou.

Další z našich hráčů měli problémy s nedostatkem času – místo jednoduchých a dobrých řešení, jaká se dají naučit z moudrosti uschované v šachových knihách, vymýšleli přehnané složitosti. Často jim pak chyběl čas partii kvalitně dohrát. Někteří mladší naopak hráli příliš rychle. Brzy ale určitě pochopí, že rychlou hrou se na úrovní Mistrovství ČR prosadit nemohou.

A konečně se dostávám k tomu, že zabrat bychom měli my všichni – hráči, rodiče, trenéři, vedoucí – pokud nechceme končit na celorepublikových akcích v polovině tabulky nebo níže, měli bychom my všichni udělat pro další šachový růst víc než nyní. Bez tvrdé práce a často i bez nepříjemných obětí se nic dobrého neobejde. Odhalování krás naší královské hry určitě za tvrdou práci i za oběti stojí.

Další informace o turnaji, včetně kompletních výsledků, najdete na stránkách pořadatele. Další články, reportáže a možná i fotografie se určitě brzy objeví i na stránkách oddílů z našeho kraje.

Martin Beil

5.9.2011  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky