Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.10.2021Soutěže družstev: Regionální přebor Uherské Hradiště (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (2. kolo)
Soutěže družstev: Zlínský krajský přebor (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Vsetín (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (úvodní zpráva – oprava)
Soutěže družstev: Regionální přebor Zlín (2. kolo)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

GP mládeže skončilo turnajem ve Zlíně

Ve Zlíně se v sobotu 21.5. dohrál letošní ročník GP Zlínského kraje v rapidu mládeže. Celkem se sjelo 77 hráčů a hráček. Tím, že to byl poslední turnaj, hrálo se nejen o vítězství v turnaji, ale i o postupy na podzimní MČR. Někteří již měli postup jistý, ale naopak v některých kategoriích bylo mnoho adeptů na postup.

V nejmladší kategorii neměl nikdo jistý postup, proto se čekal napínavý souboj o první místa. A to se i vyplnilo. Rozhodovalo až poslední kolo, kdy se na prvním stole střetl Adam Březina z Hošťálkové s Davidem Opluštilem z Postoupek. V partii, ve které si vítěz připsal turnajové vítězství i postup na MČR, vyhrál Adam Březina a stal se sobotním vítězem před oddílovým kolegou Karlem Vrajem a Davidem Opluštilem, když stejné bylo i celkové pořadí GP. Hned na čtvrtém místě skončila nejlepší dívka Klára Dančáková, opět z Hošťálkové. A když připočteme sedmé místo Ondry Vraje, tak lze jen obdivovat práci trenérů v Hoštálkové. Postup na MČR si vybojovala trojice z Hošťálkové Březina, Karel Vraj a Dančáková. Za pozornost stojí i to, že nejmladší kategorie končila jako úplně poslední. Partie na prvních deskách měly velmi solidní úroveň.

V prostřední kategorii měl jistý postup Matyáš Kovařík ze Vsetína, a tak si ve Zlíně vyzkoušel starší kategorii. Při jeho neúčasti nedal nikomu šanci Miroslav Rakušan z Postoupek , který s plným počtem bodů vyhrál a doplní Matyáše na MČR. Druhé místo si v sobotu vybojoval Jan Nekarda ze Starého Města před Filipem Paulem z pořadatelského oddílu. Na pátém místě skončila Erika Náplavová, která spolu se sedmou Leonou Černochovou též postupuje na MČR. Obě jsou z Osvětiman.

V nejstarší kategorii hrála i trojice postupujících z jiných kategoriích. A proto se o postupových příčkách rozhodovalo nejen na prvních stolech. Vítězkou turnaje se stala Martina Fusková před Františkem Mrkusem a Richardem Štefaníkem (všichni Staré Město). Ještě zajímavější pořadí bylo v celkovém hodnocení, kde vyhrála Martina Fusková (jako postupující v D14 byla hodnocena pouze s kluky), druhý František Mrkus a třetí Ondřej Stuchlý. Všichni spoluhráči ze Starého Města ale mají postup jistý, tak se na MČR probojovala trojice ze 4.-6.místa ve složení Richard Štefaník, Pavel Tománek (Boršice) a Pavel Němec (Staré Město). Rozhodoval každý bod, o postupu Pavla Němce dokonce půlbod pomocného hodnocení. Suverénkou mezi dívkami byla Julie Šimčáková z Postoupek. Na MČR ji doplní Denisa Schafferová z Hulína, které k tomu stačil jediný start ve Zlíně.

Nejúspěšnějším oddílem seriálu GP se stalo Staré Město, které opanovalo nejstarší kategorii, ale v mladších kategoriích se kromě Jana Nekardy již tolik neprosazovalo jako v minulosti. Na druhém místě naopak hlavně zásluhou nejmladší generace skončil oddíl z Hošťálkové. Třetí místo obsadil oddíl z Postoupek, který má věkově asi nejvyrovnanější základnu, když ve všech kategoriích má minimálně jednoho, spíše více zástupců, kteří hrají o medailová umístnění. Na čtvrtém místě mezi oddíly skončila Zbrojovka Vsetín, páté místo pak obsadil Zlín. Trojice z oddílů z okresu Uh.Hradiště pak měla více než stovku bodů v pořadí 6.Osvětimany, 7.Boršice a 8.Kunovice.

Výsledky ze Zlína jsou zde, kde se dají nalézt i odkazy na chess-results. Celkové pořadí je pak zde, fotky z vyhlášení nejlepších jsou zde. Jako vždy nejaktuálnější byl se svou reportáži Vladimír Opluštil na blogu Postoupek, a zde je článek na webu Kunovic.

25.5.2011  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky