Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.1.2022Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (4. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (3. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (2. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (1. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (úvodní zpráva)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

1. VASTO Tour na Vsetíně

Devadesát devět šachistů ze tří zemí se sjelo v sobotu 7. května na ZŠ Integra Vsetín, aby zde sehráli poslední turnaj letošní série 1. VASTO Tour. Žádná ze tří kategorií nebyla na prvních místech ještě rozhodnutá, a tak bylo o co bojovat. Kromě obvyklých medailí a věcných cen za jednotlivé turnaje se tedy navíc hrálo i o sady zajímavých věcných cen pro nejlepší desítku letošního ročníku a také o sady medailí a sedmi pohárů v každé věkové skupině.

V nejmladší věkové kategorii se po celý ročník přetahovali o prvenství Pavel Budík (Zbrojovka Vsetín) s Ondrou Vrajem (Hošťálková). A jako nejlepší vyvrcholení byl jejich přímý souboj v celkově 28. kole tohoto ročníku 1. VASTO Tour. V tom se i troška štěstí přiklonila k Ondrovi, a tak nejen že vyhrál VI. ročník Májového turnaje ZŠ Integra Vsetín, ale stal se i celkovým vítězem letošního Tour. V turnaji třetí Tomáš Galda (Jablůnka) se vměstnal do nejlepší šestice kategorie do 10 let, která tedy vypadá takto: 1. Ondra Vraj, 2. Pavel Budík, 3. Klára Dančáková (Hošťálková), 4. Petr Daniš (Valašské Meziříčí), 5. Adam Březina (Hošťálková), 6. Tomáš Galda.

V kategorii do dvanácti let se dlouho o celkové prvenství ucházel Karel Vraj, jenž sice mohl startovat v kategorii nižší, nicméně i mezi dvanáctiletými budil zasloužený respekt. Turnaj na Integře mu však nevyšel zrovna nejlépe, a tak celkově skončil druhý. Vítězem sobotního turnaje se stal Erik Matúš (Francova Lhota) před dvojicí Vojtěch a Jakub Jiříčkovi (Skalička). A nejlepší šestice vypadá následovně: 1. Jakub Jiříček, 2. Karel Vraj, 3. Erik Matúš, 4. Vojtěch Jiříček, 5. Pavel Hrbáček (Orel Huslenky), 6. Adéla Bierská (Zbrojovka Vsetín).

Nejkrkolomněji vypadala kategorie do šestnácti let. Situace byla zamotaná i díky nestejnému počtu startů v soutěži, neboť z případných čtyř startů se nejhorší výsledek škrtal. A tak taktické propočty v posledních kolech vsetínského turnaje nebyly vůbec jednoduché ani pro zkušené šachisty a jejich doprovod. Nejlépe připravený ale přijel Lukáš Vozák (Skalička), který vyhrál. Stříbro a bronz brali Jáchym Bareš (A 64 Grygov) a Matyáš Kovařík (Zbrojovka Vsetín) - ten hrál podobně jako Karel Vraj celý ročník o kategorii výše. A nejlepší šestice 1. VASTO Tour 2010/2011 vypadá následovně: 1. Lukáš Vozák, 2. Josef Bednařík (Hošťálková), 3. Lukáš Gabryš (Zbrojovka Vsetín), 4. Michal Horňák (Brumov), 5. Jáchym Bareš, 6. Rostislav Vilém (Zbrojovka Vsetín).

Do celého ročníku, jenž sestával z turnajů ve Francově Lhotě, Hošťálkové, Skaličce a na Vsetíně, zasáhlo 171 šachistů ze Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje, západního Slovenska a z Polské republiky.
Po letošní zkušenosti bude Valašský šachový klub mládeže usilovat o pokračování Tour i v další sezóně. Poděkování patří všem spolupořadatelům, rozhodčím, trenérům a vedoucím výprav. A také všem zúčastněným šachistům za korektní vystupování a šíření dobré reklamy královské hry.

Fotografie Hanky Obšivačové z posledního turnaje můžete vidět zde, výsledky jsou zde, případně na chess-results, celkové výsledky 1. VASTO Tour 2010/2011 můžete studovat zde.

Josef Kovařík

10.5.2011  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky