Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.1.2022Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (4. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (3. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (2. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (1. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (úvodní zpráva)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Velikonoce na Turnaji přátelství v Olomouci

Ve dnech 22.-24.dubna se v moderní budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci uskutečnil další ročník Turnaje přátelství. Tým pořadatelů v čele se zkušeným šachovým matadorem, hráčem, trenérem, autorem šachových knih, rozhodčím a organizátorem v jedné osobě Richardem Biolkem, připravil pro 35 účastníků otevřeného turnaje i pro šestici hráčů zavřeného turnaje příjemné podmínky pro hru, pohodovou atmosféru a v neposlední řadě také věcné ceny v celkové hodnotě 7.500Kč. Zrychlené hrací tempo 60 minut na partii pro každého hráče bylo sice náročné, ale umožnilo odehrát zajímavý turnaj se zápočtem na elo ze pouhé tři dny. Otevřený turnaj se hrál švýcarem na 9 kol, zavřený turnaj systémem každý s každým dvě partie, celkem 10 kol.

Naše výprava na olomoucký turnaj byla tentokráte ohromně pestrá – trojice hráčů z Hošťálkové (Josef Bednařík, Jakub Krejča, Jakub Gálík), dva ze Sokola Postoupky (Marek Navrátil, Jan Netušil), a po jednom ze Zbrojovky Vsetín (Rostislav Vilém), Slavie Kroměříž (Daniel Talafant), Rožnova pod Radhoštěm (Martin Konvička) a devátý, nejmladší člen naší výpravy, byl dokonce až z východních Čech – Lukáš Pavlíček z ŠK Svitavy.

Ubytovaní jsme byli na ubytovně místního Domu dětí a mládeže, která je vzdálená sotva 100m od hracího místa. Všichni jsme byli společně na jednom pokoji, což sice trochu ubíralo na komfortu, ale zároveň to vytvářelo cennou bojovou a pospolitou atmosféru. Na sousedním pokoji ubytovny s námi byla ubytovaná výprava z Brna pod vedením zkušeného trenéra a vedoucího Mirka Hurty a všichni dohromady jsme spolu dobře a sousedsky vycházeli.

Naše výprava byla specifická nejen svou oddílovou, výkonnostní i věkovou pestrostí, ale i tím, že jsme se už před začátkem turnaje rozhodli tuto akci pojmout nejenom šachově, ale i jako zábavnou prázdninovou událost, doplněnou hraním počítačových her, sledováním filmů a podobně. Příště bychom mohli přidat ještě různé deskové hry a neuškodila by ani trocha sportu navíc:-)

Šachově se v zavřeném i otevřeném turnaji sešla velmi zajímavá konkurence. Celému průběhu zavřeného turnaje dominoval FM Josef Obšivač z Agentury 64 Grygov, který získal výborných 8,5 bodu za 7 výher a 3 remízy, na druhém místě skončil další FM Petr Růžička, na třetím talentovaný dorostenec Tadeáš Baláček. Otevřený turnaj zaslouženě opanoval první nasazený Marek Malý ze Šumperka se ziskem 8 bodů z devíti, druhý skončil Patrik Gnida a třetí Petr Smilek ze Zbrojovky Vsetín, který sice nebyl přímo v naší výpravě, ale jako náš krajský a regionální kamarád s námi byl po celou dobu turnaje v kontaktu a přáli jsme mu pěkný úspěch.

Z hlediska šachových výsledků v rámci naší výpravy musím vyzdvihnout především velmi dobrý výkon a v silné konkurenci velice cenných 50% získaných bodů Martina Konvičky v zavřeném turnaji, dále čtveřici našich nejúspěšnějších hráčů v otevřeném turnaji – 9.místo Honzy Netušila s 5,5 body, 10. Kuba Krejča, 11. Marek Navrátil a 15. Josef Bednařík, všichni 5 bodů. A také 3,5 bodu našeho nejmladšího šachového válečnika Lukáše Pavlíčka. Následuje hodnocení výkonů jednotlivých hráčů z naší výpravy, doplněné i několika drobnými radami a poznámkami do dalšího šachového růstu:

Nejvýraznější výsledek naší výpravy zaznamenal MARTIN KONVIČKA, který vstupoval do uzavřeného turnaje v roli papírového outsidera. S jeho elem 1900 se od něj proti ostatním účastníkům s průměrným elem výrazně přes 2100 nečekaly žádné velké bodové zisky, ale především mnoho cenných zkušeností. Hrát kvalitní šachy a získat maximum zkušeností také byly dva hlavní cíle, se kterými jsme do turnaje vstupovali. Martin ale od začátku prokazoval, že užitečnou dávku válečnických zkušeností nasbíral už na nedávném mistrovství republiky, zahájil turnaj dvěma výhrami (s Míšou Hrabalem a Tadeášem Baláčkem) a ještě tři kola před koncem dělil druhé místo v turnaji. Nakonec skončil čtvrtý s padesátiprocentním bodovým ziskem, když kromě dvou výše jmenovaných soupeřů dvakrát porazil mladého kandidáta mistra Honzu Kolašína a remizoval po jedné partii s Michalem Hrabalem a Petrem Růžičkou. Jeho úspěch v turnaji nebyl náhodný ani překvapivý. Pro člověka, který dlouhodobě sleduje jeho výkonnost, bylo zřejmé, že se podobné výsledky dříve nebo později dostaví. Mně osobně na Martinově výkonu nejvíce těší tři věci: 1) že zvládl vyhodnotit a překonat některá slabá místa z nedávného MČR a posunout se znovu o kus dopředu; 2) že zvládl náročný turnajový režim (10 partií za 3 dny) a i přes značnou únavu ani v jedné partii nezklamal; 3) že si kvalitou různých aspektů své hry vysloužil uznání několika přítomných šachových kapacit nejen z řad turnajových soupeřů.

Další příjemnou zprávou pro Martina Konvičku je, že v blízké době převezme hlavní roli v jeho tréninku zkušený trenér a silný šachista, FM Petr Růžička. Já budu Martinovi nadále k dispozici jako doplněk tréninků a případný záskok kdykoliv, když bude potřeba. O další Martinův šachový růst nemám žádné obavy, důležité bude udržet se v dobré fyzické kondici a co nejlépe zvládat mimošachové povinnosti, protože právě tyto věci se pak stávají důležitou oporou pro šachový rozvoj hráče. Hodně štěstí ve všem, mistře Marťo!

Největším a nejpříjemnějším překvapením naší výpravy pro mě byl HONZA NETUŠIL. Honza byl podle startovní listiny nasazený až v hloubi druhé poloviny a stal se černým koněm turnaje, který dokázal porazit, anebo alespoň pořádně pozlobit několik velmi silných hráčů. Jeho nejvýraznějšími výsledky byly remíza s Petrem Smilkem (elo 1924) a především výhra nad panem Haderkou (elo 1913). Honza patří mezi technicky nejnadanější hráče, které znám. Jeho slabinou jsou občasné výpadky, kdy dokáže zahrát strašně nezdravý, až nešachový tah. Nenechá si totiž moc poradit a málo respektuje obecně platné šachové zásady. Jakmile toto překoná a začne na sobě systematicky pracovat, bude ohromně silný a nebezpečný. Jednou by z Honzy mohl být šachový parní válec, který převálcuje všechno co se mu postaví do cesty. Největší radost mi ale Honza udělal jako člověk, po celou dobu turnaje byl praktický a konstruktivní, pomáhal ostatním a ke všemu se dokázal dobře postavit. Jeho oddíl Sokol Postoupky na něj může být pyšný.

Dvanáctiletý KUBA KREJČA má na svůj věk neobyčejně rozvinuté šachové myšlení. Hodně toho na šachovnici vidí, často dokáže nacházet nejen zdrcující údery, ale i nečekané obrany. Především v odvracení soupeřových hrozeb a v obraně horších pozic je Kuba velmi silný. Podobně jako u Honzy Netušila, i Kubovou slabinou je, že si nenechá moc poradit a ne vždy respektuje obecně platné šachové zákony, spíš se snaží poslouchat jenom svojí hlavu a za všech okolností dokazovat svoji pravdu. Jakmile dokáže Kuba svoji osobitost a zarputilou bojovnost propojit s respektování obecných šachových zákonitostí, bude velmi silný. K tomu by bylo velmi vhodné začít se studiem kvalitní šachové literatury, zejména komentovaných partií mistrů.

Nejzkušenější člen naší výpravy, MAREK NAVRÁTIL, v turnaji nedokázal prodat všechno, na co má. V některých partiích své soupeře výrazně šachově převyšoval, v jiných dělal zbytečné chyby. Potenciál má Marek výborný, jen je potřeba důsledně pracovat na odstraňování chyb, především v taktice. Markovi musím poděkovat, že po celou dobu turnaje pomáhal ostatním s rozbory partií, rád jim předával své zkušenosti a byl oporou naší výpravy.

PEPA BEDNAŘÍK byl stejně jako Marek jednou z opor naší výpravy, vždy ochotný a připravený pomáhat ostatním. Šachově Pepa střídal velmi pěkné okamžiky se zbytečnou bázlivostí – v turnaji jen jedenkrát prohrál, ale šest remíz je strašně moc. Některé byly oprávněné, ale jiné zbytečně ustrašené. Je potřeba méně myslet na výsledky a na riziko porážky, a naopak více jít po vítězství, zkrátka dát do boje úplně všechno a pak ať vyhraje ten lepší. Když to budu já, hurá, a když soupeř, poučím se z porážky a příště budu lepší. Tento přístup je nejlepší cesta k dlouhodobému úspěchu. Pepo, bojuj do poslední kapky krve!

Pro celou výše uvedenou čtveřici – Honza Netušil, Kuba Krejča, Marek Navrátil a Pepa Bednařík – platí, že by měli už nyní výkonnostně směřovat k úrovni kolem elo 1900. To je pro ně nyní meta, kterou by se měli snažit usilovným tréninkem a bojovností u šachovnice zdolat. A právě takto silné soupeře vyzývat k nelítostnému boji, tvrdě, bez zadních vrátek a s otevřeným hledím.

Náš druhý nejmladší šachista, hošťálkovský snajpr KUBA GÁLÍK, alias náš „Gálíček“, je neobyčejně bystrý šachista, který dokáže v partiích, v tréninku i v analýzách držet krok i se staršími a zkušenějšími hráči. Hned v úvodu turnaje s přehledem remizoval s olomouckým matadorem Leošem Malinovským (elo 1798) a také v několika dalších partiích se šachově vytáhnul. Kuba zatím nedokáže udržet plné nasazení v průběhu celého turnaje, některé partie prohrál úplně zbytečně. Pomohlo by mu častěji se střetávat se silnými dospělými soupeři ve vážných partiích a také více se věnovat šachu samostatně, přinejmenším formou řešení diagramů a přehrávání partií. Když na sobě bude pracovat, už na podzim bude Kuba velkou hošťálkovskou nadějí v boji o postup na mistrovství republiky do 12ti let.

ROSŤA VILÉM ze Zbrojovky Vsetín měl výbornou první polovinu turnaje, v prvních pěti kolech právem patřil mezi naše nejlepší. Největší radost mi udělal v pátém kole, kdy postupně přehrál a nakonec úplně rozložil zkušeného olomouckého šachistu pana Vaška, se kterým jsem ještě před několika lety sám málem prohrál. Rosťa postupně a s jistotou krok za krokem zvládá větší a větší rozsah i hloubku šachových dovedností a s jistotou směřuje vzhůru. Ve druhé polovině turnaje Rosťovi docházela šachová energie, což je znakem především nedostatku zkušeností a herní praxe. Z nedostatku šachové energie pak pramenila zbytečná přehlédnutí, kterým pak sám Rosťa nemohl uvěřit, ale i tak Rosťa odehrál dobrý turnaj. Rosťa své schopnosti ještě nemá dostatečně zažité v praxi, ale jakmile se utuží v žáru mnoha bitev a zároveň bude pokračovat ve svém systematickém studiu, stane se jednou z opor vsetínského šachu. Jako opora bude zapotřebí už v příští sezóně v 1.lize dorostu!

Nejmladší člen naší výpravy, teprve sedmiletý LUKÁŠ PAVLÍČEK z ŠK Svitavy, byl velmi sympatickým šachovým zjevením turnaje. Neustále se usmíval, svým specifickým způsobem chůze skoro tančil a u šachovnice působil tak spokojeným dojmem, že to vypadalo, jako by si snad jen tak hrál. A Lukáš přitom nejen hrál, ale taky bojoval a s radostí své soupeře zlobil a ničil. Při své hře je bystrý, na svůj věk jen minimálně přehlíží, naopak nachází i poměrně náročné taktické obraty, dodržuje zdravé zásady hry a pokud zrovna nehraje moc rychle, umí nacházet a realizovat i velmi zajímavé plány. Jeho nejpěknějšími výsledky byly vítězství nad zkušeným olomouckým šachistou panem Michálkem (elo 1528) a remíza s dalším vyspělým šachistou Pavlem Mladým (elo 1437). Lukyho pěkná hra upoutala i přítomného mistra nad mistry, mezinárodního mistra Richarda Biolka. Mně osobně se nejvíce líbilo, jak si rozumněl s ostatními členy výpravy, kteří si ho všichni oblíbili, a také jak důsledně se snažil udělat v každé partii rošádu a doprovázel to komentářem „aby figurky měly radost“. A figurky z rošád i z celé Lukyho hry radost měly. Herně Luky potřebuje pokračovat ve zklidňování a zpomalování své hry, aby přehlížel ještě méně a plánoval ještě rozvážněji, tréninkově by měl postupně obsáhnout větší šířku i hloubku šachových dovedností. A především by si měl udržet radost z tréninku i ze hry, protože radost je pro každého šachistu každého věku tím nejpěknějším a nejdůležitějším, co může naše hra člověku dát.

Jedním z nejpříjemnějších překvapení z celé naší výpravy pro mě byl DAN TALAFANT. Když v jednom z prvních kol odpověděl na soupeřovu skotskou hru strašným tahem 3...f6?, v duchu jsem si říkal, proč si vlastně neustále opakujeme zásady zahájení, k čemu si tisíckrát stále dokola říkáme jednoduchou zásadu „když soupeř machruje v centru, sežer ho“, proč, když pak Dan zahraje tohle? V dalším průběhu turnaje však Dan projevil velký šachový zápal a s každým dalším kolem hrál lépe a lépe. Danovi stále chybí více turnajových zkušeností a ani pravidelnost jeho tréninku a především jeho plnění domácích úkolů není zrovna optimální, zatím staví především na své přirozené inteligenci. Faktem ale je, že na tomto turnaji mohu o Danovi poprvé říct, že to, co hrál, byly opravdu šachy. Měl plány, myšlenky a některé partie zahrál velice kompaktně a bez přehlédnutí. Pokud se bude šachům více a usilovněji věnovat, a přidá především v rámci samostatného studia, má na to stát se oporou rodící se mládežnické generace Slavie Kroměříž. Makej pane Dane!

Trochu se omlouvám za tak podrobné hodnocení. Ale v šachovém tréninku platí, že je velmi důležité průběžně sledovat různé aspekty hry, upozorňovat na nejbolestivější slabá místa a směřovat naše svěřence k jejich odstraňování, ukazovat jim další cesty rozvoje. Šachy jsou celoživotní cesta. Je dobré na své cestě vědět, kam směřujeme, co zlepšovat, po celou cestu se zdokonalovat.

S celou naší výpravou jsem byl po šachové i nešachové stránce nadmíru spokojený. Sešla se výborná parta, šikovní šachisté a pohodová atmosféra, která v našem táboře celé tři dny panovala, by byla pohlazením pro duši každého šachového trenéra. Na všechny členy naší výpravy jsem velmi pyšný a všem do budoucna věřím, že při dostatku píle a bojovnosti mohou v šachu mnoho dokázat.

Na další podobnou akci bychom se společně mohli vypravit v termínu 14.-17.července na turnaj družstev v rámci šachového festivalu CZECH OPEN v Pardubicích.

Kdybyste měli jakékoli dotazy či připomínky k ukončené akci, abychom vše příště zorganizovali ještě lépe, dejte mi prosím vědět na můj email martin.beil@volny.cz.

Kompletní výsledky zavřeného turnaje najdete na stránkách chess-results, stejně jako otevřeného turnaje. Článek pořadatele o průběhu turnaje najdete zde, a zde si můžete prohlédnout několik fotografií z průběhu turnaje.

Martin Beil

27.4.2011  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky