Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

19.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo – oprava)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (úvodní zpráva – oprava)
18.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (1. kolo – oprava)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Vsetínské Středisko šachových nadějí č. 9

Ze Vsetínska se v poslední době stává region šachům zaslíbený. Pořádá se zde mnoho mládežnických akcí a turnajů v čele s veleúspěšnou sérií 1. VASTO Tour, které se pravidelně účastní více než stovka šachistů a díky účasti dětí ze Slovenska je tato série turnajů dokonce mezinárodní akcí.

Mládežnické výběry vůdčích oddílů Sokola Hošťálková a Zbrojovky Vsetín upevňují své pozice v žákovských a dorosteneckých soutěžích. V příštím roce budou oba hrát 1. ligu dorostu. V soutěžích školních družstev získala letos ZŠ Hošťálková skvělé stříbrné medaile v kategorii pro I. stupeň ZŠ, premiérovou účast má za sebou i ZŠ Integra Vsetín na finálovém celorepublikovém turnaji v kategorii pro II. stupeň ZŠ.

V družstvech dospělých se Hošťálkové podařil historický postup do druhé ligy, Zbrojovka Vsetín stabilizovala situaci a daří se jí zapojovat do prvního týmu mladé dorostence, kteří představují budoucnost oddílu. Také dalším oddílům regionu se daří zapojovat mladé šachisty do týmů dospělých a to je pro budoucnost moc a moc dobře. I v jednotlivcích se mezi mládežníky Vsetínsko vydatně prosazuje (Ondřej Karlík, Matyáš Kovařík a další).

Navíc o všech těchto úspěších pravidelně informují několikery regionální noviny, ve kterých vycházejí rozsáhlé články se spoustou fotek. Rozvíjí se spolupráce se sponzory a jsou využívány možnosti grantů, např. z Nadace Děti - Kultura - Sport. Nositelem všech těchto aktivit je Valašský šachový klub mládeže, občanské sdružení., které je podporováno i ze strany města Vsetína a Zlínského kraje. A co je pro mě nejvýznamnější - to vše se děje v pozitivní atmosféře, ve které se nesnaží vyvyšovat jedni nad druhé, ale převládá spolupráce v rámci regionu, v rámci kraje i spolupráce s dalšími šachovými nadšenci mimo kraj.

Do mozaiky šachových úspěchů a dobře fungujících šachových aktivit na Vsetínsku skvěle zapadají i soustředění Střediska šachových nadějí (SŠN), pořádané pro mladé šachisty zejména z tohoto regionu. Ve čtvrtek 21. dubna se na ZŠ Integra Vsetín konalo již deváté soustředění SŠN, tentokrát s rekordní účastí třiceti sedmi šachistů ze Zbrojovky Vsetín, z Hošťálkové, Ústí, Valašského Meziříčí, Valašské Bystřice, Francovy Lhoty, Karolinky, Rožnova, Třince a uskupení Orel Huslenky. O budoucí valašské hvězdy a hvězdičky se starali trenéři a organizátoři Vladislav Bambušek, Ivan Bartošek, Martin Beil, Jiří Halmazňa, Vladislav Hrtáň, Aleš Krmela, Josef Kovařík, Martina Kovaříková, Vlastimil Straděj a Radek Zádrapa.

Hlavními tématy soustředění tentokráte byla Klasická zavřená zahájení podle Capablanky a Aljechina, Technika hry v matovacích a koncovkových pozicích, Hra černými proti zavřeným zahájením, Opakování a testy základních koncovek, Využití počítačů v tréninku a v přípravě na partie, Základy strategie pro nejmenší šachisty, Řešení diagramů a různé šachové hry a další. Pro zpestření byly v průběhu jednotlivých sobotních bloků zařazeny i doplňkové turnaje, bleskový turnaj pro skupinu B a turnaj v technických pozicích pro spojené skupiny C1 a C2. Všichni účastníci byli na soustředění pozorní a učenliví, ale důležité také bude, aby si všichni získané znalosti a vědomosti průběžně opakovali - především ve skupinkách nejmladších žáků je potřeba neustále opakovat názvy zahájení a základní koncovku král a pěšec proti králi. Jako přílohy článku připojuji přehled názvů základních otevřených a polootevřených zahájení a jednoduché návody, jak hrát koncovku král a pěšec proti králi v remízové a ve výherní situaci.

Jako obvykle bylo soustředění Střediska šachových nadějí doplněno přestávkovým fotbálkem na školní zahradě, dobrým obědem v nedaleké restauraci, soutěží o nejrychlejší přihlášku, účastnickými listy s obrázky ilustrátorky Vlasty Pospíšilové a tentokrát navíc i spoustou šachových her - od blech přes různá cvičení s jezdci až po matematická a početní cvičení s hodnotami figur. V průběhu pondělní noci a během úterka navíc všichni účastníci devátého soustředění dostanou e-mailem domácí úkoly, které by měli do 1. května splnit a řešení zaslat na adresu martin.beil@volny.cz.


Příští soustředění Střediska šachových nadějí proběhne v sobotu 4. června. Soutěž o nejrychlejší přihlášku začne v nespecifikovaný čas během víkendu 20. - 22. května, kdy mohou ve svých schránkách očekávat všichni dosavadní účastníci pozvánku na desáté soustředění SŠN včetně propozic. Hlavní témata tentokrát budou: Zahájení a varianty se silně narušenou rovnováhou, Technika propočtu variant, Koncovky lehkých figur, Otevřená zahájení v podání Roberta Jamese Fischera, Hodnocení pozice a plán hry a u nejmladší skupinky Vybrané partie hrané otevřenými zahájeními a Zásady hry v koncovkách. Určitě se dočkáme i dalších šachových her. A protože toto soustředění bude jubilejní, čeká na nejaktivnější dosavadní účastníky i příjemné překvapení v podobě zatím neupřesněného dárku.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem trenérům a organizátorům, kteří se na soustředění Střediska šachových nadějí podílejí. Se všemi se budu těšit znovu na viděnou v sobotu 4. června. Šachu zdar!

Martin Beil

Soubor ke stažení (zip)

26.4.2011  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky