Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

16.1.2022Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
Soutěže družstev: Regionální soutěž Uherské Hradiště (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Kroměříž (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (6. kolo)

Hodnocení krajské výpravy na Mistrovství republiky

Ve dnech 12.-19.března se v Koutech nad Desnou uskutečnil další ročník Mistrovství ČR mládeže a souběžně i Mistrovství ČR juniorů. Na mládežnické mistrovství vyslal náš kraj další krajskou výpravu ve složení Ondřej Karlík, Martin Konvička (oba H16), Ondřej Stuchlý (H12), Kryštof Suchánek (H10), Klára Dančáková (D10) a Richard Štefaník (open). Kromě jmenovaných hráčů se z našeho kraje účastnili i další hráči v rámci svých vlastních či oddílových výprav.

Mistrovství se uskutečnilo na tradičním místě mládežnických přeborů z posledních let – v hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou. Organizace turnaje byla jako obvykle na vysoké úrovni, kromě samotných mistrovských turnajů se hrály i dva otevřené turnaje (FIDE a národní), proběhlo několik přednášek, simultánek či výlet do nedaleké ruční papírny. Účastníkům byli k dispozici i oficiální trenéři akce Evžen Gonsior, Richard Biolek, Pavel Šimáček a David Kaňovský.

Na účastníky z našeho kraje čekala obtížná úloha obhájit mimořádně úspěšné výsledky z minulého roku, kdy jsme v Koutech nad Desnou získali ohromné čtyři zlaté a jednu stříbrnou medaili (v juniorech zlatý Cyril Ponížil, v mládežnických kategoriích vybojovali další zlaté medaile Majka Phamová, Martina Fusková a Franta Mrkus, stříbrnou medaili Ondra Karlík). V letošním roce jsme se bohužel tak úspěšným výsledkům nepřiblížili. V nabité juniorské kategorii se tentokrát Cyril na úplný vrchol nepropracoval, byť pro náš kraj vybojoval nejlepší výsledek celých Koutů, Majka Phamová už z mládežnických kategorií odrostla, Martina s Frantou měli letos stíženou úlohu přechodem do starších věkových kategorií, Ondrovi se úspěch z loňska zopakovat nepodařilo. Výsledkově tedy letošní Mistrovství ČR v podání našeho kraje nemůžeme hodnotit jako úspěšné.

Účastníci krajské výpravy pod mým vedením si plnili své povinnosti v rámci příprav na partie a rozborů velmi dobře a rovněž za jejich herní nasazení je musím pochválit. Nic na tom nemění ani fakt, že výsledkově většina krajské výpravy spokojena není.

Ondra Karlík v nejstarší kategorii H16 chtěl navázat na výborné druhé místo z minulého roku. První kolo turnaje zvládl podle očekávání, ve druhém kole ale příliš ustrašeně či přetaktizovaně šel do remízy a předznamenal tak svůj hlavní nedostatek na celém turnaji – nedostatek bojovnosti a příliš mnoho taktiky a přemýšlení o výsledcích v okamžicích, ve kterých bylo potřeba hodit taktické úvahy za hlavu a tvrdě bojovat. Ve třetím kole Ondru potrestal nakonec celkově stříbrný Tomáš Kraus a ačkoliv Ondra hned v následujícím kole znovu získal celý bod, nepodařilo se mu už nastartovat svůj vítězný stroj na plné obrátky. I nadále střídal pěkné okamžiky (např. bojovná a víc než 100-tahová výhra v 8.kole) s nepřesnostmi a s ustrašeným a příliš utaktizovaným herním projevem. Celkových 5 bodů a 8.místo není špatný výsledek, ale při Ondrově šachovém nadání, schopnosti rychle se učit a především ohromných bojových schopnostech (ovšem pokud začne opravdu bojovat a netaktizuje) má rozhodně na víc. Ale to je nyní především na něm. Každopádně hodně štěstí, Ondro!

Martin Konvička, rovněž v kategorii H16, hrál svoje první Mistrovství republiky. Martin se šachům věnuje poměrně krátce – svůj první vážný turnaj hrál teprve v září minulého roku – a patří k nejrychleji se lepšícím šachistům široko daleko. Má o šachy velký zájem, usilovně na sobě pracuje a není náhodou, že nejvíce času nad šachovnicí jsme v Koutech strávili právě s Martinem. To, co Martinovi v tuto chvíli chybí nejvíce, jsou herní zkušenosti. Je logické, že proti hráčům, kteří již hrají několik lety a mají odehrány stovky soutěžních partií, má Martin stíženou roli. Na druhé straně, do Koutů Martin jel s oprávněným cílem, postaveným na spoustě tréninkové práce v posledních měsících, bojovat o umístění na úrovni poloviny možných bodů v prostředku turnajové tabulky. Tento cíl se nám splnit nepodařilo. V prvním kole prohrál s pátým nasazeným, ve druhém marně usiloval o převahu a remizoval a v dalším průběhu turnaje jsme zaznamenali už jen prohry, ačkoliv zejména ve všech partiích od pátého do osmého kola Martin rozhodně netahal za kratší konec, v partiích bojoval o výhru, i na základě počítačového hodnocení byl blízko úspěchu, ale dotáhnout partie do konce se nedařilo. Za svůj výkon v Koutech se ale rozhodně nemusí stydět, Martin dal do partií, příprav i rozborů více než většina ostatních účastníků a pokud se z rozhodujících chyb v partiích na tomto turnaji poučí, všechny takto těžce nabyté zkušenosti v budoucnosti bohatě prodá. Martinovou hlavní slabinou bylo v průběhu turnaje příliš pesimistické hodnocení svých pozic – bylo zajímavé, jak snadno dokázal Martin o své pozici říct, že je špatná, a zároveň i v analýze srdnatě a zároveň i dobře hájit pozici soupeřovu. Až se Martin naučí hájit svoje pozice v partiích stejně zaníceně, jako hájil soupeřovy pozice v analýzách, stane se ohromně nebezpečným soupeřem. Velkým příslibem pro šachy v našem kraji je beze sporu už nyní. Drž se, Marťo, a příští turnaj už bude tvůj!

Ondra Stuchlý v kategorii H12 přijel s cílem bojovat o medailová umístění a turnaj začal velmi dobrým výkonem s jedním z favoritů turnaje Markem Matyášem z Frýdku-Místku. Bohužel v pravý moment nenašel cestu k jednoznačnému uplatnění převahy a ve chvíli, kdy už cesta k výhře bylo o něco obtížnější, zvolil Ondra raději jistotu remízy věčným šachem. Jenže podobně jako v případě Ondry Karlíka, hrát na jistotu, a navíc hned v úvodním kole, to není správná cesta. Pro oba Ondry je to ale určitě cenná zkušenost. Ve druhém kole se Ondrovi partie nepovedla a poté, co vyhrál v kole třetím, přišly dvě další pořádky. V posledních čtyřech kolech Ondra uhrál 3 body a dotáhl se alespoň na polovinu možných bodů, ale určitě chtěl v turnaji dosáhnout výše, než je celkových 4,5 bodu a 14.místo. Bohužel některá cenná místa, kdy soupeře velmi hezky přehrával, byla pokažena zbytečnými přehlédnutími zejména v časových tísních. Celkově ztratil v pozicích s časovými problémy během turnaje 3 body a s časovkami bude muset zabojovat. Většinou je zdravá a přimočará jednoduchost jedním z nejsilnějších způsobů hry a právě touto cestou by měl Ondra asi směřovat.

Kryštof Suchánek v H10 měl cíl bojovat o umístění do 10.místa a navázat tak na krásné druhé místo z podzimního Mistrovství Moravy a Slezska. Hned v úvodních dvou partiích dostal Kryštof poměrně silné soupeře z popředí startovní listiny (třetího a pátého nasazeného) a s výjimkou jednoho taktického přehlédnutí jim byl více než rovnocenným soupeřem. Ve třetím kole pak získal velmi pěkné vítězství v náročné partii s Vojtou Jiříčkem ze Skaličky a jeho výkony v prvních třech kolech byly velmi slibné. V dalších čtyřech kolech se nám ale nepovedlo Kryštofovy herní schopnosti naplno prodat, právě tady jsme se nedokázali vytáhnout tam, kam by Kryštof patřil, právě tato místa turnaje nejlépe ilustrují Kryštofovy dílčí slabiny a zasloužila by nejpodrobnější analýzu. Pro mě osobně byl ale Kryštofův herní projev v partiích i analýzách příjemným překvapením a vzhledem k dobře fungující tréninkové spolupráci s Rosťou Svobodou má Kryštof výborné předpoklady dosahovat na dalších mistrovstvích ještě lepší výsledky. V posledních dvou kolech Kryštof vyhrál a nakonec se umístil se 4 body na celkovém 18.místě. Snad bude ve Zlíně s jeho vystoupením na Mistrovství alespoň z poloviny taková spokojenost, jako u mě s jeho působením v naší výpravě. Kryštofe, Happy :-D

Klárka Dančáková v nejmladší dívčí kategorii D10 hrála svoje první velké mistrovství ve vážných partiích a jsem hodně rád, že s námi do Koutů jela. Klárka v mnoha ohledech prokazuje velký šachový talent – má výborný šachový postřeh, dokáže se rychle učit novým věcem a používat je ve svých partiích a především ve chvílích, kdy se šachem dobře baví, prokazuje velkou bojovnost a bystré a zdravé šachové myšlení. Na druhé straně, stejně jako u celé řady jiných mladých talentovaných šachistů, i u Klárky se projevuje velká nestálost herní kvality (jednu partii sehraje famózně a hned další tak hrozně, že by její partiář nesnědla ani drtička na odpadky), měla by hodně zpomalit, příliš se upíná na první tah, který ji napadne – není ochotná svůj první nápad změnit, zkrátka podívá se na pozici, dostane první nápad a ten už pak skoro vždycky zahraje. Na turnaji v Koutech byla Klárka výborná v prvních pěti kolech, ve kterých uhrála 3 body, mohla uhrát i více a oprávněně mohla pomýšlet na umístění klidně v první desítce, některé z jejích partií nebo přinejmenším jejich části byly vynikající. Ještě v 6. a 7.kole hrála velmi slušné šachy, ale v rozhodujících okamžicích i přes pěkné výkony své partie pokazila. Jedinou vyloženě nepovedenou partii zahrála v 8.kole a v posledním kole už nedostala příležitost slabší místo napravit – kvůli lichému počtu hráček v turnaji vyhrála kontumačně a získala tak pěkné 4 body a celkové 19.místo. Především na výkonech z první poloviny turnaje se u Klárky dá stavět a beze sporu patři mezi největší dívčí naděje v našem kraji, zvlášť když je ve výborné partě mladých hošťálkovských šachistů a dokáže porážet i kluky.

Richard Štefaník se při přechodu do kategorie H14 nedostal do hlavního mistrovského turnaje a v Koutech bojoval v národním openu v rámci přípravy na postup v příštím cyklu. Zejména v první polovině turnaje (4/5) dokazoval, že pokud hraje „svůj standard“, patřil by v turnaji mezi naprostou špičku a i ti nejlepší by mu za remízu líbali ruce. V závěrečných čtyřech kolech v jeho hře přibylo nepřesností a bohužel se nevyvaroval ani hrubých chyb a tak se nakonec musel smířit s pěti body a 25.místem z 83 účastníků. Pokud naváže na svůj herní projev z prvních pěti kol a vypiluje ještě dílčí nedostatky, bude už v příštím cyklu patřit mezi žhavá želízka našeho kraje v kategorii H14.

Z dalších účastníků z našeho kraje musím vyzdvihnout 4.místo Martiny Fuskové v D14 a 8.místo Franty Mrkuse v H12. Oba dva naší velcí talenti přecházeli do vyšších věkových kategorií a příští rok budou nepochybně ještě výše než letos. Uznání určitě zaslouží Matyáš Kovařík za velmi solidní výkon a pěkné 10.místo v kategorii H12. V kategorii kluků do 16ti let získal slušné 11.místo Vojta Dobeš, který tuto kategorii bude hrát i příští rok, a 14. místo Luděk Volčík. Dále náš kraj ještě reprezentovala Julie Šimčáková v kategorii do 14 let, která skončila na 14.místě a v kategorii do 16 let pak 12.Lenka Blechová a 15.Lenka Slabá. Samozřejmě gratuluji Cyrilovi Ponížilovi k pěknému 3.místu mezi juniory, Cyril je vynikající šachista a skvělý bojovník. Ve FIDE-openu předvedla pěkný výkon Barča Kolomazníková, která se už připravuje na svoje první Mistrovství Evropy mezi juniorkami; Barča svými výkony opakovaně naznačuje velmi dobré možnosti dalšího růstu, jen by už s hráči na úrovni silných kandidátů mistra neměla skromně mířit do remízových přístavů, ale měla by nadějné pozice i s rizikem případné porážky nekompromisně směřovat k výhře.

Závěrečný bod z minulého odstavce musím znovu vyzdvihnout – kdo chce hrát dobře a lepšit se, musí především opravdu HRÁT, BOJOVAT. Taktizování, ustrašené remízy a nedohrávání partií až do konce – to není správná cesta. Je potřeba NAPLNO BOJOVAT i s rizikem a pak budeme vítězi vždycky – pokud vyhrajeme, jsme vítězi, pokud remizujeme, víme, že jsme do boje dali vše, pokud prohrajeme, poučíme se z chyb a pro příště se STÁVÁME VÍTĚZI. Lidi, bojujte a hrejte až do konce! Remízy odmítejte a hrejte, ať vyhraje ten lepší. Přeji vám, ať jste těmi lepšími vy, a pokud nebudete, poučte se z porážek a příště budete poučenější, zkušenější a lepší. HREJTE A BOJUJTE NAPLNO A BUDETE VÍTĚZI!

Kromě šachových radostí a bojů jsme si v krajské výpravě (a určitě i účastníci mimo ni) užili hodně legrace – třeba když jsme s Kryštofem po prohře v první partii zamířili do hrací místnosti a Kryštof se veřejně omluvil střelci, kterého v partii ztratil, nebo když Ondra Karlík snědl partiář s Klárčinou nepovedenou partií. Několik videí z našich zážitků z mistrovství máme ještě připravených k pověšení na web.

Omlouvám se, pokud jsem ve svém hodnocení na něco zapomněl a někoho opomněl. Byl to náročný týden a za sebe a za členy krajské výpravy můžu říct, že jsme dali do boje vše a nemáme se za co stydět. Díky vám všem a hodně štěstí a více bodů na dalších mistrovstvích!

Kompletní výsledky všech turnajů najdete na stránkách chess-results.

Za fotogalerii našich účastníků děkuji Josefu Kovaříkovi a najdete ji zde.

Další informace a články o mistrovství najdete na stránkách Šachového svazu ČR, na stránkách pořadatele a na stránkách oddílů z našeho kraje: Zlín, Boršice.

V příloze je pak přehled účastí hráčů našeho kraje na MČR do 16 let od vzniku ŠSZK v roce 2002. Letos jsme bohužel poprvé bez medaile, a navíc si ani žádný kluk nevybojoval přímý postup na MČR v příštím roce, všichni si postup musí vybojovat na MMS.


Martin Beil

Soubor ke stažení (pdf)

20.3.2011  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky