Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.1.2022Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (4. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (3. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (2. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (1. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (úvodní zpráva)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Krajský přebor základních a středních škol

Po roce se opět sjelo 24 nejlepších školních týmů do vsetínského střediska volného času Alcedo, kde uspořádal Valašský šachový klub mládeže krajský přebor škol. Dvaadvacet družstev se kvalifikovalo ze svých regionů, dvě divoké karty nabídli pořadatelé. A právě jedno z takto nominovaných družstev bude náš kraj reprezentovat v jarním mistrovství republiky.

V docela příjemném prostředí vsetínského Alceda usedlo k šachovnicím včetně náhradníků více než sto šachistů. A vzhledem k tomu, že všichni hráči disciplinovaně věnovali veškerou energii svým partiím, proběhlo sedmikolové klání zcela bez problémů.

Favorité ve skupině A i B přehráli ostatní celky o „parník“, takže se prakticky hrálo jen o druhé postupové místo. V nejmladší kategorii se hošťálkovská čtveřice Jakub Gálík, Karel Vraj, Ondřej Vraj, Adam Březina stala vítězem již po pátém kole, podobně si se svými soupeři v kategorii B pohrála čtveřice Gymnázia Uherské Hradiště ve složení Vojtěch Dobeš, Martina Fusková, Ondřej Stuchlý, Richard Štefaník.

Nakonec si i mladší žáci ze ZŠ UNESCO Uherské Hradiště (Tomáš Fridrich, Lukáš Oplatek, Tomáš Jurča, Albert Zenitius) pohlídali druhé místo, třetí ZŠ Malenovice (Michal Berky, Pavel Drábek, Petr Plšek, Samuel Vaculík) byla příjemným překvapením. A tak zajímavé vyústění přinesla zejména skupina B, kde velmi nečekaně kartami míchala ZŠ Integra Vsetín, která šla do turnaje hlavně pro další zkušenosti s těžkými duely v rapidu. Doslova do posledního tahu se rozhodovalo o tom, kdo pojede na konci března do Vyškova. A chlapci z Integry (Matyáš Kovařík, Áron Fojtů, Michal Výchopeň, Pavel Budík) dokázali v přímém souboji za sebou nechat Gymnázium Kroměříž (Jan Palášek, Jan Netušil, Josef Indra, Jakub Kvapilík).

Nejdramatičtější duely se však odehrávaly mezi středoškoláky, kde se tři týmy přetahovaly o každičký půlbod až do závěrečného kola. Nakonec zůstal černý Petr a bronzové trofeje pro loňské šampióny z Gymnázia Lesní čtvrť Zlín (Jakub Roubalík, Mai Xuan Phamová, Jan Romaňák, Matyáš Juřena). Mistrovství republiky si tak zahrají vítězové z Gymnázia Uherské Hradiště (Lukáš Fusek, Jakub Náplava, Jana Zpěváková, Jan Moštěk) a stříbrní šachisté z OA VOŠ a JŠ Uherské Hradiště (Luděk Volčík, Pavel Náplava, Petr Náplava, Igor Štefanko), kteří do turnaje nastoupili na divokou kartu.

Ze Vsetína neodjížděl žádný tým s prázdnou. Ti nejlepší si odvezli velké poháry i medaile, všichni ostatní alespoň účastnické poháry. Odměněni byli i nejlepší šachisté na jednotlivých šachovnicích. V kategorii A to byli Miroslav Rakušan (ZŠ Slovan Kroměříž), Karel Vraj, Ondřej Vraj (oba Hošťálková) a na poslední šachovnici dva šachisté, Adam Březina (Hošťálková) a Samuel Vaculík (Malenovice). V kategorii B na první šachovnici Vojtěch Dobeš (Gymnázium Uherské Hradiště) a Jan Palášek (Gymnázium Kroměříž), na dalších pak dominovali Martina Fusková, Ondřej Stuchlý a Richard Štefaník (všichni Gymnázium Uherské Hradiště). V kategorii C byli vyhodnoceni jako nejlepší hráči Jakub Roubalík (Gymnázium Lesní čtvrť Zlín), Pavel Náplava, Petr Náplava (oba OA VOŠ a JŠ Uherské Hradiště) a Jan Moštěk (Gymnázium Uherské Hradiště).

Přejeme našim zástupcům na mistrovství České republiky, aby se jim v severomoravských Malenovicích, ve Vyškově i v jihočeském Štědroníně dařilo a aby tak dobře reprezentovali náš kraj.

Kompletní výsledky jsou na chess-results nebo v příloze v excelu. Fotografie si pak můžete prohlédnout zde.

Josef Kovařík

Soubor ke stažení (XLS)

3.2.2011  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky