25.3.2024Komise mládeže - Přidán dokument (propozice GP v rapid šachu 2023/2024 - aktualizace o počty postupujících)
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 celkově po třech turnajích
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 3.turnaj Boršice
Kalendář akcí - Přidána akce 48. Přebor Vsetína (včetně propozic)

GP mládeže začalo v Hluku

První turnaj tradiční čtyřdílné série GP v rapidu mládeže do 14 let se hrál v Hluku. Sjelo se na něj celkem 72 dětí z 15 oddílů.

Sněhová situace byla v týdnu všelijaká, ale v pátek večer sněžit přestalo, a tak silničáři měli čas dát silnice do slušného stavu. Naštěstí se neopakovala situace k loňského roku při KP starších žáků, kdy ledovkou nesjízdné cesty a chodníky zabránily odehrání soustředění v Osvětimanech. I přesto se počasí jistě podepsalo na o něco menší účasti. Chybělo i několik favoritů na medailová, potažmo v celkovém součtu postupová místa zejména ze Sokola Postoupky. Největší ambice by jistě měl Miroslav Rakušan z Postoupek v kategorii do 12 let, ale jak se můžeme dozvědět na jejich oddílovém blogu, tak bohužel musel zůstal doma.

Nejméně hráčů bylo v kategorii do 10 let, kde hrálo 16 chlapců a dvě dívky. Ale zde nikdo s favoritů na postup nechyběl. Stříbrný medailista z Mistrovství Moravy a Slezsko Kryštof Suchánek ze Zlína překvapivě prohrál hned svoji první partii s Klárou Dančákovou z Hošťálkové na čas, ale jelikož si pak se všemi konkurenty poradil turnaj po zásluze vyhrál. První nasazený David Opluštil z Postoupek vyhrál první čtyři partie, v pátém prohrál se Suchánkem a v posledních dvou kolech přidal dvě remízy s bratry Vrajovými z Hošťálkové. To mu vyneslo třetí místo. Na druhé příčce skončil Karel Vraj, čtvrtý pak byl Ondra Vraj. Nejlepší dívkou byla Klára Dančáková před Barborou Stuchlou ze Starého Města.

V kategorii do 12 let byl mezi 26 hráči prvním nasazeným hráčem druhý medailista z MMS Matyáš Kovařík ze Vsetína. Nejlepší dvojice z této kategorie Ondřej Stuchlý a František Mrkus ze Starého Města má jistý postup na MČR, a tím oba hráli ve vyšší kategorii. Ve čtvrtém kole se Matyáš střetl s dalším tříbodovým hráčem Markem Jagošem z Kyjova, kde jejich partie skončila remízou. A jelikož Matyáš Kovařík pak hned v následujícím kole remizoval s Janem Nekardou ze Starého Města a Marek Jagoš už nezaváhal, tak se vítězem stal Marek Jagoš před Matyášem Kovaříkem. Na třetím místě skončil Michal Mašíček z Kunovic. Čtvrtá byla nejlepší dívka Leona Černochová z Osvětiman, která se po dvou porážkách v úvodních kolech pěti výhrami propracovala nahoru. Páté místo obsadil Martin Hronek ze Zlína. Druhou nejlepší dívkou byla Erika Náplavová z Osvětiman, třetí pak Viki Phamová ze Zlína.

V nejstarší kategorii do 14 let byla účast největší, a to 28 hráčů a hráček. Mezi nimi i Martina Fusková ze Starého Města, která má jistý postup v dívčí kategorii a tedy hodnocena byla jen mezi kluky. A od začátku všem ukazovala záda, když prvních šest partií vyhrála. A jelikož měla jedenapůlbodový náskok, tak si vítězství zajistila už před posledním kolem. V tom sice prohrála s oddílovým kolegou Františkem Mrkusem, ale výhru jí to již nemohlo vzít. Druhé místo obsadil Richard Štefaník ze Starého Města před Jakubem Zatloukalem z Boršic, Františkem Mrkusem a Adamem Skráškem z Kunovic. Všichni čtyři měli po pěti bodech. Jedinou dívkou v soutěži byla Julie Šimčáková z Postoupek.

V hodnocení týmů byl tradičním vítězem oddíl ze Starého Města před Hoštálkovou a Kunovicemi. Největší početní zastoupení mělo Staré Město s dvanácti účastníky, z Osvětiman přijelo jedenáct a ze vzdáleného Vsetína pak devět dětí.

Kompletní výsledky jsou jednak na chess-results, a též v příloze článku. Pořadí po prvním turnaji je pak zde. Bohatou fotogalerii plnou velmi pěkných fotek od Josefa Kovaříka ze Vsetína si můžete prohlednout zde. Reportáže z turnaje jsou i na oddílových webech: Zlín, Vsetín, Boršice.

Závěrem se sluší poděkovat pořadatelům z Hluku pod vedením Petra Štefaníka za pěkně připravený turnaj a zajištění pěkných cen pro nejlepší, a i drobných cen pro každého účastníka. Výhodou hlucké tvrze jsou dva sály, čímž se ten menší dá využít jak ke zřízení bufetu a jako místo, kde je doprovod.