Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

19.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo – oprava)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (úvodní zpráva – oprava)
18.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (1. kolo – oprava)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Polofinále MČR juniorů a finále MČR juniorek 2010

Ve dnech 14.-20.listopadu se v Přibyslavi uskutečnil další ročník polofinále MČR juniorů a finále MČR juniorek. Turnaj se stejně jako loni odehrál v příjemném prostředí místního tříhvězdičkového hotelu Přibyslav, příjemnou vymožeností bylo připojení na internet přes
wifi v celém objektu hotelu (byť zrovna na našem pokoji nebyl signál úplně stabilní a mnohdy jsme připojení k internetu naháněli po chodbách a na schodišti s notebookem v ruce) a televize přímo na pokoji (krátce po začátku turnaje jsme ale zapomněli, že televizi vůbec máme, a tak na ni už jenom padal prach). Zázemí pro hraní, přípravy na partie, rozbory partií i pro trávení volného času bylo každopádně velmi dobré.

Šachový svaz Zlínského kraje vyslal na juniorské mistrovství další krajskou výpravu, do které se přihlásili Barbora Kolomazníková a Majka Phamová ze Zlína, František Mrkus ze Starého Města, Jindřich Ryšavý z Postoupek a Martin Stachoň ze Slavie Kroměříž. Krátce před turnajem však svou účast na turnaji odřekl Franta a na začátku turnaje se rozhodla připravovat samostatně Barča, takže naše krajská výprava oficiálně čítala jenom trojici účastníků. Naopak k našim společným přípravám a rozborům se brzy po začátku turnaje přidali Martin Dvořák z Postoupek a Jana Zpěváková ze Starého Města, a tak nás zase bylo pět.

Celá naše pětice vytvořila výbornou partu, která spolu trávila většinu šachového i nešachového času a měl jsem z naší "tlupy" radost, jak se všichni vzájemně podporovali, zapojovali se do společné šachové práce, pomáhali si a drželi pospolu.

Výsledkově se tentokrát členům naší výpravy nepodařilo udělat výraznou díru do světa. Největšího úspěchu z účastníků z našeho kraje dosáhla BARČA KOLOMAZNÍKOVÁ z ŠK Zlín, která se na začátku turnaje rozhodla připravovat samostatně mimo krajskou výpravu. Jak jsem měl alespoň okrajově možnost Barču sledovat, přípravám na partie se věnovala velmi zodpovědně a potvrdila svůj velký potenciál. V úspěšném zvládnutí svého působení jako samostatné jednotky bez trenérského zázemí jí hodně pomohly zkušenosti z poslední doby, kdy často jezdila na turnaje samostatně s vlastní přípravou. V prvních dvou třetinách turnaje získala výsledky podle očekávání - porážela slabší soupeře a prohrávala s papírově silnějšími. Výborně pak Barče vyšel závěr turnaje, kdy v posledních dvou kolech porazila Antonína Seidla a Adama Gabriela a vybojovala dvě 2.místa a stříbrné medaile mezi dívkami do 20ti i do 18ti let. V celkovém pořadí jí 6 bodů stačilo na velmi pěkné 14.místo. Velká gratulace pro Barču a hodně štěstí v další šachové práci!

Další nadějná juniorka ze zlínského klubu, MAJKA PHAMOVÁ, se letos zúčastnila své druhé krajské výpravy. Měl jsem tak možnost sledovat, jak se její hra vyvinula za posledních 8 měsíců, nakolik se posunula v jednotlivých oblastech šachového studia, nakolik se jí podařilo zapracovat na svých slabších stránkách. Majka v posledních 8 měsících hodně šachově vyrostla. Od svého vítězství na březnovém MČR dívek do 16ti let získala mnoho cenných zkušeností, sehrála velmi dobrý turnaj na nedávném Mistrovství světa mládeže v Řecku a především si hodně odnesla z několikaměsíčni šachové přípravy s Cyrilem Ponížilem. Majka se oproti březnovému MČR herně hodně posunula, hlavně v analýzách byla mnohem nebezpečnější. Má dobré nápady a ve společných analýzách jsem měl občas pocit, že proti mně nesedí stejná Majka jako před několika měsících v Koutech nad Desnou, ale spíš sám Cyril, který na ni měl velký vliv. Chvílemi Majka přehrávala nejen mě v analýzách, ale i silnější ze svých soupeřů v turnajových partiích, ale dělá strašně moc hrubých chyb, zahájení nemá dostatečně zažité a často v něm nelogicky zmatkuje, v koncovkách má rovněž velké díry. Zároveň mám u Majky silný pocit, že v bojovém nasazení je schopná minimalizovat svoje nejpalčivější slabá místa ve chvíli, kdy cítí, že bojuje o velký úspěch. Zatímco když se jí něco nepovede nebo necítí šanci na výrazný úspěch, její přehlédnutí a chyby v propočtu se ještě dramaticky množí.

V Přibyslavi Majka vypustila šanci na dílčí partiový úspěch v prvním kole, kdy měla doslova na lopatě nasazeného favorizovaného soupeře (15.nasezený Martin Vesecký, ELO 2110), ale s čistou figurou navíc tragicky přehlédla jeho poslední šanci na protihru a prohrála. Druhé kolo proti slabší soupeřce zvládla Majka podle předpokladů a ve třetím byl jejím soupeřem její kolega z krajské výpravy Martin Stachoň. Pro tuto partii jsme se rozhodli, že přípravu na "derby" si udělá samostatně Majka i samostatně Martin. Ale samotná partie se Majce nepovedla, zahrála ji velmi nelogicky a Martin s přehledem zvítězil. Ve čtvrtém kole hrála Majka s vysoko nasazenou Magdou Miturovou (ELO 2133) a ve vyrovnané partii remizovala, v 5.kole pak velmi pěkně vyhrála černými v královsko-indické výstavbě. Poslední čtyři partie Majce nevyšly, byly ve znamení Majčiných chyb a přehlédnutí a přinesly jí čtyři porážky, z toho poslední dvě partie s papírově slabšími hráčkami. Jedním z klíčových okamžiků nepodařeného závěru bylo, že nám v 6.kole nevyšla příprava na nebezpečného Marka Malého, v zahájení pak Majka silně zaváhala a brzy stála na prohru. Pozitivem je, že právě tato partie je z trenérského hlediska dost poučná, odhaluje Majčina slabá místa a může ji tak posunout dopředu. V celkovém hodnocením tak Majka získala 2,5 bodu a 73.místo. Majčino vystoupení bych nenazýval na prvním místě neúspěchem, ale výzvou. Je především na Majce, jak se ke svému výsledku postaví a především na ní je, jestli se z turnaje poučí, zapracuje na svých slabinách a příště využije svoje možnosti lépe.

Celkově jsou obě zlínské slečny velkým šachovým příslibem pro náš kraj a v budoucnu třeba i pro ženskou reprezentaci. Potenciál mají velký a jsem velmi zvědavý na jejich další šachový vývoj. Můžu říct, že ve Zlíně se rodí (a hlavně vychovávají) krásné šachové diamanty, ale cesta od kusu drahého kamene k vybroušenému diamantu je dlouhá a náročná. Ne každý ji zvládne a především – ne každý do této cesty vloží dostatek cílevědomosti a úsilí. Není
náhoda, že mnohem víc vzácných šutrů se válí neopracovaných všude možně na zemi i pod zemí, než kolik se jich třpytí v pokladnicích a na vzácných špercích.

MARTIN STACHOŇ se stejně jako Majka letos zúčastnil své druhé krajské výpravy. I u Martina jsem byl zvědavý na jeho šachové pokroky, které od březnového MČR udělal. Martin sice v posledních měsících nehrál žádné supersilné turnaje, ani se o něj nestaral trenér kalibru Cyrila Ponížila, ale troufám si říct, že svojí vlastní systematickou prací a zájmem o šachy udělal největší herní pokrok ze všech členů krajské výpravy. Jeho vystoupení na juniorském mistrovství – 9 hodnotných partií, 6 výše nasazených soupeřů a s nimi 2 body a další nevyužité příležitosti a celkově 5 bodů a 30.místo – považuji za slušný úspěch a pokud Marťa vytrvá ve svém současném stylu práce, případně pokud i trochu přidá, bude za rok zase o výrazný kus silnější a klidně bude moct usilovat o postupová místa. Jeho výkonnostní křivka soustavně a vytrvale stoupá a je jedním z největších šachových příslibů na Kroměřížsku.

Přidávám ještě Martinovo vlastní hodnocení turnaje.
Martin Stachoň: „Jsem hodně rád, že jsem se tohoto turnaje mohl zúčastnit. Nic mi v Přibyslavi nechybělo, pořadatelsky to bylo zvládnuté, žádné spory jsem neviděl. Uhrál jsem podle mě slušných 5 bodů, neprohrál jsem ani jsem neremizoval s nikým s nižším elem, než mám já, za což jsem rád. Nejvíc mě mrzí partie s Adamem Gabrielem, kdy jsem hrál několik tahů v časovce překvapivě dobře a první tah po časové kontrole jsem udělal chybu, která mě stála půl bodu. Naopak v 7. kole jsem pěkně vyhrál, což mě povzbudilo do posledních 2 kol se silnějšími hráči, i když jsem z těchto 2 kol uhrál jen půl bodu. Celkově mi turnaj ukázal, že je rozhodně ještě co zlepšovat a povzbudil mě k dalšímu hraní šachu. Na závěr chci poděkovat Slavii Kroměříž, která mi výrazně pomohla s finančními náklady na turnaj.“

JINDRA RYŠAVÝ jako 71. nasazený z 80ti účastníků na turnaj nepřijel v roli favorita, nebo s úmyslem hrát o přední příčky, ale chtěl hrát co nejlepší šachy a co nejvíc se naučit. V turnaji hrál s osmi výše nasazenými soupeři a jako trenér jsem byl spokojený především s jeho hrou bílými, kterými hrál s výjimkou předposledního kola chvílemi i velmi vyspělé šachy, se kterými by mohl atakovat mety přes ELO 2000. Hlavně černými ale světlá místa kazil nelogickými kaňkami a divnými postupy. Jeho 3,5 bodu a 61.místo je solidní výsledek, ale má na víc. Jindra stále není zvyklý systematicky na sobě šachově pracovat, neopakuje a neutužuje si svoje znalosti v zahájení, ani v koncovkách. Bohužel si stále nevytyčil významnější šachové cíle, i když jsem si jistý, že při troše píle a při systematičtějším a cílevědomějším přístupu ke studiu šachu by výhledově měl atakovat herní úroveň kandidáta mistra.

Přidávám ještě Jindrovo vlastní hodnocení turnaje.
Jindra Ryšavý: „Na turnaj jsem jel s tím, že skončím lépe, než jsem byl nasazený, zahraju dobré (užitečné a rozebratelné) partie a strávím čas s kamarády šachisty. Z větší části se mi to podařilo splnit. První čtyři kola jsem zahrál řekl bych slušně, v pátém kole ale přišla prohra a s 1,5/5 jsem se propadl k slabším soupeřům, kvůli kterým jsem na turnaj nepřijel. Dvojkolo 6+7 bylo už docela únavné a večer jsem měl šachů už docela dost. Osmé kolo jsem navíc prohrál a v devátém už jsem vyhrát musel, s 2,5 body jsem odjet nechtěl. To se povedlo a tak je výsledek slušný. Mimo partie a spánek jsme skoro pořád rozebírali a připravovali se na soupeře. Díky dobrému kolektivu, který se na pokoji scházel, to vydržel i takový líný člověk jako já. Roztomilou situaci měl v posledním kole na svědomí Vojta Růt, který v průběhu partie 9.kola docela tvrdě usnul a tím přispěl k remíze našich Martinů Dvořáka a Stachoně – ti se totiž kvůli Vojtovu chrápání strašně smáli a kvůli smíchu se nemohli soustředit na šachy.“

MARTIN DVOŘÁK a JANA ZPĚVÁKOVÁ původně neměli být součástí naší krajské výpravy, ale nakonec se k nám připojili a většinu rozborů a příprav absolvovali společně s námi.

MARTINŮV šachový vývoj bohužel nemůžu hodnotit pozitivně. Martin hodně pomáhá ve svém oddíle, už delší dobu je ve svém oddíle oporou v soutěžích družstev a věnuje se i trénování mladších hráčů. I při našich přibyslavských rozborech Martin prokazoval dobré šachové znalosti ve všech odvětvích hry a velmi často jsem na něj byl při analýzách hrdý. Jenže Martin není hotový šachista, který už něco dokázal a teď by se měl věnovat hlavně ostatním, ale při všem co už umí (a v mnoha oblastech šachu toho umí víc než já), je Martin velký talent uvízlý někde v polovině své šachové cesty a je škoda, že se už delší dobu nijak neposouvá dopředu. I když mám Martina hodně rád, anebo možná právě proto, že ho mám rád, musím říct - Marťo, šachově hniješ! V Přibyslavi byl Martin velkým přínosem pro naši výpravu především v přípravách a analýzách, v turnaji získal s pěti body celkové 26.místo.

JANA ve své hře nezapře šachové buňky svého taťky. Jen můj drobný postřeh – u šachovnice má Jana v očích stejné jiskry jako její taťka, když mi v jedné rapid partii spokojeně dával mat koněm v prostředku šachovnice. Taky občas vymýšlí zvláštní a velmi originální řešení – třeba zdvojení věží na uzavřeném h-sloupci tahy Vh8-h7, Vd8-h8 při zablokovaném pěšci na h6 nás při rozboru docela rozesmálo; na druhé straně, Jana si svou myšlenku dokázala obhájit. Ale jak podle očividných nedostatků v Janině hře (mělký repertoár, nedostatečně procvičená taktika, nedostatky při stanovování plánu hry, slabé koncovky s minimálními znalostmi teoretických koncovek a bez známek nutného tréninkového drilu), tak podle jejích vlastních vyjádření, se Jana studiu šachu příliš nevěnuje a je to škoda. Aniž by využila všechno na co má, uhrála v turnaji slušný výsledek (4,5 bodu, celkové 48 místo, 7.místo mezi dívkami, 7 výše nasazených soupeřů a jen dvě porážky, výkon na úrovni 1822).

Kromě výše uvedených do výsledků juniorského mistrovství z našeho kraje nejvýrazněji promluvili 20.místem VOJTA DOBEŠ (5,5 bodu), 22.místem ADAM GABRIEL (5 bodů) a 23.místem LUKÁŠ FUSEK (5 bodů), kterým nevyšel závěr turnaje, ale dlouho usilovali o vysoká umístění a dokonce o postupová místa. Škoda, že tito tři uhráli z posledních dvou kol dohromady pouze půl bodu. Velmi pěkně zahrála i MARTINA FUSKOVÁ, jako 74. nasazená získala 4 body a 53.místo.

Závěrem děkuji pořadatelům za velmi dobře zorganizovaný turnaj, účastníkům krajské výpravy za vzornou spolupráci při přípravách a rozborech a za intenzivně strávený šachový týden a všem reprezentantům našeho kraje za předvedené výkony. Jsem si jistý, že příští rok mohou být výsledky účastníků z našeho kraje výrazně lepší.

Kompletní výsledky jsou na chess-results. Informace o turnaji jsou i na webech Zlína, Boršic a Postoupek.

Martin Beil

28.11.2010  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: TurnajeArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky