Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

18.10.2021Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
17.10.2021Soutěže družstev: Regionální soutěž Uherské Hradiště (1. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (1. kolo – oprava)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (úvodní zpráva – oprava)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (1. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (1. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Kroměříž (1. kolo)

Soustředění CTM v Hošťálkové

Ve dnech 27.-28.záři se v Hošťálkové konalo druhé soustředění talentované mládeže Zlínského kraje v roce 2010. Pořadatelem bylo Centrum talentované mládeže ŠSZK ve spolupráci s místním oddílem Sokol Hošťálková a zúčastnilo se ho 15 talentovaných šachistů ze Zlínského kraje.

Hlavní trenérskou postavou soustředění byl mezinárodní mistr Zdeněk Beil, který přednášel především pro starší skupinu a svůj výklad věnoval strategii střední hry - manévrování a lavírování. Na svých partiích i na ukázkách z praxe významných světových velmistrů poodhalil našim mladým talentům taje cílevědomých figurových manévrů ve střední hře.

V závěru soustředění Zdeněk Beil sehrál s účastníky simultánku, ve které vyhrál všechny partie. Největší odpor mu kladl Ondřej Stuchlý ze Starého Města, který se o dobrý výsledek partie připravil hrubou chybou v pozici, ve které měl výborné šance na výhru. Všichni účastníci měli možnost rozebrat své partie ze simultánky s dalšími přítomnými trenéry - Martinem Beilem a hošťálkovským hlavním trenérem mládeže, kandidátem mistra Alešem Krmelou.

Skupině B se na soustředění věnoval především Martin Beil. Jeho lekce byly věnovány zejména testům taktiky a koncovek a dále různým manévrovacím cvičením. Největší úspěch měla hra s princem na koni, který měl za úkol najít cestu ven z pětipatrového bludiště. Všichni účastníci mladší skupiny tuto hru zvládli a prince zachránili. Nejúspěšnějšími řešiteli testů a cvičení byli Kuba Gálík, Ondra Vraj a Pavel Budík.

Věřím, že všichni účastníci odjížděli ze soustředění spokojení a šachově bohatší a že se příště zúčastní zas. Škoda, že nám na soustředění nevyšlo lepší počasí, kvůli dešti jsme se nemohli více věnovat venkovním aktivitám. A také škoda, že o soustředění nebyl větší zájem z řad hráču z Listiny talentů, pro které bylo soustředění určeno především.

Závěrem bych chtěl poděkovat Aleši Krmelovi za velkou pomoc s organizací soustředění, panu Bártkovi, provozovateli místní zámecké vinárny, za bezplatné propůjčení části zámku k přednáškám a za velkou ochotu a pomoc se všemi přípravami, personálu místní Obecní restaurace za spokojené strávníky a paní Škrlové za zajištění pěkného ubytování. Přeji všem účastníkům soustředění mnoho šachových úspěchů a budu se těšit na další soustředění Centra talentované mládeže v příštím roce.

Martin Beil

1.10.2010  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky