Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

16.1.2022Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
Soutěže družstev: Regionální soutěž Uherské Hradiště (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Kroměříž (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (6. kolo)

Ohlédnutí za soustředěním CTM ŠSZK

Ve dnech 19.-20.června 2010 se ve Vizovicích uskutečnilo první letošní soustředění Centra talentované mládeže. Soustředění proběhlo v rekreačním středisku Revika, ubytovaní jsme byli v chatkách, tréninky a jídlo jsme měli zajištěny v hlavní budově. Současně s krajským soustředěním se v Revice konala víkendovka nejmladších nadějí zlínského šachového oddílu.

K účasti na soustředění bylo původně pozváno 20 hráčů z Listiny talentů Šachového svazu Zlínského kraje, někteří z nich se z účasti omluvili, takže byli dodatečně pozvaní další talentovaní šachisté.

Nakonec mělo naše soustředění celkem 17 účastníků, z toho 3 z Listiny talentů skupiny A (Martina Fusková, Ondřej Stuchlý a Richard Štefaník), 4 z Listiny talentů skupiny B (Jakub Krejča, Matyáš Kovařík, Tomáš Lessy a Karel Vraj), 3 náhradníci CTM (Karel Kachtík, Marek Navrátil a Honza Nekarda) a dalších 7 hráčů z širší nominace CTM (Josef Bednařík, Martin Konvička, Martin Kruták, Pavel Němec, Tomáš Otradovec, František Pavlík a Martin Sedlačík). Z dvaceti hráčů z Listiny talentů se tedy zúčastnilo jenom 7, na druhé straně díky tomu dostali někteří hráči příležitost zúčastnit se svého prvního soustředění. Výkonnostně bylo soustředění slabší, než bylo v plánu (hlavně proto, že se nezúčastnila špička kategorií H16 a D16), věkový průměr účastníků byl však výrazně nižší a všichni účastníci soustředění prokázali velké odhodlání načerpat co nejvíc šachových dovedností.

Účastníci soustředění byli rozděleni do dvou skupin podle výkonnosti, v sobotu měla každá skupina 2 tříhodinové tréninkové bloky, v neděli byl jeden tříhodinový blok a odpoledne simultánka s Cyrilem Ponížilem.

Speciálním hostem a hlavním trenérem našeho prvního soustředění byl mezinárodní mistr Richard Biolek, který přednášel o strategii střední hry a o složitějších koncovkách. V sobotu večer měl ještě besedu zejména se staršími účastníky. Další z trenérů, Martin Šenkýř, přednášel o koncovkách, Cyril Ponížil věnoval svou přednášku analýze svojí nedávné partie s velmistrem Hráčkem, Rosťa Svoboda připravil blok o plánu hry, Martin Beil přednášel o plánu hry ve všech stádiích šachové partie. V neděli odpoledne se všichni účastníci statečně postavili v simultánce Cyrilu Ponížilovi a bojovali jako lvi. Ve volném čase jsme využili možností ke sportu – hráli jsme fotbal a minigolf.

Celkově se nám soustředění podařilo podle plánu a závěrem bych tedy chtěl poděkovat všem, kteří se na jeho přípravě a na trénincích podíleli. Na začátek příštího školního roku už připravujeme další soustředění. Pravděpodobný termín bude 27.-28.září (pondělí a úterý, bude svátek a volno), místo ještě upřesníme. Znovu připravíme bohatý šachový program a přizveme některou významnou osobnost našeho šachového světa.

Martin Beil

12.7.2010  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky