Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.10.2021Soutěže družstev: Regionální přebor Uherské Hradiště (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (2. kolo)
Soutěže družstev: Zlínský krajský přebor (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Vsetín (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (úvodní zpráva – oprava)
Soutěže družstev: Regionální přebor Zlín (2. kolo)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Staré Město druhé na MČR družstev mladších žáků

V blízkém Kyjově se opět po dvou letech hrálo MČR družstev mladších žáků. Náš kraj stejně jako loni reprezentovala družstva Starého Města a Postoupek.

Staré Město mělo ambice nejvyšší, jelikož bylo prvním nasazeným celkem. V oddíle nemají kvalitního hráče ročníku 2001 a mladší, tak angažovali talentovaného Jerguše Pecháče ze Žiliny (slovenské ELO v necelých devíti letech přes 1900!), který zatím nevlastní FIDE ELO a tedy jej Staré Město mohlo registrovat jako svého hráče. K elitní čtyřce a Pecháčovi pak v týmu byl ještě jako host Olivier Spaček. Co se týče průměru ELA, tak sestava byla silnější než družstvo, které získalo před 14 dny stříbro v Zaječicích na MČR starších žáků.

Ale podobně silné a vyrovnané družstva mělo více oddílů, a tak průběh turnaje byl velmi vyrovnaný a napínavý. V pátečních dvou kolech favorité vesměs v pohodě potvrdili své kvality, a tak až sobota napověděla více o šancích jednotlivých družstev na titul, resp. medaile. Třetí kolo svedlo Staré Město spolu s Frýdkem-Místkem. V napínavém zápase bohužel Staré Město nejtěsnějším poměrem prohrálo. Tři další zápasy bez větších problémů Staré Město vyhrálo (včetně zápasu s Lokomotivou Brno), a čekal je poslední sobotní zápas s 2222 ŠK Polabiny A. Tento zápas byl víceméně zápasem o titul, jelikož byl pro oba posledním vzájemným zápasem s nejsilnějšími družstvy. Po napínavém průběhu se bohužel štěstí přiklonilo v závěru k Polabinám a po prohře 2:4 se Starému Městu titul vzdálil. Po sobotě byl tým ze Starého Města se čtyřbodovou ztrátou na Polabiny třetí.

Jelikož v neděli čekala na favority přece jenom lehce slabší družstva, ale nakonec bylo mistrovství napínavé až do konce. Lokomotiva Brno vyhrála nad Frýdkem-Místkem, čímž se dostala na 2.-3. místo spolu se starým Městem, dva body za Polabiny, které jen remizovalo s Vlašimí. V posledním kole všichni medailisté vyhráli shodně nejtěsnějším rozdílem 3.5:2.5 a tak mistrem ČR se stalo družstvo ŠK 2222 Polabiny A před Starým Městem a Lokomotivou Brno. Staré Město hrálo v sestavě Jerguš Pecháč (3,5/9), Olivier Spaček (7), František Mrkus (5,5), Martina Fusková (7), Ondřej Stuchlý (7) a Richard Štefaník (7,5).

Náš druhý zástupce tým Sokola Postoupky byl od začátku turnaje výrazně oslaben absencí Davida Opluštila. Jelikož jeho náhradník Jakub Oldřich Vašíček je ročník 2004, tak jej herně nemohl nahradit. Navíc odehrál jen dvě páteční kola a zbývajících sedm kol hrál tým Postoupek jen v pěti. Ale i přes tento handicap družstvo bojovalo, a tak zisk deseti bodů byl asi maximem možného. Sestava družstva byla Miroslav Rakušan (4,5/9), Milan Ladický (4/9), Michal Scheichenost (4,5/9), Filip Zavadil (1,5/4), Vít Krejčí (2,5/5), Julie Šimčáková (6/9) a Jakub Oldřich Vašíček (0/2).

Kompletní výsledky jsou tradičně na chess-results, web mistrovství s odkazy na fotogalerii nebo partie z osmi desek v každém kole k přehrání je zde. Reportáže s pohledu startujících oddílů jsou k přečtení na jejich webech. Staré Město turnaji věnovalo reportáže rovnou dvě (po sobotě, a po turnaji), reportáž Postoupek je pak zde. Jelikož se MČR hrálo v Jihomoravském kraji, tak se mu podrobně věnoval na jihomoravském webu David Ciprys. Zde jsou odkazy na jeho reportáže: pátek, sobota, neděle.

20.6.2010  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky