Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

18.1.2022Kalendář akcí - Přidána akce KP mládeže - 1.-4.kolo
16.1.2022Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
Soutěže družstev: Regionální soutěž Uherské Hradiště (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Kroměříž (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (6. kolo)

1. VASTO Grand Prix na ZŠ Integra Vsetín

V sobotu 8. května 2010 vyvrcholila letošní 1. VASTO Grand Prix, mládežnická šachová série pěti turnajů s mezinárodní účastí. Na pátém ročníku tradičního Májového turnaje ZŠ Integra Vsetín se tentokrát představilo rekordních 115 šachistů. Původně malinký regionální turnájek (v prvním ročníku čítal 12 dětí) tak narostl do obrovských rozměrů. A letos byl největším mládežnickým turnajem pořádaným na území Zlínského kraje.

Od prosince se soutěžilo ve třech věkových kategoriích, první dvě byly totožné s krajskými GP, třetí byla kategorie H-16, přičemž se zde mohli zapojit i hráči starší, jejichž výsledky se ale nepočítaly do celkového pořadí. Mezi desetiletými si již po čtyřech prvních turnajích vybojoval prvenství Karel Vraj z Hošťálkové, v posledním kole pak poměřil síly mezi dvanáctiletými šachisty. Právě této kategorii kraloval Matyáš Kovařík ze Zbrojovky Vsetín, v posledním kole se též objevil o skupinu výše. Mezi nejstaršími vyhrál s náskokem Ondra Karlík z Hošťálkové.

1. VASTO Grand Prix je jeden ze čtyř hlavních pilířů činnosti Valašského šachového klubu mládeže (VŠKM), občanského sdružení, které si klade za cíl popularizaci mládežnického šachu. Mimo tuto sérii turnajů jednotlivců organizuje VŠKM též celodenní soustředění pro mladé šachisty vsetínského okresu s názvem Středisko šachových nadějí. Letos se uskutečnila čtyři a pod vedením osmi trenérů se do nich zapojila čtyřicítka šachistů. K dalším aktivitám VŠKM patří organizace turnajů školních družstev a také pořádání některých krajských turnajů jako je např. KS starších žáků, GP mládeže Zlínského kraje či krajský přebor škol.

Do letošní 1. VASTO Grand Prix se zapojilo celkem 162 šachistů ze Zlínského kraje, ale také z dalších tří moravských krajů a ze západního Slovenska. Výsledky posledního turnaje v excelu, nebo na chess-results, celkové výsledky ročníku 2009/2010 jsou zde, šedesát fotografií ze vsetínského turnaje se nachází zde a regionální televizní reportáž je ke zhlédnutí zde.

Josef Kovařík

Soubor ke stažení (XLS)

11.5.2010  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky