Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.10.2021Soutěže družstev: Regionální přebor Uherské Hradiště (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (2. kolo)
Soutěže družstev: Zlínský krajský přebor (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Vsetín (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (úvodní zpráva – oprava)
Soutěže družstev: Regionální přebor Zlín (2. kolo)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

ZŠ Boršice a ZŠ Unesco Uh.Hradiště nejlepší

Ve dnech 30.-31.3, se odehrálo ve Vyškově republikové kolo Přeboru škol v kategorii 6.-9.tříd. Opět po roce se jej zúčastnila dvě nejlepší družstva z krajského kola, kterými jako loni byly školy ZŠ a MŠ Boršice a ZŠ Unesco Uh. Hradiště. Obě školy patřily k favoritům soutěže, Boršice navíc obhajovali loňské vítězství.

Letošní ročník byl výrazně slabší jak loňský. Unesco bylo oproti loňsku oslabeno o Lukáše Fuska, Boršice pak dokonce o Adama Gabriela a Erika Pfeffera. I přesto se obě školy seřadily na prvních dvou místech dle nasazení. Díky vyrovnanosti týmu bylo Unesco prvním nasazeným týmem, Boršice pak druhým. Obě školy se udržovaly na vedoucích místech od začátku soutěže. Ve čtvrtém kole přišel důležitý okamžik v podobě vzájemného zápasu. Na okresním kole byl výsledek 2.5:1.5 pro Boršice, v krajském pak Unesco vyhrálo vysoko 3.5:0.5. V zajímavém zápase vyhrála škola z Boršic v poměru 2.5:1.5, když důležitou výhru zaznamenal Pavel Tománek z Tomášem Lessym. Od té doby si Boršice na prvním místě před Unescem na druhém místě udržovalo náskok kolem dvou bodů. Až v předposledním kole Boršice zaváhali a remízou 2:2 se ZŠ Načeradec o dvoubodový náskok přišli. A to za remízu můžou být rádi, když na poslední šachovnici se zápas otočil a Luděk Volčík na první vyhrál rovnou koncovku. A jelikož Unesco smetlo dobře hrající Gymnázium Most 4:0 byla karta obrácena. Před posledním kolem se tedy bodově Unesco na Boršice dotáhlo a jelikož náskok na ostatní byl již velmi slušný (2,5 bodu), hrálo se defakto v jakém pořadí obě školy na prvních dvou místech skončí. Lepší výchozí pozici sice mělo Unesco (lepší pomocné hodnocení), ale zase soupeř byl papírově silnější. Unesco rychle vede 2:0 zásluhou Pavla Náplavy a Ondřeje Stuchlého, Boršice pak vedou 1:0 zásluhou Luďka Volčíka. Ostatní partie Unesca jsou vyrovnané, u Boršic hrají dva s pěšcem méně. V týmu Unesca, ale v lepší pozici prohrává Tomáš Lessy a jelikož v zápasech Boršic se dvě partie otočí v jejich prospěch a remízou jistí Lenka Slabá výsledek 3.5:0.5 je rozhodnuto. Boršice tak obhajují loňské vítězství a Unesco končí druhé. Což je samozřejmě velký úspěch našeho okresu, když obě školy jednoznačně předčily zbylých 27 škol z celé republiky. Náskok na třetí ZŠ Načeradec je dvouapůlbodový.

Za Boršice se o vítězství zasloužila čtveřice Luděk Volčík (6,5 bodu z 9 partií), Dominik Pfeffer (7,5), Pavel Tománek (7) a Lenka Slabá (6). Za Unesco hrálo kvarteto Pavel Náplava (6,5), Václav Lapčík (5), Tomáš Lessy (5,5) a Ondřej Stuchlý (9/9 jako jediný hráč turnaje s plným počtem bodů). Letos byl náš kraj v této kategorii velmi silný. Kdyby Gymnáziu Kroměříž nechyběl na krajském kole Jan Ryšavý mohlo být všechno jinak. Věřím, že jak Gymnázium Kroměříž, tak i velmi silný celek Gymnázia Uherské Hradiště, který skončil už v okresním kole by v republikovém měřítku patřil k adeptům na medaili.

Výsledky jsou k prohlédnutí na chess-results.

6.4.2010  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky