Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

18.1.2022Kalendář akcí - Přidána akce KP mládeže - 1.-4.kolo
16.1.2022Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
Soutěže družstev: Regionální soutěž Uherské Hradiště (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Kroměříž (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (6. kolo)

V Hluku se hrál Memoriál Vratislava Hory

Jelikož největší stopu zanechal svou trenérskou činností s mládeží, tak pořadatelé z ŠK Staré Město a SK Boršice připravili mládežnický turnaj družstev do 18 let (1991 a mladší) a 12 let (1997 a mladší). Hrál se jeden společný turnaj, vyhlášení pak bylo po kategoriích. Jelikož se počítalo s účastí i vzdálenějších oddílů včetně Slovenska, tak byla zvolena varianta dvoudenního turnaje. Termín se nehledal vůbec lehce. Všichni dobře víme, že vhodných termínů, navíc na dvoudenní turnaj, je poskrovnu. Původní termín musel být nakonec o jeden týden posunut kvůli Mistrovství Slovenské republiky mládeže.

V sobotu ráno se na turnaj prezentovalo celkem 27 družstev. Mezi nimi i dvě družstva ze Slovenska a nejvzdálenějším týmem pak byl celek z Rychnova nad Kněžnou.

Už po prvním dnu se do čela dostalo družstvo Boršic A, tvořené zkušenými dorosteneckými extraligovými hráči. Ti si pak i na druhý den bez problémů pohlídali ostatní zápasy a bez partiové prohry turnaj vyhráli. Boršické áčko hrálo ve složení Václav Fiala (8/9), Adam Gabriel, Luděk Volčík (oba 8,5/9), Pavel Náplava (5,5/6) a Petr Náplava (2,5/3). Na dalších místech už byl velmi vyrovnaný boj. Rozdíly malé, nedělní tři kola tak slibovala zajímavé zápasy. Druhé místo si pak dvěmi výhrami 4:0 nad slovenskými účastníky z Bratislavy a Liptovskej šachovej školy uhrál Slovan Havířov hrající ve složení Roman Pilch (8), Martin Hricko (5), Josef Valenčík (7) a Tomáš Pavlíček (6). Třetí pak byl KŠN Bratislava ve složení Andrej Kováč (4), Juraj Šošovička, Tomáš Padyšák (oba 6) a Martin Kimerling (7).

Velmi zajímavý a hlavně spravedlivý byl los posledního kola byl v mladší kategorii. První čtyři družstva si to rozdala mezi sebou. Rychnov nad Kněžnou a Staré Město C hrálo o vítězství. Zápas to byl nadmíru zajímavý a když nakonec skončil 2:2, tak se s výhry radoval nejvzdálenější účastník z Rychnova, který hrál ve složení Jan Macháň (5,5), Radek Ševčik (5), Martin Saucuk (6,5) a Daniel Kožúšek (3). Druhé místo patří Starému Městu C ve složení František Mrkus (3,5), Richard Štefaník (5), Martina Fusková a Ondřej Stuchlý (oba 5,5). Třetí místo pak skončilo družstvo Slavie Orlová B.

V sobotu večer se hrála simultánka s velmistrem Zbyňkem Hráčkem (druhý z původně avizované dvojice velmistrů Vlastimil Babula bohužel pro nemoc nemohl přijet). Každý musel obdivovat tempo v jakém pan Hráček hrál. Měl celkem 21 soupeřů a celá akce trvala přes 2.5 hodiny. A jak simultánka dopadla 18 výher, dvě remízy (Jiří Suchomel z Lokomotivy Brno a Luděk Volčík z Boršic) a jedna prohra s Danielem Kožúškem z Rychnova nad Kněžnou. U příležitosti turnaje vyšla 76 stránková brožura nazvaná „ing. Vratislav Hora – Učitel velmistrů“. V ní najdeme jednak krátký životopis, vzpomínky jeho svěřenců a přátel, bohatou fotogalerii, ukázku partií nebo některé z jeho metodických materiálů.

Veškeré informace s množstvím odkazů např. na fotografie z brožury i ty které v ní uvedeny nejsou lze najít na turnajové stránce.

Soubor ke stažení (XLS)

24.5.2009  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky