25.3.2024Komise mládeže - Přidán dokument (propozice GP v rapid šachu 2023/2024 - aktualizace o počty postupujících)
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 celkově po třech turnajích
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 3.turnaj Boršice
Kalendář akcí - Přidána akce 48. Přebor Vsetína (včetně propozic)

Mistrovství Moravy a Slezska 2008

Do Havířova se sjelo 209 hráčů a hráček, kteří hráli v pěti kategoriích. Z našeho kraje se prezentovalo 46 zástupců z 9 oddílů. Nejvíce nich bylo ze Sokola Postoupky (15) a ŠK Starého Města (9). Dalšími přítomnými oddíly pak byly ŠK Zlín (7), SK Boršice (6), KK-ŠK Osvětimany (3), Fatra-Slavia Napajedla, Zbrojovka Vsetín (2) a Slavia Kroměříž a Sokol Hoštálková po jednom.

V nejstarší a nejsilnější kategorii hrálo celkem 45 hráčů a hráček. Mezi nimi byl i Luděk Volčík z Boršic, který jako přímý postupující na MČR v kategorii do 14 let nemohl hrát v H14. Včetně Luďka byla celá čtveřice našich zástupců nasazena v první desítce. Nejspokojenější z nich byl jistě Adam Gabriel z Boršic, který si čtvrtým místem vybojoval postup na MČR. Druhým nejlepším zástupcem byl trochu překvapivě, ale naprosto zaslouženě Jakub Náplava z Osvětiman, který skončil na devátém, prvním nepostupovém místě. Luděk Volčík pak byl desátý. V první polovině pak ještě skončili 12.Erik Pfeffer (Boršice), 13.Martin Stachoň (Slavia Kroměříž), 15.Lukáš Fusek (Staré Město), 20.Jindřich Ryšavý (Postoupky), 21. Jana Zpěváková (Staré Město) a 22.Barbora Kolomazníková (Zlín). Jistě nespokojen ze svého umístnění byl šestý nasazený Jan Ryšavý, který skončila 26.místě. Vítězem kategorie do 16 let se stal Lumír Mrázek ze Slavie Orlová před dvojicí z Lokomotivy Brno Karel Svoboda a Radek Přibyl.

V H14 byla účast největší, když se prezentovalo 52 hráčů a hráček. Oba naši zástupci, kteří byli nasazeni v první šestce splnili roli favoritů a vybojovali postup. Lepší byl na 5.místě Ondřej Karlík ze Sokola Hošťálková. Druhý postupující pak v posledním kole vzešel z partie mezi Vojtou Dobešem ze Starého Města a Dominikem Pfefferem z Boršic. Pro postup bylo potřeba vyhrát. To se povedlo Vojtovi a sedmým místem postupuje na MČR. Na solidním 13.místě pak skončil Jan Palášek, 16. byl Dominik Pfeffer a hned za ním byl Tomáš Lessy ze Starého Města, který byl nasazen až jako č.36. Suverénním vítězem se s náskokem 1,5 bodu stal Tadeáš Kriebel z Dolního Benešova, před Lukášem Sikorou z Lokomotivy Brno a Michalem Valenčíkem z Dolního Benešova. Soutěž byla velmi vyrovnaná , když druhý a třetí měli 6,5 bodu a 4.-11. pak bodů šest.

49 hráčů a hráček pak hrálo v kategorii do 12 let. Hrál zde i František Mrkus ze Starého Města, který má přímý postup na MČR v H10. V Havířově hrál s o dva až tři roky staršími protihráči a obsadil výborné 10.místo. Sedmým místem si postup vybojoval Ríša Štefaník ze Starého Města. I zde se odehrál podobný souboj jako v H14, když Ríša hrál v posledním kole s Pavlem Tománkem z Boršic o postup. Stejně jako v H14 byl úspěšnější zástupce Starého Města. Do poloviny startovního pole pak ještě skončila Martina Fusková (Staré Město) na 14.místě, dále pak 19.Pavel Tománek z Boršic a 20.Jakub Zatloukal z Fatry-Slavie Napajedla. Vyhrál David Mičulka z Náměšťě nad Oslavou před dvojicí z Frýdku-Místku Matějem Svobodou a Tomášem Chromíkem.

V nejmladší kategorii H10 získal náš kraj zásluhou Ondry Stuchlého jedinou chlapeckou medaili, když Ondra skončil na bronzové příčce. Celkem se prezentovalo 36 chlapců. V prvné dvacítce pak ještě skončili 17.Matyáš Kovařík ze Vsetína, 18.Filip Paul ze Zlína a 20.Filip Zavadil z Postoupek. Vyhrál Aleš Krčil z Jiskry Humpolec před Jáchymem Barešem z Grygova.

Dívky hrály společnou soutěž bez rozdílu věku. Prezentovalo se jich dvacet sedm. Jelikož dívky nehrají o postupy na MČR, tak zejména ty silnější hrály ve svých věkových kategoriích společně s chlapci. Z našeho kraje byla v celkovém pořadí nejlepší Lenka Blechová z Osvětiman na 10.místě. Její oddílová kolegyně pak byla na 14.místě, 15.Lenka Slabá z Boršic, 19.Julie Šimčáková z Postoupek a 26.Linh Phamová ze Zlína. Když vezmeme pořadí v jednotlivých kategoriích, tak nejlépe na tom byla Lenka Blechová, která v D14 skončila na třetím místě.

Ke třem již z dřívějška známým účastníkům MČR, což jsou Luděk Volčík, Pavel Náplava (oba Boršice) a František Mrkus (Staré Město), tak přibyla pětice Vojta Dobeš, Richard Štefaník, Ondřej Stuchlý (všichni Staré Město), Adam Gabriel (Boršice) a Ondřej Karlík (Sokol Hoštálková).

Kompletní výsledky jsou přehledně na chess-results.com. Na pěti excelovských listech pak jsou výsledky i v příloze. Tučně jsou zde zvýrazněny hráči našeho kraje, včetně těch které jsem v článku nejmenoval.