Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

18.1.2022Kalendář akcí - Přidána akce KP mládeže - 1.-4.kolo
16.1.2022Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
Soutěže družstev: Regionální soutěž Uherské Hradiště (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Kroměříž (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (6. kolo)

První víkend dorosteneckých soutěží

O víkendu 4.-5.10.odstartovaly dorostenecké soutěže v extralize a 1.lize. Zapojilo se do nich i šest družstev ze čtyř oddílů našeho kraje.

V extralize máme po sestupu Starého Města dva týmy, Boršice a Zlín. Z obou odešla z věkových důvodů dvojice hráčů základní sestavy, ale „ztráta“ Cyrila Ponížila a Jakuba Roubalíka je pro Zlín jistě větší ztrátou než pro Boršice odchod Vaška Fialy a Petra Náplavy. To se i potvrdilo v prvních čtyřech extraligových kolech.

Boršice mají zatím vyrovnanou bilanci dvě výhry a dvě prohry. Výhry nad Zlínem 4:2 a Havířovem 3.5:2.5. Prohry 1:5 s Orlovou a 0.5:5.5 s Frýdkem-Místkem. Důležitá je hlavně výhra nad Havířovem se svým konkurentem o důležité 4.místo, které zaručuje postup do finále A, kde už nejsou sestupové starosti.

Zlín vedený na prvních dvou šachovnicích dívčím duem Šárka Valešová a Barbora Kolomazníková čtyřikrát prohrál (s Bedřichovem 1.5:4.5, Havlíčkovým Brodem 2.5:3.5, Boršicemi 2:4 a Lokomotivou Brno 1:5), a jelikož ve zbývajících zápasech hraje s trojicí ze severu Moravy Frýdek-Místek, Orlová a Havířov, tak je téměř jistě čekají záchranářské boje ve skupině B.

Napjatě byl očekáván zápas mezi Frýdkem-Místkem a Lokomotivou Brno, kde na první desce hostuje Vojta Plát. Jelikož probíhal i on-line přenos, tak zájemci mohli vše sledovat v přímém přenosu. Lokomotiva vyhrála na prvních dvou deskách (Vojta Plát porazil Jana Krejčího a Lukáš Kuchynka Jiřího Kočiščáka) a tak se zrodilo trochu překvapivé vítězství Brna v poměru 4:2.

Kompletní výsledky jsou na svazové databázi.

V 1.lize mladšího dorostu pak startují čtyři družstva. S postupovými ambicemi šli do soutěže celky Starého Města A a Postoupek, a spíše s myšlenkami na záchranu soutěže a zisk zkušeností pak Staré Město B a Boršice B.

S plným počtem bodů soutěž začalo Staré Město A a potvrdilo, že to s návratem do extraligy myslí vážně. Obě družstva Starého Města sehrála o víkendu všechny své zápasy ve své krásné šachovně a dokonale využila domácí prostředí. I Staré Město B třikrát vyhrálo a prohrálo jen v derby se svým áčkem. V sobotu do Starého Města přijelo béčko a céčko Lokomotivy Brno. S béčkem „lokálky“ vyhrálo SM A 4:2, béčko pak 3.5:2.5. S Céčkem Brna pak Staré Měso zopakovalo výsledek a vyhrálo 4:2 a SM B pak 4.5:1.5. V neděli pak Staré Město porazilo Boršice B vysoko 5.5:0.5 a Staré Město B v důležitém zápase Veselí nad Moravou 4:2. Odpolední vzájemný zápas vyhrálo áčko 4.5:1.5.

Druhý adept na postup Sokol Postoupky začal v sobotu dvěma výhrami. Nejprve vysokou výhrou 6:0 nad Boršicemi B a pak těsnou výhrou 3.5:2.5 s Veselím nad Moravou. Oba nedělní soupeři Třinec i Dolní Benešov jsou spolu se SM A a Postoupkami papírovými favority na postup, tedy dva důležité zápasy, které dají lepší obrázek, kdo bude mít do dalších zápasů lepší výchozí pozici. Bohužel pro našeho krajského zástupce oba zápasy končí těsnou prohrou 2.5:3.5.

Boršice B pak kromě již výše zmíněných zápasů prohrávají v sobotu 0:6 i s dalším favoritem skupiny Třincem. V neděli pak ale připisují v prvním zápase s „přijatelnějším“ soupeřem důležitou výhru 4:2 s Veselím nad Moravou.

Z jednotlivců nejlépe víkend vyšel Marku Staňovi a Martině Fuskové ze Starého Města A , když oba mají 4/4. Ale jelikož měli relativně slabší soupeře (Marek hrál na třetí desce, Martina na poslední), tak se za „hvězdu“ víkendu dá označit Aneta Tomečková z Postoupek (ELO 1650, FIDE pak 1736). Na první desce získala 3.5 bodu při průměru soupeřů 1825.

Ligovou tabulku zatím s plným počtem 12 bodů vedou Třinec, Staré Město A a Dolní Benešov. Pravděpodobně mezi těmito třemi družstvy je potřeba hledat příštího extraligového účastníka.

Kompletní statistiky jsou pak též přehledně v databázi.

Tenhle můj krátký souhrn jistě brzy doplní zúčastněné oddíly podrobnějšími informacemi na svých oddílových stránkách.

6.10.2008  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky