Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.10.2021Soutěže družstev: Regionální přebor Uherské Hradiště (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (2. kolo)
Soutěže družstev: Zlínský krajský přebor (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Vsetín (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (úvodní zpráva – oprava)
Soutěže družstev: Regionální přebor Zlín (2. kolo)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Před sezónou

Po prázdninách se pomalu rozjíždí nová šachová sezóna. Co nás v mládežnickém šachu čeká v nejbližším týdnech a měsících?

Z republikových akcí se již konalo MČR v rapid šachu o kterém je na našich stránkách samostatný článek. Jen připomínám, že velmi úspěšná byla výprava ze Starého Města, která se stala nejúspěšnějším oddílem. Zlato si přivezl Vojta Dobeš, stříbro pak Martina Fusková a Jana Zpěváková.

O víkendu 4.-5.10. se pak rozjedou i dorostenecké extraligové a ligové boje. Náš kraj letos má v extralize dva zástupce, SK Boršice a ŠK Zlín. V 1.lize pak hrají celkem čtyři družstva z našeho kraje. Jsou jimi SK Boršice B, ŠK Staré Město A, ŠK Staré Město B a Sokol Postoupky A.

Koncem října se bude v termínu od 25.10.-29.10. konat Mistrovství Moravy a Slezska v Havířově. Termín přihlášek je do 2.října.

Stejně jako loni se bude konat Polofinále MČR H18a20 a Finále MČR D18a20. Loni zde byl náš kraj úspěšný, což mělo za důsledek šest přímých postupů v chlapeckých kategoriích a dva též dvě dívky s přímým postupem. Další šestice si pak vybojovala postup jednak na krajském přeboru konaném v rámci FIDE OPEN Staré Město a dle ELA k 5.9.2008. V dívčích kategoriích si postup vybojovala Aneta Tomečková ze Sokola Postoupky a Jana Zpěváková ze Starého Města. V chlapeckých kategoriích pak z krajského přeboru postupují Marek Rafaja z Postoupek a Jan Šmíd ze Starého Města (jako náhradník za Jana Horsáka, který účast odmítl). Dle ELA se k nim pak ještě připojili Martin Dvořák z Postoupek a Adam Gabriel z Boršic (jako náhradník za Michala Krčála). Připomínám, že mistrovský turnaj se hraje v termínu 16.11-22.11. ve Vlachovicích. Další zájemci pak mohou žádat o divokou kartu do 30.9.2008.

První krajskou akcí bude 1.11. Krajská soutěž družstev starších žáků. Zde se bude hrát pravděpodobně jen o jedno postupové místo do Krajského přeboru. Zatím jsem nedostal žádnou přihlášku na pořadatelství. Termín přihlášek je do 30.9.. Pokud se nikdo nepřihlásí, tak se KS bude konat jako loni v Uherském Hradišti. Druhou akcí pak bude 6.12.2008 první turnaj GP Zlínského kraje v rapid šachu ve Starém Městě.

Ještě předtím se ale rozjedou i tradiční regionální soutěže. Na Uherskohradišstku to je seriál čtyř turnajů Velkých cen. První bude již 4.10. v Osvětimanech. Kroměříž pak svoji Okresní žákovskou ligu rozehraje již tuto sobotu 20.9. v Hulíně. Čtyři turnaje OŽL jsou zároveň kvalifikací pro regionální přebor. Na Vsetínku pak budou hrát Grand Prix školní mládeže jak v kategorii jednotlivců, tak i družstev. Pro jednotlivce to budou čtyři turnaje začínající 13.12. ve Francově Lhotě a družstva pak první ze tří turnajů odehrají 5.11. ve Valašském Meziříčí. V příloze jsou v zazipovaném souboru propozice všech těchto sérií. Většiny turnajů se můžou účastnit i děti z jiných regionů. Bližší informace Vám jistě rádi poskytnou vedoucí těchto soutěží, jejichž kontakty naleznete v přiložených propozicích.

Propozice na všechny tyto turnaje jsou (nebo budou) v kalendáři akcí na těchto krajských stránkách.

Na konci prázdnin vydala o.p.s. Figurka ve spolupráci se šachovým svazem ČR cvičebnici pro nejmenší šachisty. Na odkazovaných stránkách je možné si přečíst více informací o knížce a též si ji objednat. Na turnajích, kde budu osobně ji přivezu a můžete si ji prohlédnout.


Všem přeji úspěšný start do nové sezóny a trenérům mládeže pak mnoho radosti ze hry svých svěřenců.

Pavel Růčka
Předseda KM ŠSZK

Soubor ke stažení (zip)

17.9.2008  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: Mládež



Archiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky