Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

18.1.2022Kalendář akcí - Přidána akce KP mládeže - 1.-4.kolo
16.1.2022Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
Soutěže družstev: Regionální soutěž Uherské Hradiště (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Kroměříž (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (6. kolo)

Republikové finále přeboru středních škol

Ve dnech 21. a 22. dubna 2008 se v daleké Stráži pod Ralskem konalo republikové kolo přeboru škol v šachu. Za náš kraj bojovala dvě gymnázia, konkrétně Zlín a Uherské Hradiště.

Po strastiplné cestě jsme se mohli konečně rozehrát a začít se připravovat na urputné boje, které měly po úvodním zahájení nastat. Gymnázium Zlín bylo nasazené jako 13., jejich kolegové z Uherského Hradiště jen o místo za nimi.

Zatímco výše nasazené družstvo ztratilo v prvním kole jeden bodík, G UH bodovalo naplno, což ho katapultovalo na první stůl, kde se měli postavit jednomu z největších favoritů – G Petra Bezruče Frýdek-Místek. V tomto souboji se potvrdily předpoklady, a i přes výhru Pavla Dvouletého s FM Vojtou Rojíčkem podlehlo G UH soupeři 1:3, G Zlín vyhrál opačným výsledkem a tak se začaly naše družstva pohybovat v blízkosti několika mála bodů, kde vydržely plus mínus celý turnaj. Ve třetím kole se G UH revanšovalo za minulé kolo výhrou 3:1 s G Havlíčkův Brod, kdežto Zlín remizoval s brněnským G kpt. Jaroše. Se stejným počtem bodů byla svedena obě družstva ve čtvrtém kole na třetí šachovnici k vzájemnému souboji.

Na první šachovnici skvěle hrající Pavel Dvouletý bojoval s Kubou Roubalíkem v zajímavé koncovce, v níž měly obě strany po jezdci a věži. Kuba ale jednotahově nastavil věž, a musel tak jedinkrát v turnaji kapitulovat. Honza Horsák odrazil přesvědčivě útok Šenkýře, ale poté ztratil pěšce v centru a následně se mu rozpadla celá pozice. Na posledních dvou šachovnicích uplatnily oba hráči G UH své převahy, a rozhodli tak o vítězství jejich školy 3:1.

V posledním pondělním kole čekal na vítěze vzájemného duelu budoucí přeborník ČR – G Česká Třebová. Bohužel se opět podařilo bodovat jen Pavlovi, a jeho tak odešli spoluhráči poraženi 1:3. Nedařilo se ani G Zlín, které podlehlo G Havlíčkův Brod 1,5:2,5.

Po prvním dnu, kdy se náramně dařilo Dvouletému(5/5), naše družstva držela pozice ve středu tabulky s nadějí, že druhý den se podaří dosavadní umístění vylepšit.
G UH se do toho pustilo s chutí, a hned po snídani si smlsli na G český Brod 3,5:0,5; Zlín zvolil pomalejší rozjezd v podobě smírného výsledku s G Klatovy. V dalším kole se družstva výsledky prohodila, a mohli jsme se vydat do posledních dvou kol, ve švýcarském systému tak ošidných.

G Zlín pokračovalo v dobré formě i proti druhému havlíčkobrodskému družstvu a vyhrálo 3:1, což ho posunulo na dohled k medailím. Naopak sen o medaili se rozplynul G UH, které utržilo debakl 0,5:3,5 od G Orlová. V posledním kole byl zmar dokonán G Plzeň, které hradišťany též nešetřilo a vyprovodilo je ze soutěže výsledkem 1:3.

G Zlín se úterní stíhací jízdou prodralo až na první stůl, kde se ho pokusila zastavit Česká Třebová. Nejprve Kuba odmítl remízovou nabídku od Zeinerta, ale po přechodu do koncovky se soupeři přece jen na smíru shodli. Šenkýř nezahrál zahájení přesvědčivě, naštěstí pro něj soupeř taky neoslnil, takže pozice přešla do koncovky, kdy Martin odmítal jednu remízovou nabídku za druhou a nakonec zapsal důležitý bod. Maice Phamové se v turnaji moc nedařilo, což se nezměnilo ani v posledním kole, když musela po zajímavém průběhu rezignovat. Zajímavou partii zahrál taky Honza Romaňák, který nabídl soupeři remízu, ten jí odmítl, ale zahrál hrubou chybu a během několika tahů se musel vzdát.

G Zlín (Roubalík 6,5; Šenkýř 6,5; Phamová 2,5; Romaňík 6) obsadilo s 21,5 body páté místo, G UH (Dvouletý 6;Horsák 3,5; Králík 6; Přibyl 3,5) díky smolným posledním dvěma kolům kleslo až na 12. místo s 19 body.

Přeborníky ČR se díky lepšímu pomocnému hodnocení stalo G Česká Třebová s 27 body před G Petra Bezruče Frýdek-Místek. Bronzovou medaili si odváží G Orlová.

Pořadí a průběh turnaje si lze tradičně podrobně prohlédnout na <a href=\"http://www.chess-results.com/Tnr12676.aspx?lan=1\">chess-results</a> . Několik fotek s průběhu turnaje si lze prohlédnout na stránkách <a href=\"http://www.deskoliberec.cz/?clanek=prebor_skol_stredni_skoly_dil_2\">Deska Liberec</a>, fotky z vyhlášení, mezi kterými je i družsvo Gymnázia Zlín, je pak na <a href=\"http://www.novoborsky-sk.web4u.cz/index.php?orderby=1662\">novoborských stránkách</a>.

Martin Šenkýř

24.4.2008  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky