Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

19.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo – oprava)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (úvodní zpráva – oprava)
18.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (1. kolo – oprava)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Finále Přeboru škol v kategorii 1.-5.tříd

V pondělí a úterý 14.-15.4. se konalo Republikovém kolo přeboru škol v kategorii 1.-5.tříd. Náš kraj reprezentovaly dvě školy z Uherského Hradiště.

Větší ambice měla ZŠ Unesco vedená mistryní ČR do 10 let Martinou Fuskovou. Pro ZŠ Mařatice byl již samotný postup do republikového kola velkým úspěchem.

Unesco začalo výhrou 3:1 s Táborem a hned ve druhém kole dostalo za soupeře jedno ze dvou družstev z Frýdku-Místku 6.ZŠ. Po výhrách na zadních dvou šachovnicích a remíze Martiny Fuskové z toho byla výhra 2.5:1.5, což mělo za následek, že ve třetím kole jim los přisoudil silnější tým z Frýdku-Místku a to 8.ZŠ. Nejdříve rychle vyhrál Adam Skrášek. Pak prohráli Martina Fusková a Pavlo Danyuk. Remízu v zápase se pokoušel zachránit v oboustranné časovce Ondra Stuchlý. To se mu nakonec po hrubé chybě soupeřky povedlo a byla z toho teda remíza 2:2. V posledním pondělním kole pak čekal silný celek z Náměště nad Oslavou. Rychle prohrál zatím stoprocentní Adam Skrášek a naopak rychle vyhrál Ondra Stuchlý. Po prohře Pavla Danyuka a remíze Martiny Fuskové z toho byla první prohra 1.5:2.5.

ZŠ Mařatice začala prohrou 1.5:2.5 s Ústím nad Labem. Další tři pondělní zápasy měly stejný výsledek 1:3. Vždy vyhrál jen František Mrkus na první šachovnici. Po pondělních čtyřech kolech tak ZŠ Unesco patřila 8.příčka a ZŠ Mařatice pak příčka 25.

Prvním úterním soupeřem ZŠ Unesco byla ZŠ Hlušice. Zápas měl docela divoký průběh. Nejdříve brzy vyhrála Martina Fusková. Adam Skrášek měl věž navíc a silný útok na krále, ale nejdříve přehlédl jednotahový mat a pak tak dlouho vylepšoval útok, až ztratil figuru a pak i věž. V prohrané pozici nakonec ale trojím opakováním pozice našel alespoň remízu. Mezitím prohrál Ondra Stuchlý. Za stavu 1,5:1,5 pak dohrával Pavlo Danyuk. Ten byl celou dobu pod velkým tlakem soupeře, ze kterého se nakonec i s lehkou pomocí soupeře dostal. Nakonec na šachovnici zůstala na straně Pavla věž a dva pěšci, soupeř měl jen věž. Pavel měl výrazně horší čas, ale pozici víceméně nešlo prohrát. Bohužel všechny pokusy posunout pěšce dopředu byly marné a když soupeř v remízové pozici, kdy měl Pavlo jen minutu na hodinách odmítl nabídku remízy a Pavlo zapomněl na možnost zavolat rozhodčího a žádat remízu jelikož soupeř neusiluje o výhru. Pavlovi pak vypršel čas a partii prohrál. V předposledním kole Unesco dostalo pražskou ZŠ z Lupačova. Po dvou bodově slabých kolech vyhráli Adam a Pavlo. Martina prohrála s účastníkem MČR do 10 let Janem Petrem a Ondra v časovce neudržel nástup soupeřových pěšců, i když pozice jisté remízové možnosti nabízela.

ZŠ Mařatice naopak dokonale využila možnost hrát na zadních šachovnicích se slabšími soupeři a ZŠ Sokolov i ZŠ Žabčice kluci porazili 4:0. Tím se bodové zisky Unesca i Mařatic srovnaly na 12.5 bodech. Los posledního sedmého kola pak obě školy z Hradiště svedl dohromady.

Zápas probíhal podobně jako na okresním i krajském kole. A tak když Martina Fusková potřetí prohrála s Frantou Mrkusem a ostatní z Unesca potvrdili svoji vyšší výkonnost než jejich kamarádi z Mařatic zápas skončil 3:1 pro Unesco. Unesco tak získalo celkem 15.5 bodu což jim stačilo na 8.místo (v případě výhry 4:0 by si ZŠ Unesco domů odvážela bronzové medaile) a ZŠ Mařatice skončila ziskem 13.5 bodu na 19.místě.

ZŠ Unesco hrála v sestavě Martina Fusková 3b., Ondřej Stuchlý 3b., Pavlo Danyuk 4b. a Adam Skrášek 5.5b. ZŠ Mařatice pak v sestavě František Mrkus 6b., Matěj Hrabal 2b., Petr Ondruch 2,5b. a David Kolačný 3b. . František a Adam byli čtvrtí na svých šachovnicích. Kromě Pavla Danyuka a Adama Skráška, kteří jsou ze ŠO Kunovice jsou ostatní z ŠK Staré Město.

Vítězem se stala ZŠ Frýdlant nad Ostravicí před 8.ZŠ Frýdek-Místek, třetí pak byla ZŠ Sezemice. V obou prvních týmech hrají výhradně děti z BŠŠ Frýdek-Místek.

Kompletní výsledky si lze prohlédnout tradičně na chess-results.com.

17.4.2008  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky