Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

19.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo – oprava)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (úvodní zpráva – oprava)
18.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (1. kolo – oprava)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Mistrovství ČR mládeže do 16-ti let

Ve dnech 8. března až 15. března se uskutečnilo na tradičním místě v Seči 16. Mistrovství ČR mládeže do 16-ti let. Náš kraj reprezentovalo v hlavních kategoriích 21 šachistů a šachistek. Odvezli jsme si 3 medaile (1-0-2) a dle olympijského bodování za umístění na prvních šesti místech (1-0-2-1-2-0) jsme obsadili 2. místo mezi kraji s 22 body (boduje se 7,5,4,3,2,1). Za nedostižným Moravskoslezským krajem (51 bodů). Šestnáct svěřenců dosáhlo, alespoň 50% bodů. A i proto hodnotím letošní MČR jako jedno z úspěšných.

S porovnáním s loňským rokem, kdy na MČR hájilo naše barvy 21 svěřenců a získali jsme také tři medaile (1-1-1) je to příjemný výsledek. Odešel Vojta Plát a věk přesáhli Jakub Roubalík a Cyril Ponížil. mj. dle olympijského bodování jsme vloni měli 23b (1-1-1-1-1-2).

V kategorii D10 náš kraj reprezentovala Martina Fusková (ŠK Staré Město) a Julie Šimčáková (Sokol Postoupky). Martina jako nasazená jednička a jedna z hlavních aspirantek na titul si počínala jako profesionál. Hrála, přehrávala a vítězila. Zlatou medaili získala za impozantní výkon 8,5b z 9 kol. Podaří-li se jí udržet nastolené tréninkové tempo i s formou a troškou potřebného štěstíčka i v dalších letech, nemusí se zastavit jen u jedné zlaté medaile. Pro Julii byl turnaj ve znamení poznávání těch nejlepších v této kategorii. Měla velmi dobrou střední pasáž turnaje (3,5/4), celkové 10. místo reálně momentálně odpovídá možnostem Julie.

V H10 jsme měli taky dvě želízka Richarda Štefaníka a Frantu Mrkuse (oba ŠK Staré Město). Ríša svým obezřetným stylem se pohyboval v širší špičce, avšak vždy když měl možnost proniknout výš, byl sražen zase zpět. Po strategické části mu nelze nic vytknout, avšak ta taktika… když je jí třeba, tak se ji nedostává. Celkových 5b a 7. místo je dobrý výsledek, i když Ríša možná tajně doufal v ještě lepší. Franta to je hotový uragán, nekompromisní styl založený na taktickém oku. V turnaji jen jednou remízoval (s Ríšou) a čtyřikrát naplno skóroval. Bohužel se vloudily i některé chybičky a musel i čtyřikrát kapitulovat. 12. místo a 4,5bodu na první start na MČR je jistě dobrá startovní pozice pro příští přebor.

V D12 opět duo Lenka Blechová (KK-SK Osvětimany) a Lenka Slabá (SK Boršice). Obě Lenky uhrály 5b, což znamenalo 9. respektive 12. místo. Lenka Blechová se celý turnaj držela na dostřel k medailím, avšak čtyři prohry to je opravdu moc. Musím však ocenit její nekompromisnost a touhu po celém bodu. Druhá Lenka zvolila bezpečnější odstup, aby mohutným finišem dohnala vyšší mety. A zmiňovaných 5b je velmi příjemný výsledek.

I v H12 měl náš kraj dvojité zastoupení: Vojtěch Dobeš (ŠK Staré Město) a Jan Palášek (Sokol Postoupky). Vojta vstoupil do turnaje velmi razantně 3/3, pak však jakoby se zalekl „otevřených“ mož-ností a začal hrát „opatrně“, aby nic nepokazil. Když se do jeho strategického plánu vloudily dva kiksy, bylo z velmi dobře rozehraného turnaje 5. místo a 5,5b. Honza bojoval srdnatě, avšak často nedokázal soupeře „dorazit“. Kategorie byla velmi vyrovnaná a jasně se ukazovalo, že již jen nenastavovat figurky nemusí stačit. Konečný účet 3b a 19. místo je jistě pod Honzovy možnosti.

Další duo v D14 měla na svědomí Maika Phamová (ŠK Zlín) a Jana Zpěváková (ŠK Staré Město). Přiznám se, že v téhle kategorii jsem holkám moc nevěřil. Avšak to ještě netušil jak velmi (až na vítězku) je tato skupina vyrovnaná. Maika měla start snů 4b/5, pak však při fotbalovém zápase si rozbila ret a náhle začala hra váznout. Naštěstí v posledním kole zabojovala a se ziskem 6b získala bronz. Jana sehrála bojovný turnaj. Škoda jen, že se proti nasazenějším hráčkám nedokázala prosadit. Příjemné 7. místo získala za 5 bodů. Obě dívky mně tedy udělaly příjemnou čáru přes rozpočet…

Trio v H14 ve složení: Luděk Volčík, Pavel Náplava (oba SK Boršice) a Ondra Karlík (Zbrojovka Vsetín) v globálu reprezentovalo náš kraj úspěšně. Luděk zaznamenal jedinou porážku, předváděl celý týden velmi vyrovnaný výkon a tak výsledkem bylo 6bodů a bronz. Jeho předností byla nepochybně pevnost a houževnatost. Pavel přenesl své energické chování i za šachovnici, což vedlo k velmi nekompromisnímu stylu. Zaznamenal druhý největší počet výher (5), ale také tři porážky což se mu stalo i osudné. 5. místo a 5,5 bodu je velmi dobré umístění, ale nevím, zda uspokojí Pavlovu ctižádost. Ondra započal turnaj dvěma porážkami a možná zde je třeba hledat pozdější příčiny. Jeho hra sice nebyla špatná, ale v řadě rozhodnutí byl laxní a spíše myšlenkami jinde než za šachovnicí. Trochu mě mrzí, že vypustil závěr turnaje a přestál doufat v lepší výsledek. Budiž mu 3 body a 22. místo odrazovým impulzem pro další růst.

V kategorii D16 měl náš kraj největší zastoupení. Šárka Valešová (ŠK Zlín), Aneta Tomečková (Sokol Postoupky), Lenka Strouhalová, Barbora Kolomazníková (obě ŠK Zlín), Petra Churá (KK-SK Osvětimany) a Kateřina Zpěváková (ŠK Staré Město). Šárka patřila mezi spolufavoritky a úvod ji vyšel náramně (3/3), pak však přišla tragická chyba s pozdější vítězkou Havlíkovou a následující kolo trestuhodně vypustila bronzovou Sábolovou. A tak 6b a 4. místo je objektivním výsledkem celého týdne. Aneta patřila určitě mezi širší špičku, avšak místy zahrála „Krajský přebor“, což jí přibrzdilo. Její „hrrr styl“ jí sice přinesl pět pěkných výher, ale také čtyři porážky a celkové 12. místo. Kdyby si Anet dopracovala repertoár, pak by její snažení bylo jistě ještě markantnější. Lenka odjížděla na přebor v pozici outsidera a úvod 1b/4 tomu napovídal, pak se však neuvěřitelně vzchopila a vyhrála čtyři bojovné partie v řadě. Náhle bojovala teoreticky ještě o medaili a nechybělo mnoho… snad jen dotáhnout závěrečnou partii do konce. To se však nestalo, ba naopak a tak s 5 body obsadila 13. místo. Barbora patřila taky mezi širší špičku a podala několik přesvědčivých výkonů. Nevyvarovala se však i zaváhání a zvláště prohry v posledních dvou kolech ji odhodili zpět na kruté 16. místo za 4,5 bodu. Petra a Kateřina se sice snažily změnit svá nasazení, nicméně marně. Jejich soupeřky je postupně přehrávaly a tak výsledkem bylo 30. respektive 32. místo za 3 a 2,5 bodu.

V kategorii H16 náš kraj reprezentovali Adam Gabriel a Erik Pfeffer (oba SK Boršice). Oba dle startovní listiny měli krýt záda zbytku pelotonu a tak jsem se bláhově domníval, že skončí daleko výše. Koneckonců níže by to ani nešlo. Oba kluci mě velmi nemile překvapovali sériemi zahozených šancí. Hráli dobře, soupeře přehrávali, ale nedokázali prostě „zavěsit poslední koš“. A tak se množily prohry… Adam byl 23. s 2,5 body a Erik 24. s 1,5 bodem.

Ve Fide opnu (60 hráčů) hráli: Petr Partyš 5b/18 místo (SK Boršice); Večeřa Petr 4,5/26; Dünkl Martin 4,5/27; Machalík Marek 4/39 (všichni Sokol Postoupky); Fusek Lukáš 4/44 (ŠK Staré Město); Šantora Jiří 3/50 (Sokol Postoupky); Volčík Stanislav 2,5/59 (SK Boršice).V Národním opnu (85 hráčů) hráli: Lapčík Václav 5/34 (ŠK Staré Město); Šimčák Marek 2/81 (Sokol Postoupky); Tomáš Dobeš 2/82 (ŠK Staré Město)

Děkuji všem za reprezentaci ŠSZK

Petr Bažant, TMK

25.3.2008  |  přidal: Petr Bažant   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky