Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

19.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo – oprava)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (úvodní zpráva – oprava)
18.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (1. kolo – oprava)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Michal Krčál mistrem republiky v blickách !

Zlínský kraj je i přes svou malou velikost v šachovém sportu velmoc, a v mládežnických kategoriích to platí obzvlášť. Silné obsazení jsme měli na přeboru republiky v blickách. Čtyři startující byli ze Zlína – druhého nejvýše nasazeného Ponížila, doplňovali další finalisti přeboru juniorů Šenkýř a Roubalík a také Krčál. Boršice měli hned tři kandidáty na přední umístění – Fialu, Volčíka a Gabriela. Staré Město dalšího účastníka juniorského přeboru v poslední době ve formě hrajícího Uřičáře.

Turnaj se hrál na stejném místě jako vloni v akademickém centru v Dejvicích. Soupiska dorostenců byla oproti loňskému turnaji trochu ochuzena (chyběli Plát, Kočiščák, Biolek a také Krejčí, který hrál s dospělými a Němcová hrající mezi ženami).

Blicky jsou jiná disciplína asi ještě výrazněji se tu projevují momentální výkyvy formy, únava a hlavně psychika. Ne každý se s tlakem vyrovná nejlépe, jak mohli zjistit i naši reprezentanti. Asi největším smolařem byl Jakub Uřičář. Hned na startu porazil Rojíčka, a protože jeho zdravotní indispozice mu poněkud ztěžovala určité pohyby, rozhodl se nestřídat židle a obsadil si pro sebe první stůl. Vyhrál prvních pět kol a až v šestém poprvé prohrál. Špatně ohodnotil pozici s Ponížilem a s dámou proti dvěma střelcům včas nevynutil věčný šach a střelci soupeře dotlačili pěšce na poslední řadu. Po této partii se Jakub začal strachovat o výsledek a prohrál rekordních sedm partií po sobě.

Celý turnaj nejlépe zvládl Krčál ze Zlína. Sice v druhém kole prohrál s neznámým Bednářem, ale to jde spíš na vrub způsobu hry tohoto kluka. Nikdo jej neznal. Až později jsme zjistili, že je z pražské Holdie. Protože porazil ještě Šenkýře, Roubalíka odremizoval, tak jsem si jej víc všímal. Něco podobného jsem už dlouho neviděl. První figurku, kterou shodil byl zcela pravidelně král při rošádě. A v časovce už to lítalo. Zcela vyjímečně nejdřív figurku postavil a pak zmáčkl hodiny. Spíš jich shodil víc. Fialu porazil tak, že postavil dámu na c9. Po deseti kolech měl 7 bodů a seděl na prvním stole. Zastavila jej velká rošáda na konci turnaje a pomohl k tomu Vojta Rojíček, který mu ohlásil nemožný tah poté, co shodil asi čtyři figury a nepostavil je do původní pozice.

Rozhodující partie možná celého turnaje se hrála v 11. kole. Do osmého kola vedoucí Ponížil dvakrát prohrál a proti němu nastoupil Krčál. Který již jde nezadržitelně za svým cílem. Partii vyhrává, v posledním kole poráží dosud vedoucího Kratochvíla Josefa, kterému dal mat černými asi v 25. tahu. Na hodinách má ještě asi čtyři minuty. Ve stejném duchu probíhají už i finálové partie, Michal hraje nesmírně rychle. Tváří se vyhraně už při podání ruky před partií, a i když dělá i hrubky, v poslední partii např. nedá jednotahový mat (podezřívám jej, že ho viděl, ale ještě se mu nechtělo končit) o výsledku je dávno rozhodnuto.

Ponížil má ještě v posledním kole teoretické šance na finále, ale po velmi korektní hře, neuplatnil proti soupeři reklamaci dotčena taženo, (soupeř by ztratil figuru) a remizuje. A získává šesté místo. Pěkně hrál Fiala, který skončil se stejným počtem bodů jako Ponížil na šestém místě. V turnaji získal skalpy prvního nasazeného Rojíčka a semifinalisty Kratochvíla. Mrzet jej může zmiňovaná prohra s Bednářem.

Ve skupině o půl bodu slabší skončil Šenkýř, kterému se povedl finiš v turnaji (3/4). Méně spokojený je asi Roubalík, především z 19. místa. Jakub v poslední době blicky moc nehraje a to bylo v partiích cítit.

Gabriel výborně začal, remizoval v prvním kole s pozdějším finalistou. A i pak sehrál několik slušných partií a skončil výše než byl nasazený. Asi méně je se svým výkonem spokojen Volčík, kterému nevyšel start turnaje.

Pořadí po základní části soutěže juniorů je na chess-results.

Všechny informace o MČR v bleskovém šachu, tedy i o kategoriích mužů, kde Pavel Čech z ŠK Zlín obsadil výborné šesté místo (mistrem republiky se stal David Navara) nebo žen (vítězka Eva Kulovaná), pak jsou na svazovém webu.

Rostislav Svoboda

19.12.2007  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky