Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

25.3.2024Komise mládeže - Přidán dokument (propozice GP v rapid šachu 2023/2024 - aktualizace o počty postupujících)
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 celkově po třech turnajích
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 3.turnaj Boršice
Kalendář akcí - Přidána akce 48. Přebor Vsetína (včetně propozic)

Hodnocení MČR mládeže 2019 - zlato a bronz do Zlínského kraje

Od soboty 9. března do soboty 16. března se v Koutech nad Desnou hrál další ročník Mistrovství České republiky mládeže. Turnaje se zúčastnila i krajská výprava Zlínského kraje a několik oddílových výprav z našeho kraje.

Na tradičním místě v Koutech nad Desnou a pod zkušenou organizační taktovkou pana Fialy proběhl další ročník Mistrovství ČR mládeže. Hrály se mistrovské turnaje do 10, 12, 14 a 16 let zvlášť pro kluky a zvlášť pro holky, dále uzavřené MČR juniorů a dva otevřené turnaje. Tradičně byl pro účastníky připravený i bohatý doprovodný program - simultánky, přednášky, bleskový turnaj, výlety, možnost bowlingu, bazénu. Podrobněji na oficiálních stránkách turnaje.

Krajská výprava byla letos méně početná, zapojilo se do ní pět účastníků. Další účastníci MČR z našeho kraje tentokrát pracovali samostatně v rámci oddílových výprav s oddílovými trenéry nebo rodiči. Šachový svaz Zlínského kraje finančně přispěl na účast a na trenérské zajištění všech účastníků mistrovských kategorií, kteří jsou na krajské Listině talentů.

Největším úspěchem hráčů z našeho kraje bylo vítězství Amálky Zádrapové (chess-results) v kategorii dívek do 10 let. Amálka pracovala mimo rámec krajské výpravy pod trenérským vedením svého tatínka Radka Zádrapy. Z devíti partií osmkrát vyhrála a jednou remizovala. Své soupeřky převyšovala pečlivou hrou s minimem přehlížení, logickou plánovitou hrou a celkově mnohem vyzrálejším herním projevem.


Amálka Zádrapová (uprostřed) při závěrečném vyhlášení, v popředí velmistr Vlastimil Babula

Skvělý medailový úspěch dosáhl také Vlastimil Babula mladší (chess-results) 3. místem v kategorii H14. Tato kategorie byla velice silně obsazená, dle mého názoru nejlépe ze všech mistrovských turnajů v Koutech. Vlastíkovi se podařil výborný závěr, kdy dvěma výhrami v posledních dvou kolech vybojoval skvělé bronzové umístění. Vlastík šachově pracoval v oddílové výpravě Starého Města, informace o ní jsou na oddílových stránkách Starého Města.


Vlastík Babula (vpravo) na bronzovém stupínku

V krajské výpravě tentokrát pracovala pětice účastníků. V kategorii H16 Miky Trávníček, který už postupně dozrává v silného ligového hráče, nejmladší účastník naší výpravy a velice bystrý klučina Matěj Kopecký v kategorii H12 a trojice dívek Nela Otáhalová, Viktorie Všetulová (obě D16) a Marie Vaňková (D14). Viktorka a Maruška byly letos mladší ve své kategorii a příští rok budou jejich šance ve stejných kategoriích ještě větší. Níže najdete otevřené hodnocení všech pěti účastníků krajské výpravy, s důrazem na konstruktivní kritiku a doporučení do budoucna. Věřím, že tato hodnocení mohou být přinosná nejen pro dané hráče, ale své si v nich mohou najít i další hráči a trenéři.

Kryštof Mikuláš Trávníček (chess-results) (H16), Kunovice, 10. nasazený, 19. místo, 3,5 bodů
Miky je šachista s mimořádným zaujetím pro hru, s velkou láskou k šachu a s odhodláním šachy studovat a zdokonalovat se v nich. Není náhoda, že je už oporou několika dospěláckých družstev, že má přehled o současném šachovém dění větší než leckterý mistr a že svými znalostmi šachové teorie mě může kdykoliv zabalit do růžové krabičky a ovázat stužkou s nápisem „znalostí zahájení mám víc než trenér“. Jako každý mladý šachista potřebuje především získat zkušenosti a najít si svou tvář bojovníka - a jak Mikyho znám, bude to cesta sebevědomá, zásadová, postavená na množství znalostí a na bohatém studiu. Mikyho vystoupení v Koutech bylo dalším krůčkem v hledání této tváře. Do turnaje vstoupil nepříliš šťastně prohrou bílými v miniaturce, když se zamotal v nepřirozeném přístupu k pozici (totéž se pak opakovalo o tři kola později, kdy prohra bílými měla dokonce jen 18 tahů). V obou případech bylo příčinou opomenutí základních šachových principů - aktivity, souhry, vývinu figur, bezpečí krále. Šachista ve svém vymýšlení nikdy nesmí na tyto zásady zapomenout. A tak tam, kde by zkušenější hráč sklopil krovky a harmonizoval svoji pozici dvěma třemi vývinovými tahy, Miky se pustil do neuvážených zápletek a byl tvrdě bit. Tyto dvě partie byly dle mého názoru určující pro celý zbytek turnaje. Takové prohry šachistu rozhodí a těžko se pak hledá správný rytmus. A tak Miky v některých pozicích ztrácel příliš mnoho času a padal do časovek, v jiných pozicích naopak hrál příliš rychle, aby do časovky nespadl. A když konečně našel správné tempo a sehrál černými skvělou partii (v 7. kole s Matějem Hurtíkem), unikla mu jednoduchá vítězná kombinace, která měla logicky zakončit boj. Miky toho o šachu hodně ví a zvlášť v teorii zahájení hodně zná. Ale znalosti nikdy nesmí být nadřazené základním herním principům. Proto moje hlavní doporučení: méně se soustředit na teorii, více se soustředit na myšlenky, na zásady, na jasný a konkrétní propočet, na zdravé úvahy vlastní hlavou. Pokud si tohle Miky z turnaje odnese, bude v kontextu jeho šachového růstu tento turnaj představovat důležitý krok dopředu. Na Mikyho vlastní kritický pohled na letošní MČR se můžete podívat v jeho videu na youtube.

Nela Otáhalová (chess-results) (D16), Vsetín, 10. nasazená, 10. místo, 4,5 bodu
Nela zahájila turnaj velmi bojovnou partií s první nasazenou Kristýnou Laurincovou (elo 2108), se kterou dlouho měla pěšce navíc a teprve na zkušenosti ji favorizovaná soupeřka porazila. Každopádně velmi nadějný vstup do turnaje, který napověděl, že se Nela v turnaji nemusí žádné soupeřky bát. V dalších dvou kolech Nela po pěkných strategických i technických výkonech (v tomto směru je hodně před Viktorkou a Maruškou, dovede klidné pozice hrát s přehledem a rozvahou odpovídající zkušenější hráčce) vyhrála a dostala se do popředí tabulky. Z mého pohledu byl negativní zlom a možná i urážka šachových bohů, když Nela ve 4. kole nabídla remízu v koncovce se dvěma pěšci navíc. Odůvodnění, že byla unavená při dvojkole i že si nebyla jistá, jak přesně pokračovat, chápu, ale i tak se podobná koncovka prostě musí hrát, z hladu po výhře to šachista musí tlačit dopředu, i kdyby měl na šachovnici duši nechat. V dalším průběhu už Neliny výkony nebyly tak jisté, papírově silnější soupeřky s elem kolem 1700 (Gregůrková, Otrubová) ji porazily, s těmi slabšími se Nele nedařilo dotahovat partie do konce (pěknou ukázkou byla náročná pěšcovka z posledního kola). Celkové 10. místo je pěkný výsledek, ale jak Nelu znám - velice inteligentní, bystrou, soutěživou, se skvělým kritickým myšlením, o které se na trénincích a v rozborech sám nezřídka rozplácnu jako moucha o čelní sklo automobilu - mohla mířit ještě výše. Zvlášť při Nelině pozičním pojetí šachu je potřeba více se věnovat šachové strategii i technice koncovek (obojí ideálně z partií klasiků), s větší vlastní iniciativou se věnovat studiu zahájení a zlepšit hospodaření s časem (časovky bolí a vysávají energii). Každopádně za šachovou cestu, kterou Nela za poslední roky urazila, jsem rád, a přál bych jí další úspěšné krůčky dopředu.

Viktorie Všetulová (chess-results) (D16), Kunovice, 11. nasazená, 7. místo, 5 bodů
Viktorka měla těžký začátek. Hned v úvodním kole změřila síly s pozdější vítězkou turnaje Olgou Dvořákovou a když nevyužila slušné příležitosti, po boji prohrála. Ve druhém kole pak po hrubce prohrála s papírově slabší soupeřkou. Ve třetím kole sice pěkná výhra, ale ve čtvrtém kole k ní byl los dost krutý, když s jedním bodem ze tří partií dostala za soupeřku první nasazenou hráčku Kristýnu Laurincovou (nečekaně jsme pak zjistili, že v jednu chvíli měla na šachovnici pěknou kombinaci s obrovskou výhodou, ale v partii nakonec po houževnatém výkonu prohrála). Pak se Viktorka postupně drala vzhůru a k snaživým výkonům přidala i větší imunitu vůči přehlédnutím a také trošku potřebného štěstí. Hrála soustředěně a s velkým zaujetím, už dlouho jsem neviděl Viktorku tak odhodlanou a cílevědomou. V předposledním kole vyhrála nad třetí nasazenou Nikolou Gregůrkovou a dostala se do první šestky průběžného pořadí. I v závěrečném kole s papírově favorizovanou soupeřkou hrála s velkým nasazením, odmítla opakování tahů a šla odhodlaně po výhře. Přehození tahů v útočném postupu ji však stálo figuru a s ní i partii. Před Viktorkou za celý předvedený výkon kloubouk dolů - kdyby takové nasazení předváděla na každém turnaji, na každé soutěži, na každém tréninku, byla by šachově mnohem výš. Kromě toho potřebuje odstranit taktická přehlížení, která ji často sráží dolů, zlepšit znalosti zahájení i koncovek a zapracovat na strategii. Pak může už za rok ve stejné kategorii mířit hodně vysoko. Po několika těžkých šachových letech, které má za sebou (zasvěcení vědí), se jí šachově dobře daří, pomáhá s trénováním mladších dětí, má chuť do hry i do tréninku. A když bude průběžně makat tak jako v Koutech, určitě ji v dohledné době čeká nějaký velký úspěch.

Marie Vaňková (chess-results) (D14), Kunovice, 16. nasazená, 14. místo, 5 bodů
Maruška odehrála jeden ze svých dosavadních nejlepších turnajů. Po loňské bronzové medaili v kategorii do 12 let zvládla přechod mezi starší dívky velmi dobře, herně se dokázala měřit s nejlepšími. V turnaji Marušku zdobil pečlivý herní styl a přímočaré logické uvažování. Ve svých partiích neplula hlavou v oblacích, ale dokázala věcně hodnotit situaci na šachovnici a nacházet logická řešení. Většinu turnaje hrála bez zbytečného přehlížení, ale trojice vážných chyb přišla v nejméně vhodné chvíle, kdy v partiích měla sklízet ovoce předchozí pěkné hry. Je zajímavé, že všechna tři přehlédnutí byly vazby jezdce s následnou ztrátou. Největší mezery má Maruška v technice uplatňování převahy. V pozicích s materiálem navíc často zapomíná na hlavní principy aktivity a souhry a žene se jen za výměnami. Tři ze čtyř prohraných Maruščiných partií měla v jejich průběhu čistě vyhrané, technicky s materiálem navíc. V tomto směru by mělo být letošní MČR pro Marušku velkým poučením. Více je potřeba pracovat také na strategii, zejména je potřeba intenzivnější studium partií klasiků. Výsledkově sahala po umístění v první šestce, ale dvě prohry na závěr turnaje jsou ve švýcarském systému pro výsledek špatné. Nejpodařenější byly Maruščiny partie s Karolínou Markovou (systematická realizace materiální převahy), s Luckou Fizerovou (sbírání soupeřčiných pěšců jak hříbků v lese) a Sandrou Hosovou (energický útok při opačných rošádách). Z trojice dívek z krajské výpravy má Maruška nejvšestrannější herní styl (Viktorka hraje až přehnaně divoce, Nela zase velice klidně), což je do budoucna výborný předpoklad pro kvalitní šachy.

Matěj Kopecký (chess-results) (H12), Vsetín, 24. nasazený, 21. místo, 3 body
Matěj je nejen šachově velice bystrý, vnímavý a inteligentní. Nápady z něj jen srší, cit pro figurky i taktický postřeh má výborný. Velkou energii, kterou v sobě má, je pro něj ale často těžké udržet na uzdě, což může mít různé dopady: někdy je to příliš rychlá hra, někdy zbrklá rozhodnutí bez dostatečného zamyšlení nad zásadními okamžiky v partii, někdy potíže s udržením pozornosti. Velkou výhodu má v tom, že jak bude zrát povahově a postupně se zklidňovat, bude zrát i jeho šachový projev. V turnaji v Koutech byl Matěj poslední nasazený a víc než očekávání měl spíš obavy, že ho soupeři roztrhají na nudličky. V řadě partií však Matěj ukázal, že takový přehnaný strach nebyl na místě, s větší dávkou sebevědomí mohl pomýšlet na více než získané 3 body a 21. místo. V turnaji začal dvojicí porážek, kdy doplatil na nepřirozené manévry svých figur. Principy aktivity a souhry figur i úctu ke každému tempu v šachové partii musíme dodržovat všichni a snažit se principy přechytračit není dobrý nápad. Pak se v turnaji chytil, ale v několika kolech doplatil na nedostatek sebevědomí a přílišnou smířlivost, když ve 3., 8. a 9. kole dal za remízu vyhrané pozice. Je to škoda, protože mimořádně dobře Matějovi vycházely přípravy na soupeře. Výborně fungovalo spojení Matějovy bystrosti a výborného citu pro figurky, Mikyho rad z pohledu šachové teorie a dohromady spojeno trenérskými zkušenostmi i zkoušením řady plánů a obratů v přípravách. V řadě kol byl Matěj už ze zahájení přivyhraný s materiální převahou či s obrovskou poziční výhodou. Určitě by Matějovi pomohlo sám sobě zakázat remízy a hrát všechny partie do vyčerpání všech možností. Pravda, přineslo by to i řadu porážek, ale mnoho partií by také vyhrál a z každého turnaje by si odnesl mnohem více bojových zkušeností, kterými mladý šachista roste. Takhle se dá říct, že ve většině partií Matěj nevyužil své možnosti buď kvůli zbytečným remízám, anebo kvůli nezdravým manévrům - nejčastěji manévrům jezdců v „bleskovkovém stylu“ (ploché tahy bez jasného úmyslu). Pokud na sobě bude cílevědomě pracovat, má výborný potenciál do budoucna.

Už v průběhu turnaje bylo vidět, že dívčí část krajské výpravy hraje mimořádně bojovně (Maruška, Viktorka a ve většině partií také Nela) - šly tvrdě po výhrách, před rizikem porážky neutíkaly, hrály velice odvážně a rytířsky. Mikymu a Matějovi se v tomto směru na turnaji nedařilo - Miky nenacházel správnou herní jistotu a zápasil s horším hospodařením s časem, takže několikrát dal partii za remízu ještě před vyčerpáním všech možností. Výrazně smířlivý a zbytečně bojácný byl Matěj. Vznikla z toho zajímavá statistika s výsledkem, který bych před začátkem turnaje nečekal. Spočítal jsem průměrný počet tahů všech pěti účastníků krajské výpravy a vyšlo následující:

Mikyho partie měly v průměru 31 tahů (z devíti kol 3 remízy)
Matějovy partie 33 tahů (4 remízy)
Viktorčiny partie 39 tahů (0 remíz)
Neliny partie 43 tahů (3 remízy)
Maruščiny partie 47 tahů (0 remíz)

Taková statistika samozřejmě nejde přeceňovat, vstupuje do ní celá řada různých vlivů, ale něco o bojovém rozpoložení všech účastníků přeci jen naznačuje.

V přípravách i rozborech pracovali všichni velmi dobře. Miky jako obvykle s velkým zájmem o šachy a studium a i když se mu herně nedařilo, celý turnaj se snažil pracovat na 100 %. Matěj byl v přípravách velmi bystrý a s výborným citem pro pozice. V rozborech mu někdy chyběla větší ochota přiznat chybu a hledat cestu k poučení. Všechny tři holky byly nasazením v přípravách i rozborech ještě lepší než jsem čekal, velmi věcné, cílevědomé a odhodlané. Nela chtěla dobře zahrát své poslední mládežnické MČR a svými nápady mě často překvapovala, nejednou mě přesvědčila o své pravdě. Maruška a Viktorka i jako mladší ve svých kategoriích chtěly uhrát výrazný výsledek a reprezentovaly velmi zodpovědně. Holky navíc dokázaly v nešachové části programu vypnout, na šachy nemyslet, což je pro zdárný průběh turnaje také důležité.

Z dalších hráčů z našeho kraje výborně zahrála Klárka Spáčilová v kategorii D12, která i přes prohru v posledním kole obsadila velmi pěkné 8. místo. Pěkně zahrála také trojice kluků v nejmladší kategorii H10, když na 7. místě skončil Matěj Babula, na 8. místě Bayarjavkhlan Delgerdalai a na 18. místě Richard Hobza. V silné kategorii H14 uhrál 4 body a celkové 21. místo Adam Vylíčil. V kategorii H12 3,5 bodu a 20. místo Tomáš Daniel Kubín. Mezi dívkami do 10 let vybojovala 4 body a 27. místo Adélka Bažantová.

Hráči z našeho kraje odehráli slušné mistrovství. Jedna zlatá a jedna bronzová medaile jsou pěkná bilance, celkem 7 umístění v první desítce. Ze 14 účastníků mistrovských kategorií z našeho kraje skončilo 10 lépe než byli nasazení, 1 hráčka stejně jako nasazená a jen 3 hráči pod svým nasazením.

Odkazy:
Výsledky všech turnajů na (chess-results)
Oficiální stránky turnaje
Zpravodajský článek o krajské výpravě
Články na oddílových webech Vsetína a Starého Města, brzy pravděpodobně i Postoupek

Martin Beil


21.3.2019  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: Mládež



Archiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky