Kalendář akcí - Přidány propozice akce Baštincův memoriál
Centrum talentované mládeže- Přidán dokument (Krajská výprava na Talent Cup Malenovice 13.-16.12.2018 ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (5. kolo)

S juniory až na kraj světa

Ve dnech 12. až 18. listopadu se konal další ročník Mistrovství ČR juniorek a Polofinále MČR juniorů. Protože se stejně jako minulý rok hrálo v daleké obci Kovářská (okres Chomutov, 4 km od německých hranic), vydali jsme se s devítičlennou krajskou výpravou Zlínského kraje na cestu už o den dříve a strávili v Krušných Horách náročných osm šachových dnů.

Krajská výprava byla letos mimořádně početná. Devět hráčů z pěti oddílů našeho kraje znamenalo nejen obrovskou porci šachové práce, ale také skvělou partu pro šachové činnosti i trávení volného času (sport, procházky, společenské hry, bleskovky). Čtveřice hráčů byla ze Starého Města (Lucka Ambrožová, Martin Húsek, Franta Mrkus a Saša Skalský), dva ze Vsetína (Adéla Bierská, Matyáš Kovařík) a po jednom z Hošťálkové (Jakub Krejča), Postoupek (Julča Šimčáková) a Kunovic (Mikuláš Trávníček).

Pro mě byla letošní krajská výprava speciální srdeční záležitostí, protože všech devět účastníků výpravy jsem buďto v minulosti dlouhodobě trénoval, anebo s nimi trénuji i aktuálně. Takový turnaj je pak pro trenéra ohlédnutím za posledními deseti lety práce, množstvím odtrénovaných hodin a společných zážitků. A taky chvil úžasu, kde že jsou ti malí diblíci, když najednou před člověkem stojí prakticky dospělí lidé. Takže jsem rád nejen za šachovou práci na Mistrovství, ale i za společné mnohahodinové cestování do Kovářské i zpátky domů, za společné procházky, povídání ve volném čase. A lidsky mám z mladých radost.

Ale zpátky k samotnému Mistrovství. Turnaje juniorů a juniorek se hrály odděleně, zvlášť kluci, zvlášť holky. V obou případech švýcarským systémem na 9 kol, tempem 1,5 hodiny na 40 tahů, pak 15 minut na dohrání partie, k tomu od začátku partie bonifikace 30 sekund za každý provedený tah. Dvojkola se hrála v úterý a ve čtvrtek, jinak každý den jedna partie. Celkově se obou juniorských turnajů zúčastnilo 93 hráčů a hráček.

V turnaji juniorek se nejlépe z našich dařilo Adéle Bierské (chess-results), která se ziskem 4,5 bodu skončila na 15. místě z 27 účastnic. Z šachů měla radost, skončila o několik míst nad svým nasazením, hrála velice atraktivním stylem s řadou obětí. S turnajem může být spokojená. Na 18. místě se umístila Lucka Ambrožová (chess-results),, která se poslední rok a půl šachu příliš nevěnuje, ale přesto ji hraní, přípravy i rozbory velmi bavily a byla do všeho nadšená jako za starých časů. Ještě po šestém kole byla na dohled medailovým pozicím, tři prohry v závěru ji v pořadí srazily výrazně níže. Devatenáctá skončila Julča Šimčáková (chess-results),, která se juniorského mistrovství zúčastnila vůbec poprvé a zanechala dobrý dojem. Vybojovala 4 body, umístila se o několik míst nad svým nasazením, její partie určitě měly myšlenku a dokázala potrápit několik favorizovaných soupeřek. K ještě lepším výsledkům jí chybí především lepší taktický postřeh a propočet variant.

Mezi juniory byl nejlepším z našich Martin Húsek (chess-results),, mezi 66 účastníky obsadil pěkné, ale nakonec nešťastné 6. místo se ziskem 6,5 bodu. Martin nezačal turnaj zrovna nejlépe (remíza ve druhém kole, prohra ve třetím), ale pak se velkou bojovností a cílevědomostí sunul turnajovou tabulkou vpřed. Když v posledním kole porazil prvního nasazeného juniora Martina Simeta (2281F), zbývalo jen čekání, jestli to bude stačit na postup do finálového turnaje juniorů. Nakonec o půl bodu druhého pomocného hodnocení nestačilo. Velmi dobrý turnaj odehrál Kuba Krejča (chess-results),, který hrál své obvyklé nápadité šachy a s 5,5 body skončil na 10. místě. V některých partiích mohl být Kuba o něco ráznější, ale šachové srdce má Kuba ohromné a ve schopnosti hledat řešení zdánlivě neřešitelných situací je mistrem nad mistry. Velmi milým překvapením pro mě byly výkony Františka Mrkuse (chess-results),, který turnaj začal vítězstvím nad prvním nasazeným hráčem (Martin Simet na zlínskou výpravu nebude vzpomínat příliš šťastně) a také v dalších kolech podával pěkné výkony, když podlehl jen Martinovi Húskovi a Kubovi Krejčovi. Pro Frantu nakonec 5 bodů a 21. místo.

Méně spokojený s turnajem byl Saša Skalský (chess-results),, který také získal 5 bodů a skončil dvacátý čtvrtý. Všechny partie však hrál s ratingově slabšími hráči, takže určitě chtěl víc. První zkušenost s juniorským mistrovstvím v Kovářské prožil Mikuláš „Zvukař“ Trávníček (chess-results), a byla to premiéra vynikající. Jako 61. nasazený hráč obsadil 36. místo, uhrál 4,5 bodu proti samým ratingově silnějším hráčům. Miky byl celý turnaj velice soustředěný, houževnatý, velice zodpovědný v přípravách a z čeho mám speciální radost – nechá si poradit ohledně svých slabých míst a dokáže na nich postupně pracovat. Naopak šachově velice nespokojený byl s turnajem Matyáš Kovařík (chess-results),, kterého psychicky dost srazily prohry ve 2. – 4. kole (přitom každá z nich se dá pochopit – jedna partie proti favoritovi, další proti elově podhodnocenému Štěpánu Hrbkovi a pak jedna hrubka ve „vyhrané“ pozici). Jeho další výkon už byl následkem této „velké rošády“ dost v křeči, někdy se zkrátka drbe všechno na co člověk sáhne (jen 3 body, 60. místo).

Tolik malé ohlédnutí za šachovými výkony našich hráčů. Příjemné bylo, že šest z devíti účastníků výpravy skončilo nad svým nasazením. Výsledkově mrzutí mohou být Lucka a Matyáš, ale oba znají tajné krajské pořekadlo o propojenosti neúspěchů i vítězství, zklamání i radostí, o „sázení semínek sosen“ :-)

Organizačně byl juniorský turnaj stejně jako před rokem zvládnutý skvěle. Ředitel turnaje Roman Burda zajistil příjemnou a fungující atmosféru turnaje, hladký chod všeho potřebného. Vždy s úsměvem a ochotou. Hotel, na kterém se hrálo, byl útulný a obzvláště strava na šachové poměry nevídaná (vždy výběr z více jídel, možnost nápaditě jídla kombinovat dle libosti, prakticky neomezené množství). Až by se chtělo říct, že těch 93 nadějných šachistů přijelo do Kovářské nejen za šachovými boji, ale také se pořádně najíst.

Celkově mohu hodnotit naše vystoupení na turnaji a celý průběh krajské výpravy pozitivně. I ve velkém počtu hráčů ve výpravě jsme zvládli rozebrat většinu sehraných partií, nabrat řadu poučení. Přípravy na partie si mladí chystali z větší části sami, se mnou měli kdykoliv možnost konzultovat. Všichni také dostali řadu doporučení, na čem dále pracovat. A také celá krajská parta fungovala velmi dobře.

Nezbývá než všem mladým popřát řadu dalších úspěšných turnajů, pro některé třeba i za rok znovu na juniorech. Kuba a Julča byli na juniorském mistrovství naposledy, ale i s nimi se určitě budeme všichni potkávat na řadě dalších turnajů.