Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

16.4.2024Nový článek: Usnesení konference ŠSZK
Nový článek: Krajský přebor škol ve Zlíně zná vítěze
7.4.2024Nový článek: Konference Zlínského kraje 2024

Hodnocení krajské výpravy na MMaS 2017

Od úterý 24. října do neděle 29. října se na tradičním místě v Koutech nad Desnou odehrál další ročník Mistrovství Moravy a Slezska mládeže do 16 let. Šachový svaz Zlínského kraje připravil na tento turnaj krajskou výpravu, do které se pod vedením osmi trenérů zapojilo třicet devět mladých šachistů z našeho kraje.

O průběhu turnaje jsme vás informovali v drobném zpravodajském zde.

Největšími úspěchy letošní krajské výpravy bylo 1. místo Saši Skalského v kategorii H16, 1. místo Michala Černého v H12 a 2. místo ve stejné kategorii pro Viktora Šimka. V úspěšné kategorii dvanáctiletých vybojovala titul mistryně Moravy v kategorii D12 Marie Vaňková. Bronz v kategorii D10 vybojovala Amálie Zádrapová.

Níže najdete hodnocení všech hráčů krajské výpravy přímo od trenérů, kteří je měli v Koutech ve své péči.

1. trenér Vlastimil Babula (5)

Všechny děti znám už delší dobu, takže u některých popíšu i jejich posun za poslední období.

Alexander Skalský (chess-results), Staré Město (H16), 1. místo, 7,5 bodu
Saša sehrál výborný turnaj. Domluvili jsme se před turnajem, že zkusí hrát úplně naplno a nadoraz, s jediným cílem turnaj vyhrát. A tomu podřídí vše, včetně dostatečného odpočinku mezi partiemi. To vše se podařilo, Saša vyhrál díky skvělému finiši 3 ze 3, kdy zúročil ušetřenou energii. Předváděl vyspělý šach, s výbornou teoretickou přípravou, s velkou bojovností a chutí. Jen někdy trošičku pokulhávala realizace převahy.

Lukáš Macháček ((chess-results), Staré Město (H16), 29. místo, 5 bodů
Lukášovi se v poslední době moc nedařilo a přijel na Mistrovství se slabším sebevědomím. Zkoušeli jsme na tom zapracovat, doufal jsem, že podařená partie ho postaví na nohy, ale bohužel se nám to nepovedlo. Lukáš sehrál průměrný turnaj, střídal dobré momenty s těmi slabšími, nízká sebedůvěra udělala své. Momentálně potřebuje Lukáš hlavně najít sám sebe, prostor pro zlepšování tu určitě je.

Klára Spáčilová ((chess-results), Staré Město (D12), 49. místo, 4 body
Klárka se za poslední rok zlepšila, lépe chápe a rozumí věcem na šachovnici, ale hlavně se naučila hrát pomaleji, rozvážně. Bohužel zatím ne celou partii, takže sem tam přijde hrubka. Klárka sehrála průměrný turnaj, s dobrými i slabšími momenty. Předpoklad dalšího růstu tu určitě je, Klárka hraje ráda, je třeba se zbavit zbytečných přehlédnutí.

Vlastimil Babula ((chess-results), Staré Město (H14), 8. místo, 6 bodů
Vlastík měl přímý postup ve své kategorii U12, tak si zkusil kategorii vyšší U14. A dařilo se mu, sehrál výborný turnaj. V poslední době udělal velký pokrok, šachově zase trošku vyspěl a to se projevilo. Kvůli povrchnosti nedotáhl vyhranou partii 2.kola, to ho dostatečně varovalo a po celý zbytek turnaje hrál už maximálně soustředěný a naplno. V žádné partii nebyl ohrožen, naopak ještě dvě přivyhrané partie nedotáhl, a tak mohl mít klidně i o půlku více.

Matěj Babula (chess-results), Staré Město (H10), 13. místo, 6 bodů
Matýsek udělal od minulého Mistrovství Moravy velký pokrok. Hrál jako obyčejně rozvážně a v klidu, navíc ale s větší jistotou a celkovým přehledem. S výjimkou zahájení poslední partie se nedopustil žádného většího přehlédnutí, partie většinou vyhrával trpělivou hrou ve vyrovnaných pozicích. Ze začátku měl slabší taktiku, postupně jsme to však vylepšili. Sehrál velmi dobrý turnaj, nikdo ho vyloženě nepřehrál. V závěru některých, dobře se vyvíjejících, partií ale jakoby neměl sílu či trpělivost, chyboval a to ho těsně stálo postup.


Saša Skalský (uprostřed) mistrem Moravy v kategorii H16 (foto Vlastimil Babula)


2. trenér Antonín Horsák (4)

Rostislav Procházka (chess-results), Staré Město (H12), 63. místo, 3 body
Rostik hrál svůj první vážný turnaj a bylo to na jeho výkonu znát. Neuvědomoval si ,že to nejsou rapid šachy i když na to byl několikrát upozorněn a své partie hral velmi rychlo a přehlížel vyhrávající tahy ,nebo dal soupeři zdarma figury. Bude muset na sobě pracovat,zlepšit teorii zahájení ale hlavně nehrát vážné partie tak zbrkle. V příštím roce může v této kategorii bojovat o lepší umístnění.

Jan Vávra ((chess-results), Staré Město (H12), 13. místo, 6 bodů
Jenda patřil k hráčům ,kteří budou bojovat o postup. Bohužel 3 naprosto zbytečné prohry v 4,5 a 6 kole,ho odsunuly na 13 .místo. Zahájení hrál velmi solidně, ve střední hře ve 2 partiích,které měl vyhrát, udělal hrubky a tím se připravil o postup. Jenda musí zlepšit přechod do střední hry,procvičovat taktiku ale hlavně se plně soustředit po celou dobu partie.

Stanislav Foltýnek ((chess-results), Staré Město (H16), 44. místo, 4 body
Standa se od minulé sezony hodné zlepšil hlavně v zahájení i když ho má omezené hraje ho dobře .Standa musí zapracovat na větší sebedůvěře,která mu chybí.Partie ,které měl vyhrané,ze strachu o výsledek dal raději za remiz a připravil se tak o lepší umístnění. Vzhledem k tomu že ho šachy baví.věřím že při jeho poctivé přípravě,bude velmi dobrým a pla tným hr áčem St.Města. Doporučuji nadále procvičovat taktiku,koncovky a rozšířit reportár zahájení.

Vojtěch Lukáš ((chess-results), Staré Město (H14), 46. místo, 4,5 bodu
Vojta se za rok hodné zlepšil. Zahájení,které má zatím omezené ,hraje vcelku dobře. Škoda dvou partií ,které měl jasné vyhrané,bohužel navyhrál a připravil se tak minimálně o bod a lepší umístnění. Vojta musí kromě taktiky, studovat taky koncovky,aby své partie dotáhl do vítězného konce. V příštím roce,bude hrat tuto kategorii zase a já věřim že potrápí řadu silnějšich hráčů.Vojta si polepši své ELO o 16 b.


3. trenér Josef Tomek (6)

Michal Černý (chess-results), Zlín-Malenovice (H12), 1. místo, 7,5 bodu
Michal Černý: nasazen 3., obsadil 1. místo se 7,5 body z 9 možných, zlatá medaile. Míša celý turnaj hrál vyrovnaně a soupeře přehrával ve střední hře a koncovce. Prokázal velkou bojovnost.

Richard Hobza (chess-results), Zlín-Malenovice (H10), 32. místo, 5 bodů
Richard Hobza: nasazen 46., obsadil velmi pěkné místo s 5 body z 9 možných.

Vojtěch Hobza (chess-results), Zlín-Malenovice (kategorie), 34. místo, 4,5 bodu
Vojta Hobza: nasazen 18., obsadil 34. místo se 4,5 body z 9 možných. V turnaji se mu nedařilo, nesplnil očekávání.

Adam Samohýl (chess-results), Zlín-Malenovice (H12), 50. místo, 4 body
Adam Samohýl: nasazen 53., obsadil 50. místo se 4 body z 9 možných. V turnaji se mu nedařilo, hodně chyboval.

Lukáš Kujan (chess-results), Zlín-Malenovice (H14), 72. místo, 3 body
Lukáš Kujan: nasazen 70., obsadil 72. místo se 3 body z 9 možných. Má na lepší umístění.

Marek Valkovič (chess-results), Zlín-Malenovice (H12), 35. místo, 4,5 bodu
Marek Valkovič: nasazen 22., obsadil 35. místo se 4,5 body z 9 možných. V posledním kole stál v partii na výhru a přehlédl mat. Schází mu turnajové zkušenosti.


Michal Černý a Viktor Šimek na prvních dvou místech v kategorii H12 (foto Josef Tomek)


4. trenér František Veselský (6)

Ondřej Vraj (chess-results), Hošťálková (H16), 8. místo, 6 bodů
1,0,1,1,1,%,%,0,1
Ondra splnil cíl a zajistil si postup na MČR. Ve druhém kole zaváhal /časovka/,ale pak měl po pěti kolech
čtyři body a postup na dosah. Hrál svoji hru, nebýt zaváhání v osmém kole, výsledek by byl ještě lepší.
Zajimavé je, že se na postupová místa dostali tři hráči, kteří měli postup zajištěný v H14 a H12!
Z ročníku 2002 skončil za vítězem Skalským a Nehybou na třetím místě - všichni s mínusovým výkonem!

Jáchym Karlík (chess-results), Hošťálková (H16), 38. místo, 4,5 bodu
0,0,%,%,1,%,1,1,0
Jáchymovi se v prvních kolech nedařilo. Bojoval, ale největší problém měl v časovkách. Čtyři kola a jen jeden bod, to je tragédie. Pak se rozehrál a podával svoje standartní herní maximum.

Petr Ochman (chess-results), Hošťálková (kategorie), 65. místo, 3,5 bodu
0,%,%,0,0,0,1,1,%
Petr hrával rapidy a toto byl jeho první turnaj. Splnil limit bodů, ale rychlou hrou se připravil o lepší výsledek. se sourozenci Aničkou a Jakubem by časem mohli vyrůst ve zdatné soupeře.

Anna Ochmanová (chess-results), Hošťálková (D12), 69. místo, 3 body
0,0,0,0,0,%,%,1,1
Anička se snažila, bojovala, ale první její turnaj pro rychlou hru a spoustu rozdaných figurek dopadl špatně.
I v jasně vyhrané pozici třikrát nechtěně opakovala tahy. Ke konci turnaje již pozornější.

Jakub Ochman (chess-results), Hošťálková (H10), 41. místo, 4,5 bodu
0,1,0,%,0,%,1,1,%
Jakub je ročník 2009. Hrál rapidové šachy a nebýt zbrklosti, měl by bodů víc. Je to talent. Takhle zahrát na prvním svém turnaji, to velice oceňuji.

Karel Vraj (chess-results), Hošťálková (OPEN), 14. místo, 5 bodů
1,%,0,1,1,1,0,0,%
Karel chtěl skončit do pátého místa a po šestém kole měl 4,5 bodů. Dvě partie nedotáhl v jasně vyhraných
pozicích (+3 a +3,7), špatně hrál časovky. Celkově nezklamal. V blitz turnaji bral body silným (2176,2228) a pak je vrátil (1455,1580).Takový Jánošík.


5. trenér David Trčálek (5)

Jakub Matůš (chess-results), Ústí (H10), 10. místo, 6 bodů
Kuba Matůš odehrál slušný turnaj. Jeho práce mezi partiemi byla v plném nasazení, věděl, o co jel hrát, a šel si za tím. V první části plnil zodpovědně roli favorita, v partiích proti vyrovnaným soupeřům se nám tolik nedařilo, zejména pak dvě remízy, které na můj vkus byly přijaty zbytečně brzy. Celkově bude asi fajn zapracovat na bojích ve vyrovnaných a nejasných pozicích, hrát šachy bojovně, ať vyhraje ten lepší.

Antonín Randus (chess-results), Ústí (H12), 25. místo, 5 bodů
Antonín Randus také makal s Kubou velmi pečlivě. Toník opět ukazoval, že jeho hra umí být velmi nápaditá a plná neotřelých novinek. V mnoha partiích stál velice spokojeně, bohužel nějaká přehlédnutí nás připravila o více bodíků, a tedy i vyšší umístění. Celkově mám pocit, že by Toníkovi pomohlo studium partií silných hráčů, jelikož nám někdy dělalo problém jasně stanovit plán hry a uvědomit si, kde vlastně máme převahu.

Ondřej Grycman (chess-results), Ústí (H14), 52. místo, 4 body
Ondřej Grycman hrál poprvé vyšší kategorii. Ondra je dost kreativní a jeho nápady mě vždy velmi inspirují, často i baví. Ač se mu některé partie ať už z důvodu chyby v propočtu, překvapení soupeřem v zahájení (a nedostatečného „smyslu pro nebezpečí“) nepovedly, měl jsem skvělý pocit z toho, jak se po každé partii o velký kus zlepšil, v další partii na podobnou pozici už věděl plán, pěkně jej prováděl, jeho hra dostávala pevnější rysy. Doufám, že partie tohoto turnaje pečlivě projde a poučí se z odehraných chyb. Pokud vydrží v daném tempu, těším se, jak mu šachy půjdou nadále.

Matěj Kovář (chess-results), Ústí (H14), 19. místo, 5,5 bodu
Matěj Kovář a jeho turnaj začal zajímavě, třemi remízami. Všechny byly bojovné, ve všech hrál (přes papírově předpoklady) z pozice síly. Očkování kamaráda Filipa proti remízám zdá se zabralo, nicméně rizikovější hra v půlce turnaje přinesla mimo body také dvě nuly. Dva body v posledních kolech pak již nestačily dohnat ztrátu. Velký problém byl přenést se přes vyrovnanou pozici do aktivní hry, abychom hledali výhodu. Celkově Matěj zahrál slušný turnaj, který mu ukázal dost možností, kde se zlepšit a věřím, že na nich v trénincích brzy zapracuje.

Jakub Dorňák (chess-results), Ústí (H16), 43. místo, 4 body
Jakub Dorňák hrál turnaj velmi v pohodě. První dvě kola možná až moc. Celkově však musím říct, že pracoval velmi poctivě, v partiích se snažil a ani propočet ho moc neklamal. Jen je občas trochu škoda, že natrénované věci a znalosti „zahodíme“ netrpělivostí či zbrklostí. Pak dobře rozehranou partii, fajn pozici srovnáme nebo ještě hůře pokazíme. Těchto momentů bylo při turnaji méně, což mi dělalo radost, nicméně je pořád co zlepšit a věřím, že Kuba je schopen ještě znatelně růst.

Celou skupinku musím velmi pochválit za parádní týmový duch, kdy ještě s Filipem Matůšem, Karolínou Kovářovou a Juliánou Grycmanovou, kteří (připravovali se s Adélou Bierskou a Martinem Beilem) s námi také šachově pobývali, tvořili skvělou partu navzájem spolupracujících lidí, podporující se jak v přípravách, rozborech a mezipartiových aktivitách, tak i při hře, kdy nám online přenos běžel téměř neustále. Všichni se nakonec umístili buďto na svém, nebo před svým nasazením, tedy ukázali, že jdou správně nahoru. Doufám, že tahle fajn skupinka lidí nadále vydrží, bude trénovat a dále se posouvat a tím dělat radost jak nám a sobě navzájem, tak i šachové bohyni Caisse.


6. trenér Matyáš Kovařík (5)

Amálie Zádrapová (chess-results), Vsetín (D10), 16. místo, 5,5 bodů, 3. MÍSTO MEZI DÍVKAMI
Amálka měla výborný start do turnaje, horší střed a výborný finiš, který ji vynesl na 16. místo mezi kluky a hlavně k bronzové medaili mezi dívkami! Myslím, že tahle medaile je určitě zasloužená. Amálka hraje na svůj věk vyspěle a má správné šachové myšlení. Velmi se mi líbí její pozitivní přístup k šachům i ke svému okolí. Amálku mohu nazvat „sluníčkem výpravy“, díky jejímu všudypřítomnému úsměvu a pozitivní energii, kterou šíří do svého okolí. Její partie se všechny vzdáleně podobají. Amálka partii skoro vždy rozehraje pěkně, hraje pozorně a má dobré nápady. Pak se však častokrát vloudí nějaká taktická chyba z nepozornosti (ale to k jejímu věku patří, bylo by divné, kdyby takové chyby nedělala). Pokud se jí podaří tyto chyby minimalizovat a zpomalí hru, můžeme od ní očekávat na MČR další výborný úspěch!

Marie Vaňková (chess-results), Kunovice (D12), 12. místo, 6 bodů, 1. MÍSTO MEZI DÍVKAMI
Maruška zaznamenala největší úspěch z mé skupinky, když skončila celkově na výborném 12. místě a mezi dívkami se stala královnou! Mája na mě působí jako dravá útočnice, které rozhodně nechybí drzost (ani v partii, ani v životě :-D), ale umí také hrát velmi rozvážně a klidně. Líbí se mi její flexibilnost v zahájení a tvořivost ve střední hře. Slabinou jsou naopak zbytečná taktická přehlédnutí a slabší koncovky. Na tom se však dá velmi dobře zapracovat – řešení diagramů a studium koncovek tě rozhodně posune, Maru! V 5. kole dala Maruška v 16. tahu remízu v lepší pozici. Za to byla náležitě pokárána a dostala zákaz remíz. To dodržela a díky bojovnosti dosáhla až na vrchol… Zlato z MMaS Marušce hodně přeju a doufám, že ji nakopne k ještě usilovnější práci a že na MČR bude patřit ke hvězdám!

Matěj Kopecký (chess-results), Vsetín (H12), 19. místo, 5,5 bodu
Matěj prvním rokem hrál v kategorii do 12 let a patřil do širšího okruhu kandidátů na postupovou osmičku. Mezi kategorií do 10 a do 12 let je rozdíl a Matěj to pocítil na vlastní kůži. Soupeři už neodpouštěli chyby tak často jako vloni, a když prohrávali, kladli větší odpor. Matěj se s tím rval, někdy úspěšně, někdy bez úspěchu. Hodně záleželo na tom, jak se zrovna dokázal zkoncentrovat na partii. Když se zkoncentroval dobře, byla z toho hodně dobrá partie, jako třeba ve 3. kole. Naopak, když koncentrace povolila, dostával Matěj lekce. Škoda je zbytečných ztrát ve druhém, sedmém a osmém kole, Matěj rozhodně měl na to tyhle partie vyhrát. Pokud do příštího roku Matěj potrénuje a zvládne se lépe koncentrovat, postup mu příště neunikne. Matěj má šachy v sobě!

Jakub Zádrapa (chess-results), Vsetín (kategorie), 27. místo, 5 bodů
Kuba udělal oproti loňskému roku obrovský pokrok, jak jsem ostatně v loňském hodnocení předpovídal. Herní projev byl vyspělejší a technika propracovanější a odpovídaly tomu i výsledky (5 bodů je pro Kubu rozhodně úspěch!). Líbí se mi, že jeho tahy mají vždy myšlenku a směřují k určitému cíli. Kubovou slabinou jsou taktická přehlédnutí z nepozornosti a jistá šablonovitost v zahájení (i jedna malá odchylka oproti naučenému zahájení může znamenat veliký rozdíl, který je třeba si uvědomit). Na šablonovitosti jsme pracovali už v průběhu turnaje a taktická přehlédnutí se dají minimalizovat pomalejší hrou a řešením diagramů. Kuba je velmi snaživý a zapálený do šachů, takže i do příštího roku od něj očekávám další výkonnostní skok.

Martin Dvořák (chess-results), Vsetín (H16), 42. místo, 4 body
Martina čekal těžký úkol - zvládnout přechod mezi šestnáctileté. A hned v prvním kole jej čekal sedmý nasazený David Němec. A jak si s tím Martin poradil? Soupeře v zahájení a střední hře úplně přejel, ale bohužel spotřeboval příliš mnoho času a nakonec pozici pokazil. Podobný průběh měly i další partie. Všechny byly velmi bojovné s dobrým výkonem, ale chybělo tomu dotažení do vítězného konce. Martin má opačný problém než většina mladých hráčů - někdy hraje příliš pomalu. Cítí na sobě příliš velkou zodpovědnost, hodně přemýšlí, dává do partie od začátku všechnu energii. Ta pak v kritický okamžik chybí. Martinovi by prospělo, kdyby se u partie dokázal více uvolnit a pošetřit čas i energii do kritičtějších okamžiků. To se mu povedlo v 8. kole, kdy zahrál velmi pěknou partii precizně od začátku až do konce. I Martin šachově roste a příští rok by mohl pomýšlet výrazně výše.

Celkově jsem se svou skupinkou rozhodně spokojen. Každý odvedl dobrou práci jak při partiích, tak při rozborech a přípravách. Líbila se mi také spolupráce mé skupinky se skupinkou Martina Beila. Všichni jsme fungovali jako dobrá parta a každý si krom získaných bodů a zkušeností odvezl i množství zážitků s kamarády. A tak to má být…


Mistryně Moravy v kategorii D12 pro rok 2017 Marie Vaňková (foto:Radek Zádrapa).


7. trenér Martin Beil (5)

Filip Matůš (chess-results), Ústí (H16), 25. místo, 5 bodů
Filipovi se koutecké Mistrovství příliš nepodařilo. V nejstarší kategorii hrál prvním rokem, takže mohl hrát úplně v klidu a uvolněně. Ale místo toho hrál často příliš opatrně a s nedostatkem invence. Šachy jsou především o radosti z přemýšlení a vymýšlení, o dumání, u Filipa během turnaje často převážil spíše šablonovitý přístup a snaha o bezpečná řešení bez rizika. Právě na konkrétním uvažování nad pozicemi musíme s Filipem zapracovat nejvíce.

Kryštof Mikuláš Trávníček (chess-results), Kunovice (H16), 11. místo, 6 bodů
Také Miky hrál v nejstarší kategorii prvně, ale velkým zápalem pro hru, obrovskou energií v přípravách i rozborech a velkým prožíváním každého šachového krůčku se řadil mezi nejlepší hráče v turnaji. A například v oblasti zahájení zná často mnohem víc než já, na informace je jako houba. Jeho výsledek by mu měl zajišťovat postup na březnové MČR mládeže. V průběhu turnaje jsem o Mikyho měl obavy jen ve chvíli, kdy se ve dvou dobře rozehraných partiích spokojil s mírnými řešeními směrem do remízy, místo aby natvrdo usiloval o vítězství.

Denis Noščák (chess-results), Kunovice (H12), 60. místo, 3,5 bodu
Denis hrál svoje první Mistrovství Moravy a navíc jako mladší ročník v kategorii H12. Vzhledem k jeho menší zkušenosti s vážným tempem má zatím největší problém s příliš velkou rychlostí hry, zbrklostí a přehlížením hrozeb soupeře. Hodně další práce je potřeba i na zpevňování repertoáru zahájení. Celkově je Denis velice tvrdohlavý hráč, což je někdy problém (ne vždy si nechá poradit), jindy je to přednost (jako býk obhajuje své názory).

Nela Otáhalová (chess-results), Vsetín (kategorie), 59. místo, 3 body
Nela hrála prvním rokem v nejstarší kategorii a neměla snadnou úlohu. Hrála se svou obvyklou bojovností a zarputilostí, houževnaté a snaživé šachy. Poslední dobou však dokáže i nebezpečně zaútočit. Několik partií pokazila porušováním obecných zásad šachu (hlavně aktivita figur), případně porušováním zásad zahájení. Hlavně v oblasti zahájení máme s Nelou hodně co zlepšovat. Tím, že se Nela začala šachům věnovat později, dvojnásob pro ni platí, že se při tréninkové práci nesmí vyhýbat věcem, které ji nějakým způsobem nebaví. Je nutné zodpovědně pracovat na všem, co je potřeba.

Viktorie Všetulová (chess-results), Staré Město (D14), 33. místo, 5 bodů
Viktorka hrála celý turnaj odvážné a bojovné šachy, zdobila ji velká chuť do hry. Hrála útočně a energicky, nebála se obětovat materiál. Celkově se na jejím herním projevu velmi pozitivně projevilo opětovné nastartování individuálních tréninků, pravidelná účast na kunovických trénincích a spokojenost v krajské partě dětí. Škoda některých nedotažených náročných partií – v jedné mohla matovat a místo toho byla zmatována, v další rozhodlo zbytečné přehlédnutí.


8. trenér Rostislav Svoboda (4)

Viktor Šimek (chess-results), ŠK Zlín (kategorie), 2. místo, 7 bodů
Viktor v turnaji začal velmi dobře čtyřmi výhrami. Své soupeře vesměs přesvědčivě přehrál. V pátém kole velmi přesvědčivě přehrál černými figurami svého soupeře. Zde se asi poněkud začala projevovat únava, protože v pozici, kde měl trvalou výhodu a mohl na svého soupeře zkoušet různé plány (nejlépe přímý útok na krále), dal partii předčasně za remis. Situace se opakovala v šestém kole, kde měl materiální převahu a měl problém najít vyhrávající plán. Série remis pokračovala. Ta v sedmém kole byla korektní. V osmém následoval souboj s tréninkovým sparingpartnerem. Ale přes kamarádství si kluci nic nedarovali a sehráli nejdelší partii kola. Dá se říci, že od obou to byl nejsoustředěnější a nejucelenější výkon v turnaji. Do posledního kola šel Viktor už opět velmi bojovně naladěn s jednoznačným předsevzetím vyhrát. Soupeř mu to usnadnil, když ztratil již v osmé tahu figuru.
Viktor v turnaji naplnil očekávání. Hraje dobře fází zahájení, své soupeře převyšuje i v koncovkách. Jednoznačně je nutné pracovat na střední hře, kde se vyskytují taktické nedostatky a především je nutné zvýšit znalosti při tvorbě plánu, strategickém chápaní pozice a přechodu ze zahájení do střední hry.

Michal Černý (chess-results), Zlín-Malenovice (H12), 1. místo, 7,5 bodu
Michal sehrál velice kvalitní turnaj, remizoval jen ve třech partiích a turnaj zaslouženě vyhrál. Základ pro vítězství vznikl už ve třetím kole. V lepší pozici nabídl remis částečně z obav o výsledek. V přípravě na další kola se se podařilo jej přesvědčit, že turnaj se nedá vyhrát remízami. Od čtvrtého kola již bojoval v každé partii až do vyčerpání možností. Druhá remíza s prvním nasazeným Petříčkem byla jediná partie, kdy stál hůře a konečná pozice je dokonce pro soupeře vyhraná věžová koncovka, ale soupeř nevěděl, jak ji má vyhrát. Remíza s tréninkovým kamarádem je popsána výše. A poslední kolo již byl přesně ten Michal, který vyhrál MMS v roce 2015. Svému soupeři třikrát odmítl remízu a bojoval tak dlouho, až partii vyhrál, i když byly okamžiky, kdy soupeř měl stál lépe a měl velmi dobré protišance.
Michal má velmi vyvinutý cit pro figurky a stanovení plánu hry, výhodou je schopnost soustředění v partii a menší počet hrubých chyb v jeho partiích. Má dobré taktické cítění a dobrý propočet. S ohledem na pasivní repertoár zahájení, se kterým dlouho zakládal partie, dosud neumí dost aktivně hrát pozice s výhodou a často řeší situaci výměnami figur. Druhým důvodem pro takovéto řešení situací je jeho znalost koncovek, která je na této úrovni nadprůměrná a díky ní získává body v této fázi partie.

Jakub Mařák (chess-results), Holešov (H14), 37. místo, 5 bodů
Pro Jakuba to byl první start na přeboru Moravy. Na začátku jej čekala klasická „švýcarská houpačka“, kdy porážel níže nasazené a prohrával se soupeři papírově sinějšími. Poslední dvě kola remizoval, kdy průběh partií se pohyboval dost na houpačce. Jakub se nemůže příliš spolehnout na zahájení, protože hraje ke svému věku a zkušenostem dost náročná zahájení, – 1. Jf3 a 1. d4 a černými převážně francouzskou - u kterých chybí základní znalosti rozestavení figur a plánů hry. S nimi může své soupeře překvapit, ale není to moc vhodné k jeho dalšímu vývoji.
Jakub je víceméně samouk a má pro ně dle mne velký talent a především velkou chuť se zlepšovat a šachově vzdělávat. Má výborné taktické cítění a dost šachových znalostí, které jsou bohužel značně roztříštěné. Pro jeho další vývoj by bylo potřeba mu poradit s výběrem pro něj vhodné šachové literatury a s vedením při doplňováním šachových vědomostí.

Hanuš Suchánek (chess-results), ŠK Zlín (H16), 40. místo, 4 body
Hanuš v průběhu turnaje hrál se třemi hráči nasazenými v samé špičce startovní listiny. A i když se všemi prohrál, nebyl zdaleka bez šance. S Szotkowskim získal vyhrané postavení, s Nehybou v pozici s oboustrannými možnostmi mohl obětovat figuru a získat za ni silnou kompenzaci. Nakonec získal čtyři body především s níže nasazenými hráči. Je evidentní, že má na mnohem lepší výsledek. Hanuše limituje velmi úzký a málo propracovaný repertoár zahájení, i z toho vyplývá velmi špatné hospodaření s časem. A pokud k tomu přidáme velmi špatnou hru v časových tísních, stojí to velmi mnoho bodů. Hanuš má na víc. Pokud se chce zlepšit, musí začít šachy studovat samostatně, doplnit repertoár zahájení a poměrně výrazně zlepšit propočet a fází rozhodování. Rovněž potřebuje zapracovat na metodě fixování šachových vědomostí v paměti. Dosud je zpravidla jenom přijímal a nebyl zvyklý je procvičovat.

V naší skupině se ještě připravoval mimo krajskou výpravu Martin Hronek z ŠK Zlín. Startoval v openu a skončil na pěkném pátém místě, tři příčky nad svým nasazením.

S přípravou a rozbory partií mně pomáhal Martin Šenkýř, takže naše skupina si mohla dovolit luxus dvou trenérů na pět hráčů. To jistě mělo pozitivní dopad na celkové dobré výsledky skupiny. V turnaji formátu MMaS (prvních osm kol se hrálo systémem dvě partie denně a první volný půlden přichází až po osmém kole). Myslím, že by nebylo od věci iniciovat novou diskusi nad formátem turnaje. Zajímal by mě názor dalších trenérů z krajské výpravy.


Z hráčů našeho kraje mimo krajskou výpravu uhrál nejhodnotnější výsledek Daniel Kubín (chess-results) z Postoupek, který v kategorii H10 vybojoval 7. místo a tím i postup na březnové Mistrovství ČR mládeže.


Pro Matyáše Kovaříka je trénování šachů srdeční záležitostí. Jen víc takových mladých trenérů! (foto: Radek Zádrapa)

Celá krajská výprava proběhla podle plánu a bez vážnějších komplikací. Děkuji všem hráčům a trenérům za usilovnou práci v přípravách, rozborech i samotných partiích. A pro ty nejúspěšnější samozřejmě velká gratulace a hodně štěstí na březnovém MČR mládeže (pravděpodobně bude znovu v Koutech nad Desnou).

Odkazy:
Oficiální rozcestník turnaje zde
Přímý odkaz na výsledky viz chess-results
Propozice krajské výpravy zde
Odkaz na zpravodajský článek zde

Martin Beil


23.1.2018  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: Mládež



Archiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky