Kalendář akcí - Přidány propozice akce Baštincův memoriál
Centrum talentované mládeže- Přidán dokument (Krajská výprava na Talent Cup Malenovice 13.-16.12.2018 ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (5. kolo)

Hodnocení krajské výpravy na rapidové MČR v Mostě

O víkendu 8. až 10. září jsme se s krajskou výpravou Zlínského kraje vypravili na MČR mládeže v rapidšachu do Mostu. V náročném víkendu nabitém bojovnými partiemi bylo nejvýraznějším úspěchem čtvrté místo Mikyho Trávníčka v kategorii do 14 let.

Účastníci krajské výpravy Zlínského kraje:
Kryštof Mikuláš Trávníček (H14, Kunovice), Filip Matůš (H14, Ústí), Ondřej Grycman (H12, Ústí), Matěj Kopecký (H10, Vsetín), Viktorie Všetulová (D14, Staré Město), Nela Otáhalová (D14, Vsetín), Marie Vaňková (D12, Kunovice), trenérské zajištění Martin Beil

Další účastníci MČR v rapidu z našeho kraje:
Lukáš Macháček (H14, Staré Město), Vlastimil Babula (H12, Staré Město), Michal Černý (H12, Zlín-Malenovice), Jan Vávra (H12, Staré Město), Viktor Šimek (H10, ŠK Zlín), Klára Spáčilová (D10, Staré Město)

O vývoji turnaje jsme průběžně informovali ve stručném článku na webu Zbrojovky Vsetín. Slabší bylo organizační zajištění samotného turnaje (chaos v ubytování, nedostatečná kapacita turnajových i jídelních prostor), ale dobrý dojem z šachového víkendu nám to nepokazilo. Krajská výprava se podařila dobře (početná účast, spousta stihnutých rozborů partií, doprovodný program, pohodová parta), podrobněji o jednotlivých účastnících níže. Cestování do Mostu i zpět bylo poměrně dlouhé, ale uteklo nám vesele a vlastně i rychle, stejně jako celý příjemný šachový víkend.

Kryštof Mikuláš Trávníček (H14, Kunovice) sice odstartoval prohrou, když několikrát minul vítězné pokračování a nakonec se partie otočila. Pak ale zahájil stíhací jízdu a do druhého dne už vstupoval na třetím místě. V rozhodující poslední partii stál kolem dvacátého tahu hůře a když věděl, že remíza mu dává zhruba 50% šanci na medaili, přijal soupeřovu nabídku ke smíru. Nakonec to o fous na medaili nestačilo a výsledkem bylo i tak velmi pěkné 4. místo.

Filip Matůš (H14, Ústí) v turnaji doplácel na nedotahování dobře rozehraných partií. Asi klíčová byla jeho partie v 5. kole, kdy s figurou navíc spadl na čas. Škoda i jednoho nedotaženého útoku a nepodařené realizace pěšce navíc v jedné další partii, výsledek mohl být určitě o kus lepší než konečné 24. místo. Jeho oddílový kolega Ondřej Grycman (H12, Ústí) hrál své první Mistrovství ČR a do Mostu jel především sbírat zkušenosti. Skvěle mu vyšel první den, kdy měl po šesti kolech 3 body. Ve druhém dni už bohužel nic neuhrál a umístil se nakonec na úrovni svého nasazení. Celkově může být s víkendem v Mostě spokojený a při pokračování dobré práce může být brzy o kus výš.

Skvělý první den (4 ze 6) měla i Maruška Vaňková (D12, Kunovice), která hrála v kategorii dvanáctiletých prvním rokem a mezi zkušenějšími soupeřkami se vůbec neztratila. Také ona však zakončila turnaj „velkou rošádou“ a výsledkem bylo konečné 14. místo. Matěj Kopecký (H10, Vsetín) zahrál velmi slušný turnaj, celý turnaj se pohyboval zhruba v polovině startovního pole a skončil nakonec na 27. místě. Matěj je velmi inteligentní a pracovitý klučina s velkou chutí do hry, pokud vydrží dál s nadšením hrát i trénovat, čeká ho řada ještě úspěšnějších mistrovství.

V nejstarší dívčí kategorii jsme měli dvojnásobné zastoupení. Viktorie Všetulová (D14, Staré Město) zahrála na své možnosti průměrný turnaj (5 bodů, 9. místo). Slabší soupeřky porážela, papírově silnějším podlehla, když škoda byla především dvou nedotažených koncovek. Příští rok ve stejné kategorii může být pro Viktorku velice nadějný. Nela Otáhalová (D14, Vsetín) hrála stejně jako Miky, Ondra a Matěj své první MČR v rapidu a hlavně zezačátku turnaje hodně trpěla na špatné hospodaření s časem. S pětisekundovým přídavkem za každý tah nejde padat na čas v každé druhé partii. Pro Nelu byl tento turnaj velmi cenná zkušenost, 4 body a 15. místo jsou solidní, ale přesto mohla mít aspoň o bod víc.

Z dalších hráčů našeho kraje se nejlépe dařilo Vlastíkovi Babulovi (H12, Staré Město) a Viktoru Šimkovi (H10, ŠK Zlín), kteří oba vybojovali cenná 8. místa ve svých kategoriích (a pravděpodobně i přímý postup na příští ročník MČR v rapidu). Lukáš Macháček (H14, Staré Město) skončil se 3,5 body na 32. místě, Michal Černý (H12, Zlín-Malenovice) se 4 body na 28. pozici a Honzík Vávra (H12, Staré Město) se 3,5 body na 33. místě. Mezi nejmladšími dívkami vybojovala velmi pěkné 10. místo Klárka Spáčilová (D10, Staré Město), která pěkným výkonem zároveň splnila kritérium pro zařazení na krajskou Listinu talentů.

Závěrem bych chtěl všem hráčům poděkovat za reprezentaci našeho kraje a dobré výkony. A stejně tak i přítomnému dospělému doprovodu – paní Kopecké, panu Trávníčkovi a panu Poláčkovi – za dobrou spolupráci v průběhu celého mosteckého víkendu.

Šachová příprava cestou do Mostu

Kryštof Mikuláš Trávníček zahrál řadu adrenalinových soubojů a vybojoval velmi pěkné 4. místo

Celá krajská výprava Zlínského kraje těsně před odjezdem domů (fotí Šárka Kopecká)