25.3.2024Komise mládeže - Přidán dokument (propozice GP v rapid šachu 2023/2024 - aktualizace o počty postupujících)
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 celkově po třech turnajích
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 3.turnaj Boršice
Kalendář akcí - Přidána akce 48. Přebor Vsetína (včetně propozic)

Memoriál Jana Kováře ovládl Vojta Plát, krajským přeborníkem se stal hošťalkovský Ondra Karlík!

V neděli 14. května 2017 se v Hošťálkové odehrál Memoriál Jana Kováře. Tento turnaj byl letos hraný jako přebor Zlínského kraje v rapid šachu. Již předem bylo jasné, že to bude velmi silně obsazený turnaj, který může nést v názvu Mezinárodní šachový turnaj Memoriál Jana Kováře. Startovní listina o počtu 89 hráčů skýtala exmistra ČR IM Vojtu Pláta, který má rating 2562 elo, dále listina obsahovala zlínského Kubu Roubalíka, IM Cyrdu Ponížila, IM Pavla Zpěváka, IM Jana Sosnu nebo třeba slovenského FM Karola Motúze a další velmi silné hráče. Já osobně si tak silný turnaj (tedy rapid turnaj) na Valašsku ještě nepamatuji (ale podotýkám já :-) ). Celkově startovní listina obsahovala 4 hráče IM, 6 hráčů FM a sílu turnaje potvrzuje i to, že ještě 26 hráč měl elo přes 2000. Mezinárodní a doslova exotický nádech turnaji dodali dva mladí, velmi talentovaní hráči z Indie!

Vlevo FM Bharadwaj Dhanush proti IM Cyrilovi Ponížilovi

Turnaj se hrál tempem 13 minut + 2 sekundy za tah na 9. kol. Pořadatelé přichystali pro všechny hráče občerstvení v podobě řízku s bramborovým salátem.

Již od začátku turnaje byla vidět vyrovnanost startovního pole. Skvělý začátek měl kroměřížský Pepa Mudrák, který vyhrál prvních pět kol. Nebo také Karol Motúz, který jako jediný dokázal porazit Vojtu Pláta. Startovním pořadím míchal také mladičký FM Bharadwaj Dhanush, který prohrál také jednu jedinou partii se zlínským Martinem Šenkýřem, ale naopak porazil třeba Cyrdu Ponížila. Do posledního kola tedy nebylo vůbec jasné, kdo se stane vítězem turnaje nebo kdo se stane krajským přeborníkem.

Velkým bojům na předních šachovnicích nechyběla ani divácká kulisa, každé kolo byly přední desky obklopeny desítky přihlížejících!

Po devíti kolech bylo jasno. Vítězem letošníko turnaje Memoriál Jana Kováře se stal se ziskem 7,5 bodu IM Vojta Plát, který obhájil nasazení jedničky turnaje. Na druhém místě se umístil předvedenou skvělou hrou FM Karol Motúz, který získal 7 bodů. Na třetím místě a dovoluji si tím říct, že i menším překvapením ve velmi silné konkurenci, skončil Lubomír Machýček se ziskem také 7 bodů. Skvělý turnaj odehrál Ondra Karlík z pořadatelského oddílu Šachy Hošťálková. Ondra získal také 7 bodů a skončil na 4. Místě. Co víc těší nejen nás (pořadatele), ale hlavně Ondru, díky tomu získal také titul Krajského přeborníka v rapid šachu! A to ve velmi těžké konkurenci Kuby Roubalíka, IM Pavla Zpěváka, Pepy Mudráka a dalších silných hráčů. Na 5. místě se umístil IM Jan Sosna se ziskem 6,5 bodu. Na 6. místě se umístil FM Pepa Mudrák, který hlavně po skvělé jízdě v první polovině turnaje získal také 6,5 bodu a stal se tedy vícemistrem Zlínského kraje v rapid šachu v kategorii mužů. Na 7. Místě skončil zlínský Kuba Roubalík, také 6,5 bodu. Ve velmi vyrovnané výsledkové listině se na 8. Místě umístil Petr Kapusta, také 6,5 bodu. Největší skok v turnaji a velmi vysokou výkonnost předvedl teprve 14 letý hráč z Indie FM Bharadwaj Dhanush, který skončil jako 32. Nasazený na 9. Místě. První desítku uzavřel FM Karlík Vladimír, také 6,5 bodu. Takže, jak jde vidět, mezi prvním a desátým umístěným byl pouhý bod rozdíl. Další umístění můžete studovat zde.

Zleva ředitel turnaje František Veselský, FM Karol Motúz (2. Místo), IM Vojta Plát (1. Místo), Lubomír Machýček (3. Místo), Josef Bednařík (hlavní rozhodčí)

Nejlepší ženou, jak v turnaji, tak i Krajskou přebornicí se stala Zdeňka Vránová se ziskem 5,5 bodu. Juniorským přeborníkem kraje se stal Martin Húsek se ziskem 5,5 bodu. Stejný počet bodů získal také Saša Skalský, který měl však trošku horší pomocné hodnocení, avšak nemuselo ho to vůbec mrzet, stal se přeborníkem kraje v kategorii dorostenců. Jde vidět, že jsou to správní oddíloví kolegové, každý měl cenu a oba se stali přeborníky.

V turnaji se již ceny sčítali nejlepším hráčem jak do 14,16 let, také nejlepším dorostencem a juniorem se stal indický talent FM Bharadwaj Dhanush. Do 12 let se stal nejlepším hráčem jeho mladší bratr, teprve 8 letý Bharadwaj Arjun.

Co napsat závěrem. Všem hráčům děkujeme za účast. Z mé strany bych chtěl poděkovat nejen všem pořadatelům, ale i hráčům za příjemnou neděli, která proběhla bez jakýchkoli protestů (sporů) a doufám, že si turnaj všichni užili. Obrovské poděkování patří sponzorovi turnaje, firmě KWR Kovář s.r.o. v zastoupení Milana Kováře .

Příští rok se na vás budeme těšit na dalším ročníku Memoriálu Jana Kováře, který se bude konat znovu v nejbližším okruhu letošního data 14.5.

Na našich oddílových stránkách budou v průběhu týdne aktualizace v podobě fotogalerie a videí z turnaje.

Josef Bednařík

Partii dvou nejlepších hráčů turnaje
zleva Karola Motúze (2. Místo) proti Vojtovi Plátovi (1. Místo) přihlíží mnoho diváků.

21.5.2017  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: Turnaje