19.2.2018Nový článek: 17. konfererence ŠSZK schválila zásadní změnu Organizačního řádu
18.2.2018Soutěže družstev: Regionální přebor Uherské Hradiště (8. kolo)
Kalendář akcí - Přidána akce Letní tábor pro talentované šachisty (včetně propozic)
Kalendář akcí - Přidána akce Napajedelský turnaj pro mládež (včetně propozic)
Soutěže družstev: Zlínský krajský přebor (8. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Vsetín (8. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Zlín (7. kolo)

Ohlédnutí za Mistrovstvím Evropy mládeže

Druhá polovina srpna patřila jedné z nejvýznamnějších mládežnických šachových akcí, v Praze hrálo 1310 šachistů ze všech koutů Evropy. Z trenérů našeho kraje byl na místě David Trčálek ze Sokola Ústí, od kterého vám přinášíme zhodnocení.

Mistrovství se hrálo v prostorách TOP Hotelu na kraji Prahy, nedaleko nákupního centra Chodov. Organizátoři se o všech 1310 šachistů a šachistek se svými doprovody, trenéry, rodiči, sourozenci a všemi ostatními postarali dost zodpovědně, zorganizovali jim také plno doprovodných akcí, jako třeba bleskový či rapid turnaj. Z nešachových například výlet do ZOO, aquaparku či procházku historickým centrem Prahy.

Turnaj měl hladký průběh bez zádrhelů. Velkou měrou se o bezproblémový chod turnaje starali rozhodčí pod taktovkou Ladislava Palovského a trenéři ŠSČR, kteří byli k dispozici českým hráčům po partiích k rozborům ve vyčleněné české místnosti. Konkrétně se o děti starali GM Marek Vokáč, IM Pavel Šimáček, IM Josef Juřek a šéf české výpravy IM David Kaňovský.

Několik šachovnic bylo přenášeno online, takže během kola na chodbách před hracími sály pobývaly davy lidí (asi taky proto, že venku bylo obrovské horko) hledících do notebooků, tabletů a mobilů, fandící svým ratolestem, svěřencům...

Turnaj je za námi, slavnostní zakončení proběhlo... A jak jsme vlastně dopadli? Následovně:

V kategorii do deseti let Míša Černý skončil na 121 místě, když v půli turnaje zaznamenal dvě prohry v řadě a v posledním kole dělil bod, což v celkovém součtu udělalo 3 body proti dost silným soupeřům s příjemným výkonem 1377 ELO.

V kategorii dívek do deseti let byla zástupkyně Maruška Vaňková, která ve svých bojovných a divokých partiích dokázala porazit i papírově silnější soupeřky, se kterými získala nakonec 3,5 bodu, což ji přiřadilo na 78. místo. U obou zmíněných hráčů je jistě velmi pozitivní to, že po celý turnaj pilně pracovali a postupně se zlepšovali zejména díky času stráveném nad šachovnicí, který byl denně v řádech několika hodin. Na to ještě nejsou tak zvyklí jako jejich starší spoluhráči, ale pokud nadálel vydrží, bude to mít pro ně veliký přínos.

Filip Matůš startoval v kategorii do 14ti let, skončil s 3,5 body na 116. místě, což je dvě místa nad jeho nasazením. Předvedené partie byly na velmi dobré úrovni, se soupeři takové výkonnosti ještě nemá tolik zkušeností. Ale právě tento a podobné turnaje mu pomohou slabá místa v jeho hře doplnit a postupně růst v drsného zabijáka.

Adéla a Lucka hrály v kategorii dívek do šestnácti let. Áďa v divokých partiích bojovala velmi energicky, což sice výsledkově možná neladí se třeni remízami, nicméně po přehrání partií pochopíte. Škoda, že na konci turnaje trochu došly síly. Celkově to stvořilo 2,5 bodu a 89. místo, spolu s devíti cennými partiemi se silnými soupeřkami, což Áďa jistě zhodnotí v příštích měsících.

Lucka uhrála 4 body a skončila na 62. místě. Neuhrála ani jednu remízu, což také svědčí o jejím bojovném a nekompromisním stylu. Může tuto kategorii hrát ještě příští rok, takže její výkonnostní růst ještě jistě přijde a brzy zase ukáže, co vše umí.

Pro všechny z nás byla účast na ME cennou zkušeností a motivací k další práci, postupnému zlepšování a dalšímu růstu.

Oficiální fotogalerie je zde. Výsledky a konečné pořadí zde

Naše fotky jsou zde, články na webu ŠK Zbrojovky Vsetín a Kunovic.

David Trčálek

(se souhlasem autora převzato z webu Sokola Ústí, kompletní Davidovy reportáže z průběhu Mistrovství najdete zde )

1.9.2016  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: Mládež