19.2.2018Kalendář akcí - Přidána akce Tábor šachových a deskových her (včetně propozic)
Kalendář akcí - Přidána akce Memoriál Vratislava Hory (včetně propozic)
Nový článek: 17. konfererence ŠSZK schválila zásadní změnu Organizačního řádu

Turnaj přátelství 2016

Patnáct mladých hráčů ze šesti oddílů našeho kraje se zúčastnilo tradiční velikonoční krajské výpravy na Turnaj přátelství do Olomouce. Nejlépe se umístili Martin Húsek na 4. místě v turnaji A, Antonín Krmíček na 2. místě v turnaji B.

Turnaj přátelství je pohodová akce, která v sobě snoubí kvalitní šachovou náplň (9 kol hraných na 1 hodinu pro každého hráče se zápočtem na elo), nevelké časové a finanční náklady (pouze třídenní turnaj od pátku do neděle, každý den tři kola) a příjemný termín, kdy dětem z velikonočních prázdnin ještě zůstane odpočinkový čtvrtek a sváteční pondělí. K tomu zkušený organinační tým v čele s panem Biolkem, ubytování a strava kousek od hrací místnosti. Výhodou je také rozdělení turnaje do dvou skupin - turnaj A určený zejména pro hráče s elem 1700 a výše, turnaj B do 1700.

Do krajské výpravy se letos přihlásilo 15 šachistů ze šesti oddílů (Hošťálková, Kroměříž, Kunovice, Staré Město, Vsetín, Zlín). Na trénování a především rozborech sehraných partií se letos podílela celkem šestice trenérů. Kromě vedoucího CTM ještě Martin Dvořák z Postoupek, Honza Malčánek z Rožnova, Matyáš Kovařík ze Vsetína a v drobnostech nám pomáhali ještě mezinárodní mistr Zdeněk Beil a zkušený kandidát mistra Stanislav Juříček. Hlavně v pátek a v sobotu jsme tak zvládli většinu rozborů a měli na ně dost času, na neděli nám pak jeden domluvený trenér onemocněl, tak už bylo těžší vše stíhat, ale aspoň u rychleji dohraných partií jsme to zvládli.

V turnaji A hrálo šest našich mladých hráčů. Na 4. místě skončil Martin Húsek (chess-results), který určitě mířil výše, ale v soubojích s medailisty turnaje se mu nedařilo dotáhnout zajímavé partie do úspěšného konce. Na 10. místě Ondra Vraj (chess-results) hrál velmi pěkné a bojovné šachy, škoda jen méně úspěšného posledního dne. 13. místo vybojoval David Kovařík (chess-results), který také hrál velmi dobře v celém průběhu. V prvních třech kolech to sice na body nestačilo, ale pak se rozjel a jeho šňůru výher zastavil až Martin Húsek v samotném závěru. Hned o místo za Davidem skončila nejlepší žena turnaje A Adéla Bierská (chess-results). Áďa hrála na turnaji ve velké pohodě a příjemně si spravila chuť po neúčasti ze zdravotních důvodů na MČR mládeže. Na 18. místě Lucka Ambrožová (chess-results), která si v turnaji především zkoušela novinky v repertoáru zahájení a o lepší umístění ji připravila zbytečná taktická přehlédnutí v některých partiích. A na 19. místě z 37 účastníků Kryštof Suchánek (chess-results). Kryštof celý turnaj podával pěkné výkony, škoda, že se mu některé výborně rozehrané partie nepodařilo dotáhnout do konce a místo výher z nich pak byly časté remízy.

Celkové pořadí turnaje A ovládl mistr Fide Vít Valenta s obdivuhodným ziskem 8,5 bodu. Na druhém místě skončil se 7,5 body mezinárodní mistr Zdeněk Beil, na 3. místě nadějný junior Jáchym Bareš se 6,5 body.

Turnaje B se zúčastnila celá devítka hráčů naší výpravy. Největší úspěch vybojoval Antonín Krmíček (chess-results) na 2. místě celkového pořadí. Tonda potvrdil dobrou formu z celé letošní sezóny a svými zdravými šachy většinu soupeřů s přehledem přehrál. Osmou pozici obsadila Viktorka Všetulová (chess-results), která se zároveň stala nejlepší ženou v turnaji B. Viky hrála celý turnaj velmi soustředěně a v průběhu turnaje postupně nabírala víc a víc sebevědomí, které jí v jiných turnajích často chybí. Hned o místo za ní skončil Martin Dvořák (chess-results), který nepovedený druhý den turnaje dokonale napravil výborným nedělním finišem. 11. pozici vybojoval Patrik Řezníček (chess-results) a navázal na dobrou hru z nedávného MČR. Čtrnáctá skončila Maruška Vaňková (chess-results), která na turnaji především sbírala potřebnou herní praxi a svůj cíl - devět kvalitních partií - se jí v Olomouci podařilo splnit na 100%. Na 18. místě Štěpán Řezníček (chess-results) své partie rozehrával velmi zodpovědně a přemýšlivě, často ale dobře rozehranou partii zakončil zbytečnou hrubkou. 20. místo vybojoval Matěj Kopecký (chess-results), kterému se na turnaji dařilo výborně a kdyby dokázal svoji hru ještě více zpomalit, mohl dopadnout ještě lépe. Vždyť v posledním kole měl Matěj na lopatě i prvního nasazeného hráče turnaje! Hned o jedno místo za ním skončil Hanuš Suchánek (chess-results). Hanuš hrál především v prvnich dvou dnech výborně, i v rozborech partií předváděl dobré myšlenky. K úspěšnému dotažení dobrých partií mu občas chybělo více času na přemýšlení, poslední den ho trochu nalomila prohra na čas s figurou navíc. A na 24. místě z 36 účastníků se umístil Matěj Eliáš (chess-results), který toho v posledním roce moc nenahrál ani nenatrénoval, ale oproti minulému ročníku turnaje znatelně vyzrál, hrál i rozebíral mnohem trpělivěji a kvalitativní posun v jeho hře byl oproti loňsku výrazný.

V celkovém pořadí turnaje B byl nejlepší Jan Hvozdovič se ziskem 7,5 bodu, druhý náš Tonda Krmíček se 7 body, na třetím místě Marek Blaha se 6,5 body.

Celkově se mi výprava hodnotí velmi dobře. Všichni mladí pracovali v partiích i v rozborech velmi dobře, ukáznění a v dobré atmosféře byli i ve volném čase. Poděkování patří všem, kteří se na přípravě a průběhu turnaji podíleli - trenérům, rodičům, kteří pomohli s dopravou i organízátorům povedeného turnaje.

Přidávám ještě odkazy na články na webu Olomouckého krajského šachového svazu Olomouckého krajského šachového svazu, na stránkách Starého Města, Vsetína a Zlína.