16.4.2019Kalendář akcí - Přidána akce Valašská Bystřice 2019 (včetně propozic)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (9. kolo – oprava)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (1. kolo – oprava)

Turnaj přátelství 2016

Patnáct mladých hráčů ze šesti oddílů našeho kraje se zúčastnilo tradiční velikonoční krajské výpravy na Turnaj přátelství do Olomouce. Nejlépe se umístili Martin Húsek na 4. místě v turnaji A, Antonín Krmíček na 2. místě v turnaji B.

Turnaj přátelství je pohodová akce, která v sobě snoubí kvalitní šachovou náplň (9 kol hraných na 1 hodinu pro každého hráče se zápočtem na elo), nevelké časové a finanční náklady (pouze třídenní turnaj od pátku do neděle, každý den tři kola) a příjemný termín, kdy dětem z velikonočních prázdnin ještě zůstane odpočinkový čtvrtek a sváteční pondělí. K tomu zkušený organinační tým v čele s panem Biolkem, ubytování a strava kousek od hrací místnosti. Výhodou je také rozdělení turnaje do dvou skupin - turnaj A určený zejména pro hráče s elem 1700 a výše, turnaj B do 1700.

Do krajské výpravy se letos přihlásilo 15 šachistů ze šesti oddílů (Hošťálková, Kroměříž, Kunovice, Staré Město, Vsetín, Zlín). Na trénování a především rozborech sehraných partií se letos podílela celkem šestice trenérů. Kromě vedoucího CTM ještě Martin Dvořák z Postoupek, Honza Malčánek z Rožnova, Matyáš Kovařík ze Vsetína a v drobnostech nám pomáhali ještě mezinárodní mistr Zdeněk Beil a zkušený kandidát mistra Stanislav Juříček. Hlavně v pátek a v sobotu jsme tak zvládli většinu rozborů a měli na ně dost času, na neděli nám pak jeden domluvený trenér onemocněl, tak už bylo těžší vše stíhat, ale aspoň u rychleji dohraných partií jsme to zvládli.

V turnaji A hrálo šest našich mladých hráčů. Na 4. místě skončil Martin Húsek (chess-results), který určitě mířil výše, ale v soubojích s medailisty turnaje se mu nedařilo dotáhnout zajímavé partie do úspěšného konce. Na 10. místě Ondra Vraj (chess-results) hrál velmi pěkné a bojovné šachy, škoda jen méně úspěšného posledního dne. 13. místo vybojoval David Kovařík (chess-results), který také hrál velmi dobře v celém průběhu. V prvních třech kolech to sice na body nestačilo, ale pak se rozjel a jeho šňůru výher zastavil až Martin Húsek v samotném závěru. Hned o místo za Davidem skončila nejlepší žena turnaje A Adéla Bierská (chess-results). Áďa hrála na turnaji ve velké pohodě a příjemně si spravila chuť po neúčasti ze zdravotních důvodů na MČR mládeže. Na 18. místě Lucka Ambrožová (chess-results), která si v turnaji především zkoušela novinky v repertoáru zahájení a o lepší umístění ji připravila zbytečná taktická přehlédnutí v některých partiích. A na 19. místě z 37 účastníků Kryštof Suchánek (chess-results). Kryštof celý turnaj podával pěkné výkony, škoda, že se mu některé výborně rozehrané partie nepodařilo dotáhnout do konce a místo výher z nich pak byly časté remízy.

Celkové pořadí turnaje A ovládl mistr Fide Vít Valenta s obdivuhodným ziskem 8,5 bodu. Na druhém místě skončil se 7,5 body mezinárodní mistr Zdeněk Beil, na 3. místě nadějný junior Jáchym Bareš se 6,5 body.

Turnaje B se zúčastnila celá devítka hráčů naší výpravy. Největší úspěch vybojoval Antonín Krmíček (chess-results) na 2. místě celkového pořadí. Tonda potvrdil dobrou formu z celé letošní sezóny a svými zdravými šachy většinu soupeřů s přehledem přehrál. Osmou pozici obsadila Viktorka Všetulová (chess-results), která se zároveň stala nejlepší ženou v turnaji B. Viky hrála celý turnaj velmi soustředěně a v průběhu turnaje postupně nabírala víc a víc sebevědomí, které jí v jiných turnajích často chybí. Hned o místo za ní skončil Martin Dvořák (chess-results), který nepovedený druhý den turnaje dokonale napravil výborným nedělním finišem. 11. pozici vybojoval Patrik Řezníček (chess-results) a navázal na dobrou hru z nedávného MČR. Čtrnáctá skončila Maruška Vaňková (chess-results), která na turnaji především sbírala potřebnou herní praxi a svůj cíl - devět kvalitních partií - se jí v Olomouci podařilo splnit na 100%. Na 18. místě Štěpán Řezníček (chess-results) své partie rozehrával velmi zodpovědně a přemýšlivě, často ale dobře rozehranou partii zakončil zbytečnou hrubkou. 20. místo vybojoval Matěj Kopecký (chess-results), kterému se na turnaji dařilo výborně a kdyby dokázal svoji hru ještě více zpomalit, mohl dopadnout ještě lépe. Vždyť v posledním kole měl Matěj na lopatě i prvního nasazeného hráče turnaje! Hned o jedno místo za ním skončil Hanuš Suchánek (chess-results). Hanuš hrál především v prvnich dvou dnech výborně, i v rozborech partií předváděl dobré myšlenky. K úspěšnému dotažení dobrých partií mu občas chybělo více času na přemýšlení, poslední den ho trochu nalomila prohra na čas s figurou navíc. A na 24. místě z 36 účastníků se umístil Matěj Eliáš (chess-results), který toho v posledním roce moc nenahrál ani nenatrénoval, ale oproti minulému ročníku turnaje znatelně vyzrál, hrál i rozebíral mnohem trpělivěji a kvalitativní posun v jeho hře byl oproti loňsku výrazný.

V celkovém pořadí turnaje B byl nejlepší Jan Hvozdovič se ziskem 7,5 bodu, druhý náš Tonda Krmíček se 7 body, na třetím místě Marek Blaha se 6,5 body.

Celkově se mi výprava hodnotí velmi dobře. Všichni mladí pracovali v partiích i v rozborech velmi dobře, ukáznění a v dobré atmosféře byli i ve volném čase. Poděkování patří všem, kteří se na přípravě a průběhu turnaji podíleli - trenérům, rodičům, kteří pomohli s dopravou i organízátorům povedeného turnaje.

Přidávám ještě odkazy na články na webu Olomouckého krajského šachového svazu Olomouckého krajského šachového svazu, na stránkách Starého Města, Vsetína a Zlína.