19.2.2018Kalendář akcí - Přidána akce Tábor šachových a deskových her (včetně propozic)
Kalendář akcí - Přidána akce Memoriál Vratislava Hory (včetně propozic)
Nový článek: 17. konfererence ŠSZK schválila zásadní změnu Organizačního řádu

Olympiády mládeže pohledem trenéra

Šachový turnaj Olympiády dětí a mládeže se hrál v krásných prostorách Městského divadla v Chomutově, které zároveň fungovalo jako olympijský dům. Ubytování bylo zajištěno v hotelu v Místě, obci vzdálené asi 15 km od Chomutova. Rovněž na výborné úrovni. Transport byl řešen autobusy, naprosto bezproblémově. Myslím, že organizátorům není co vytknout.

Nyní k jednotlivým kategoriím a našim zástupcům. Mezi nejmladšími žáky naše barvy hájil můj syn, Vlastimil Babula. Byl poslední nasazený, získal 3,5 bodu a obsadil 7. místo. Vlastík se moc snažil a sehrál výborný turnaj na hranici svých současných možností. V této kategorii mělo čelo prvních 4-5 hráčů výkonnostní odstup, zbytek pole byl poměrně vyrovnaný.

V kategorii mladších žáků nás zastupoval Filip Matůš. Byl 9. nasazený, uhrál 4 body a skončil na 7. místě. Filip hrál rovněž dobře, solidní a pevné šachy. O lepší umístění se připravil v předposledním kole, kdy zbytečně prohrál s nakonec bronzovým Martirosyanem. V lepší koncovce se správně pokoušel o výhru, ale "přepjal strunu".

Alexander Skalský byl naše želízko mezi nejstaršími žáky. Byl 12. nasazený, získal 3,5 bodu a obsadil 8. místo. Sašovi se nepovedl první den, kdy zbytečně prohrál obě partie, které mohl klidně vyhrát. Saša je však velký bojovník, zabojoval a nepovedený začátek napravil. Tato kategorie byla velmi vyrovnaná, a troufám si říci, že kdyby Saša začátek nepokazil, mohl klidně hrát o medaile. Talent na to určitě má.

V kategorii dívek nás zastupovala Adéla Bierská. Byla 4. nasazená, získala 3,5 bodu a skončila na 9. místě. Adéla sehrála trochu nešťastný turnaj. V prvním kole nezvládla roli papírové favoritky, v časové tísni pokazila dobře rozehranou partii a prohrála. Ve 4. a 5. kole potkaly Adélu další trampoty. V obou partiích na prahu časové tísně zkazila vyhranou popř. přivyhranou pozici a prohrála. Tato kategorie byla rovněž velmi vyrovnaná. U Adély jsem za celý turnaj neviděl špatnou pozici, nebýt těch karambolů určitě mohla hrát o medaile. Porazila stříbrnou Přibylovou a v již zmíněném 4. kole měla úplně vyhranou pozici s bronzovou Vilímovou.

Celkově náš výsledek hodnotím mírně nadprůměrně. Myslím, že všichni čtyři jsou nadějní a mají potenciál se dále zlepšovat. Mně jako trenérovi se se všemi pracovalo dobře, atmosféra v týmu byla pohodová, přátelská.

Podrobnosti o výsledcích si můžete prohlédnout na chess-results.