20.4.2018Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
18.4.2018Centrum talentované mládeže- Přidán dokument (Propozice krajské výpravy na Přebor města Vsetína 04.-11.07.2018)
13.4.2018Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Juniorské Mistrovství v Doksech

Od soboty 14. listopadu do pátku 20. listopadu se naše šestičlenná krajská výprava zúčastnila Mistrovství ČR juniorek a Polofinále MČR juniorů v Doksech.

Naše výprava čítala celkem šest účastníků. Tři hráčky v turnaji juniorek, který byl Mistrovstvím ČR dívek do 20 let (kategorie D18 a D20). A tři hráče mezi juniory, mezi kterými se v polofinálovém turnaji bojovalo o postupy na březnové MČR juniorů v kategoriích H18 a H20. Oba turnaje byly devítikolové s tempem 90 minut na 40 tahů a poté 15 minut do konce partie, celou partii s přídavkem 30 sekund za každý tah.

Pro nás byla dost náročná cesta, dostat se do Doksů (u Máchova jezera) znamenalo pro některé téměř osmihodinovou cestu tam a totéž i zpátky. V rámci jedné cesty se projet autem, šesti vlaky, náhradní autobusovou dopravou a taxíkem bylo vcelku náročné. To samé pak i zpátky, takže to byla zajímavá šachová odyssea :-)

Areál v Doksech by byl jistě příjemnější v letních měsících, takhle na prahu zimy a celý týden s deštěm bylo ubytování v chatkách s neustálým přecházením venkem spíš na škodu. V prvních dnech se v Doksech spolu s juniorskými turnaji hrálo i Mistrovství Čech do deseti let (chess-results), tak bylo v místě vcelku rušno, na konci turnaje už byla atmosféra spíše komornější. Pořadatelé byli ochotní, hlavní trenér turnaje Petr Pisk jako vždy přátelský a usměvavý, sehrané partie určitě zajímavé, pravidelný byl i online přenos z nejvyšších šachovnic. Na druhé straně například strava byla asi nejhorší, jakou jsme kdy na turnajích zažili. Neustálé střídání těstovin a knedlíků, velmi strohá jídla většinou v malých porcích, žádná zelenina. Nebýt nakupovacích procházek do 3 km vzdáleného centra města bychom s jídlem moc nevyžili. No aspoň jsme měli dost pohybu.

Šachově celá šestice pracovala dobře v přípravách, rozborech i v partiích a vytvořila velmi dobrou partu. Mezi dívkami se z naší výpravy nejlépe dařilo LUCII AMBROŽOVÉ (chess-results, Staré Město, kategorie D18, 5 bodů, 8. místo), která dobrými výkony navázala na povedené Mistrovství Moravy a výborně splnila svůj turnajový cíl, kterým bylo především sehrát devět kvalitních partií a s každou soupeřkou hrát s otevřeným hledím. Navíc Lucka do juniorské kategorie bude patřit i v dalších pěti letech, takže vyhlídky do budoucna jsou příjemné a sehrané partie dobrým materiálem ke studiu i poučení. MARTINA HARTINGEROVÁ (chess-results, Hošťálková, D18, 4 body, 15. místo) sehrála solidní turnaj, má zdravý šachový základ a pěkný, spíše poziční styl hry. K větším úspěchům jí chybí systematičtější tréninková práce. Mezery v repertoáru zahájení, ve znalostech koncovek i v taktických přehlédnutích mi u Martiny přijdou zbytečné, s trochou pravidelné práce by na nich šlo dobře zapracovat. Třetí naše zástupkyně ADÉLA BIERSKÁ (chess-results, Vsetín, D18, 4 body, 16. místo) zahrála další nevyrovnaný turnaj, tentokrát s nepovedeným začátkem, výbornou prostřední částí a trošku nedotaženým závěrem. Takže trochu podobné jako na nedávném Mistrovství Moravy, akorát v přesně opačném rozložení. Pokud si Áďa sehrané partie dobře rozebere, určitě jí to do budoucna pomůže k menším turnajovým výkyvům.

Mezi našimi juniory se turnaj nejlépe vydařil MARTINOVI HÚSKOVI (chess-results, Staré Město H18), 4,5 bodu, 24. místo), který sehrál řadu zajímavých partií s kvalitními soupeři a pro všechny byl hodně nebezpečný. Martin se šachům začal věnovat poměrně nedávno, ale turnaj od turnaje se posouvá dopředu a cílevědomě na sobě pracuje, jeho dynamické zlepšování tomu odpovídá. Výsledek zhruba podle papírových předpokladů uhrál JAKUB KREJČA (chess-results, Hošťálková, H18, 4 body, 31. místo), ale jak Kubu znám (bojovný, nápaditý, nesmírně houževnatý), mohl by mířit i výrazně výš. Kubu výrazně brzdí nedostatečný repertoár zahájení, který by po letech zasloužil výraznou obměnu a propracovanost úměrnou Kubově hráčské síle. Pokud ke studiu zahájení přidá i prostudování kvalitních vzorových partií a systematicky doplní prací na propočtu variant a koncovkách, posunulo by to jeho hru o úroveň výš. Turnaj se příliš nevydařil LUKÁŠI GABRYŠOVI (chess-results, Vsetín, H20, 3 body, 40. místo). Lukáš se snažil, naplno se věnoval partiím i přípravám, ale někdy se prostě nedaří a přes řadu nadějně rozehraných partií se mu máloco podařilo dotáhnout do konce. Klíčem k budoucímu zlepšení by u Lukáše mohlo být rovnoměrnější složení tréninkové práce z jednotlivých oblastí studia šachu - tedy rovnoměrně a systematicky se věnovat zahájení, taktice, strategii i koncovkám, k tomu samozřejmě pravidelná práce s rozbory vlastních partií.

Mimo rámec krajské výpravy hrál na turnaji i VOJTĚCH DOBEŠ (chess-results) ze Starého Města. Vojtovi se v turnaji dařilo velmi dobře a vybojoval výborné 4. místo se ziskem 6,5 bodu. Mezi dívkami pak stříbrnou medaili v celkovém pořadí vybojovala MARTINA FUSKOVÁ (chess-results) hájící barvy Beskydské šachové školy Frýdek-Místek. Velká gratulace!