19.2.2018Kalendář akcí - Přidána akce Tábor šachových a deskových her (včetně propozic)
Kalendář akcí - Přidána akce Memoriál Vratislava Hory (včetně propozic)
Nový článek: 17. konfererence ŠSZK schválila zásadní změnu Organizačního řádu

Ondra Vraj a Michal Černý vítězně na Mistrovství Moravy

Ve dnech 27. října až 1. listopadu se mládežníci z celé Moravy a Slezska sjeli do Koutů nad Desnou na tradiční mládežnický turnaj. Výborné výsledky uhrála i řada hráčů ze Zlínského kraje. Ondra Vraj z Hošťálkové a Michal Černý ze Zlína-Malenovic dokonce vyhráli celkové pořadí svých kategorií a stali se mistry Moravy.

Termín podzimních prázdnin už tradičně patří Mistrovství Moravy a Slezska. Devítikolový turnaj s tempem 90 minut na partii pro každého hráče a 30 sekund přídavek za každý provedený tah patří i k našim nejvýznamnějším kláním. Hraje se v kategoriích do 10, 12, 14, 16 let a k tomu ještě otevřený turnaj pro všechny zájemce. Nejlepší hráči v každé kategorii si navíc každoročně vybojují účast na březnovém Mistrovství ČR.

Z hráčů našeho kraje se skvěle dařilo dvojici kluků, kteří ve svých kategoriích vyhráli. Ondra Vraj z Hošťálkové zvítězil v kategorii do 14 let se ziskem 7 bodů. Michal Černý ze Zlína-Malenovic na svém prvním Mistrovství Moravy ovládl kategorii do 10 let dokonce s 8 body. Oběma velká gratulace!

Titul mistrů Moravy patří i dvěma našim dívkám. Lucie Ambrožová ze Starého Města se stala nejlepší dívkou v kategorii do 16 let, když se ziskem 6 bodů vybojovala výborné páté místo v celkovém pořadí. Z 12. místa ji ještě jistila další naše slečna Adéla Bierská ze Zbrojovky Vsetín, které patří druhé místo mezi dívkami. V nejmladší kategorii do 10 let sváděla skvělé boje s šikovnými kluky z celé Moravy další staroměstská bojovnice Maruška Vaňková, která uhrála 5,5 bodu, v celkovém pořadí mezi kluky skončila na 13. místě a také jí patří titul mistryně Moravy.

Mistrovství Moravy je postupová akce, ze které se ti nejlepší kluci probojují na Mistrovství republiky, které se uskuteční v březnu příštího roku (holky hrají Mistrovství ČR jako otevřený turnaj na který se kvalifikovat nemusejí). Kromě vítězných Ondry Vraje a Michala Černého si postup do celorepublikové fáze vybojovali také František Mrkus v H16, Filip Matůš a Lukáš Macháček v H14, Patrik Řezníček a Vlastimil Babula v H10. Navíc Saša Skalský má v kategorii H14 vybojovaný přímý postup na MČR, takže v Koutech si cvičně zahrál o kategorii výše a na březnové Mistrovství se může těšit také.

Výborně bojovali i další naši hráči, některým z nich unikl postupový výsledek jen o kousek. Mezi nejstaršími byl půl bodu od postupových příček Radek Zgarba, v H12 unikl postup jen o pomocné hodnocení dvojici Matěj Kovář a Pavel Opluštil, v nejmladší kategorii H10 dělil jen půl bod od postupu dalšího malenovického klučinu Viktora Šimka. V otevřeném turnaji pak velmi dobře zahrál Jakub Krejča z Hošťálkové, který skončil na druhém místě za velmistrem Kislinským.

Většina hráčů Zlínského kraje fungovala v rámci naší krajské výpravy, ve které bylo celkem 42 mladých šachistů rozdělených do 8 trenérských skupinek. O hráče se starali Josef Bednařík, Martin Beil, mezinárodní mistr Zdeněk Beil, Jiří Hodovský, Antonín Horsák, Radim Stuchlý, Martin Šenkýř, Josef Tomek a David Trčálek. Podrobnější informace o průběhu turnaje a také hodnocení všech hráčů z naší krajské výpravy jejich trenéry najdete v samostatném článku, který by se zde měl objevit v průběhu příštího týdne.

Přidávám ještě odkaz na celkové výsledky zde a také odkaz na přehrávač partií z Mistrovství Moravy. K tomu odkazy na články o Mistrovství, které už vyšly na stránkách Ústí, Zlína a Vsetína.