25.3.2024Komise mládeže - Přidán dokument (propozice GP v rapid šachu 2023/2024 - aktualizace o počty postupujících)
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 celkově po třech turnajích
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 3.turnaj Boršice
Kalendář akcí - Přidána akce 48. Přebor Vsetína (včetně propozic)

1. VASTO Tour zahájeno ve Valašské Polance

V sobotu 24. října byl zahájen další ročník Mistrovství mládeže Valašska - 1. VASTO Tour 2015/2016. Hrálo se poprvé ve Valašské Polance a toto místo se po Vsetínu, Karolince, Francově Lhotě, Bystřičce, Valašské Bystřici, Jablůnce, Horní Lidči, Valašském Meziříčí a Skaličce stává desátým místem na mapě, kam tato mládežnická série ve své devítileté historii zavítala. V turnaji se zadařilo zejména borcům z pořádajícího Sokola Ústí, kteří získali z devíti čtyři medaile.

Ve Valašské Polance uvítali pořadatelé osmdesát mladých šachistů. Ti se tradičně rozdělili dle věku a výkonnosti do tří skupin. V kategorii do deseti let nastoupilo 25 hráčů, z toho osmnáct dosud neregistrovaných. Startovali např. pod hlavičkou své školy či střediska volného času, kde se učí prvním šachovým tahům. A to je jedno z poslání této mládežnické série, kterou organizačně zajišťuje Valašský šachový klub mládeže, totiž plnit zároveň roli náborových turnajů. Zvítězil Michal Hanák ze SVČ Rožnov p/R, druhý skončil Maroš Volánek z Dubnice n/V, oba v sedmi kolech uhráli 6,5 bodu, třetí skončil domácí Jakub Matůš ze Sokola Ústí, ten získal 5 bodů.

Kategorii do třinácti let ovládl mezi 35 startujícími soustředěným výkonem domácí Matěj Kovář ze Sokola Ústí, získal 6,5 bodu. Druhý jeho oddílový kolega Jiří Ptáček a třetí Tomáš Kabeláč z TJ Val. Meziříčí uhráli 5,5 bodu. Kategorie do šestnácti let, kam nastoupilo i několik mladších šachistů s již solidní výkonností, čítala 20 startujících. Zlato získal za 6 bodů Radek Zgarba ze Sokola Ústí, stříbro bral jeho domácí kolega Filip Matůš, bronz Onřej Vraj ze Sokola Hošťálkové, tito dva uhráli 5 bodů.

Kompletní výsledky prvního turnaje můžete studovat na chess-results, fotogalerie k prohlédnutí se nachází zde. Mistrovství mládeže Valašska - 1. VASTO Tour má i letos na programu čtyři turnaje. Tři nejlepší dosažené výsledky se započítávají do celkového pořadí. Příští turnaj se odehraje 12. prosince ve Francově Lhotě, 20. února potom v Jablůnce a 30. dubna bude série završena na Vsetíně.