19.2.2018Kalendář akcí - Přidána akce Tábor šachových a deskových her (včetně propozic)
Kalendář akcí - Přidána akce Memoriál Vratislava Hory (včetně propozic)
Nový článek: 17. konfererence ŠSZK schválila zásadní změnu Organizačního řádu

Turnaj přátelství 2015

O letošních Velikonocích naše krajská výprava vyrazila na další ročník Turnaje přátelství, který se hrál od pátku 3. dubna do neděle 5. dubna v moderní budově Přírodovědecké fakulty v Olomouci. V krajské výpravě letos byli zastoupeni mladí hráči ze sedmi oddílů Zlínského kraje a bojovali ve dvou turnajích A a B rozdělených podle výkonnosti hráčů.

Olomoucký Turnaj přátelství se stal v posledních letech naší tradiční a oblíbenou akcí a očekávání povedené akce vyplnil i letos. Hrací tempo bylo jedna hodina na partii pro každého hráče bez přídavku. Každý den tři kola - celkově za pátek, sobotu a neděli slušná porce devíti partií. Pořadatelem turnaje byly Brněnská šachová škola a Agentura 64 Grygov, jeho ředitelem mezinárodní mistr Richard Biolek a hlavním rozhodčím Miroslav Hurta.

Velmi užitečnou novinkou v turnaji se stalo rozdělení turnaje na skupinu A (doporučeno pro hráče s elem 1700 a výš) a skupinu B (pro hráče s maximálním elem 1699). Díky tomuto rozdělení startovního pole se všichni hráči potkávali s vyrovnanějšími soupeři, takže ubylo "zbytečných" partií mezi soupeři s příliš velkým rozdílem výkonnosti a naopak přibylo vyrovnaných, zcela otevřených bojů. Stejně tak se rozdělením turnaje do dvou výkonnostních skupin odstranil klasický efekt "houpačky", při kterém hráči střídavě narážejí na příliš silné a na příliš slabé soupeře. Takže letos parádní boje ve všech partií a trenéři měli hodně co rozebírat!

O naše mladé se letos starala početná squadra trenérů - po celou dobu turnaje to byli Josef Bednařík, Martin Beil, Jan Malčánek, David Trčálek a na kratší časové úseky navíc ještě mezinárodní mistr Zdeněk Beil a Jakub Roubalík. Zejména rozborové šachové odpoledne v sobotu s Kubou Roubalíkem bylo pro všechny velmi zajímavé a inspirativní. Vzhledem k mírně nižšímu počtu mladých účastníků naší výpravy (předpokládali jsme počet kolem dvaceti, nakonec bylo čtrnáct) naši mladí hráči měli nadstandardní množství času pro rozbory sehraných partií s trenéry. A protože jsme letos byli na ubytovně DDM Olomouc ubytovaní sami (loni to bylo společně s výpravou s Brna), měli jsme dost prostoru a klidu i tam a celý pobyt tak byl velmi pohodový.

V turnaji A hrálo celkem 24 šachistů a nejlépe z našich mladých dopadl Matyáš Kovařík ze Zbrojovky Vsetín na celkovém 7. místě, těsně následovaný dvojicí hráčů Sokola Ústí Radkem Zgarbou a Jarkem Lukaštíkem. Suverénně nejlepší ženou v celém turnaji byla Lucka Ambrožová. Velmi důstojnou roli v turnaji sehráli i všichni další naši - Kuba Krejča, Ludvík Procházka, Jirka Šantora, Kryštof Suchánek a Adéla Bierská. Celkovým vítězem A-turnaje se stal po výborném a houževnatém výkonu jeden z dospělých členů naší výpravy Radek Holman z Holešova, který z devíti partií vybojoval 8,5 bodu a o půlku předstihl nejvýše nasazeného Víťu Valentu, reprezentujícího Velké Losiny. Třetí místo pak obsadil talentovaný Ondra Švanda z Poličky.

V turnaji B se utkalo celkem 45 hráčů a z našich hráčů byli nejlepší dospělí členové výpravy Gabriel Slanicay na 5. místě a Pavel Růčka na 11. místě. Z mladých byli nejlepší z našich celkově dvanáctý Toník Krmíček a patnáctý Lukáš Trčálek. Jasně nejlepší ženou v B-turnaji byla nejmladší členka naší výpravy Viktorka Všetulová, která po pěkných soustředěných výkonech obsadila celkové 13. místo. I všichni další naši dobře bojovali - Hanuš Suchánek, Lenka Navrátilová i Matěj Eliáš odvedli pěkné výkony v turnaji a dobře pracovali i v rozborech partií.

Radek Zgarba navíc elegantně vyhrál soutěž o nejlepší partii, když si vítězství nad druhým nasazeným hráčem Viktorem Houžvou omylem zapisoval na dva partiáře (jinak stačilo jen na jeden, partiáře se neodevzdávaly) a jeden z nich pak nechal ležet na stole. Pan Biolek partiář našel a partie byla nakonec vyhlášená za nejlepší v celém turnaji:-)

I nešachový program byl pro trávení velikonočního víkendu důležitý. Hrály se deskové a společenské hry (tentokrát speciálně Dixit). Venku jsme zahráli na schovku, při které byli donuceni k běhu i ti, kteří tento způsob pohybu zpravidla nepoužívají. Samozřejmě jsme se o sebe museli i postarat - všichni členové výpravy, rozdělení do jednotlivých skupin ("tlup"), připravovali pro celou výpravu snídaně a večeře, starali se o pořádek. Se závěrečným úklidem nám pak pomohli Martina a Josef Kovaříkovi (moc díky!).

Celkově byl letos další povedený Turnaj přátelství a už nyní se můžeme těšit na další ročník!