16.4.2024Nový článek: Usnesení konference ŠSZK
Nový článek: Krajský přebor škol ve Zlíně zná vítěze
7.4.2024Nový článek: Konference Zlínského kraje 2024

Šachový festival mládeže v Bezměrově

Od 16. do 20. července proběhl v penzionu Bezměrovský dvůr 2. ročník mezinárodního Šachového festivalu mládeže. Tří turnajů se zúčastnilo 111 hráčů z ČR, Polska, Slovenska, Islandu a Belgie.
První den festivalu proběhl školní rapid pod názvem Středomoravský školský pohár. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol, tempem 15 minut na partii. Vítězi jednotlivých kategorií se stali:
1. třída: Michal Černý (ZŠ Otrokovice), Julie Zavadilová (ZŠ Doloplazy)
2. třída: Michael Kureš (ZŠ Šlapanice), Ema Růžičková (ZŠ Olomouc)
3. třída: Tomáš Grček (ZŠ Osoblaha), Hana Baštincová (ZŠ Bezměrov)
4. třída: Tadeáš Šruc (ZŠ U Sýpek Kroměříž), Viktorie Všetulová (ZŠ Staré Město)
5. třída: Patrik Richvalský (ZŠ Malenovice), Lucie Vaňharová (ZŠ Litenčice)
V soutěží školních týmů zvítězily Malenovice, před Otrokovicemi a Starým Městem.
V B-OPEN FIDE turnaji startovalo 22 hráčů. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol, tempem 2x90 minut + 30 s na tah. Kromě absolutního pořadí se hrálo také o Krajského přeborníka a přeborníka ČOS do 15 let. Nečekanou vítězkou se stala Karolína Zavadilová (Duras Brno), která se ziskem 5,5 bodu přehrála všechny favority a zaslouženě brala zlato. Na druhém místě pak skončil obhájce prvenství pan Milan Šnorek (LOKO Brno)a bronz bral domácí Roman Brázdil(Sokol Postoupky) oba 5 bodů. Nejlepším dorostencem se stal Jan Netušil (5 bodů). Hned tři zlaté medaile si odnesl Filip Zavadil (4 body), když zvítězil v kategorii do 15 let, v KP i v přeboru ČOS.
V hlavním A-OPEN FIDE U13 se sešlo 63 hráčů z 5 států. Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol, tempem 2x60 minut + 30 s na tah. Kromě hlavních osmi kategorií se vyhlašovali i krajští přeborníci a přeborníci ČOS. Absolutní vítězkou se stala Zuzana Gřesová, která získala úctyhodných 8,5 bodu. Na druhém místě skončil Petr Gnojek (oba BŠŠ Frýdek-Místek) a třetí skončil obhájce titulu Robert Demko (oba 7 bodů, MŠŠ Interchess). Mezi dívkami byly nejúspěšnější v jednotlivých kategoriích: U13 - Zuzana Gřesová, U11 - Anna Vavřínková (LOKO Brno), U09 - Dobromila Szewc (Polonia Wroclaw), U07 - Martina Šošovičková (Nová Dubnica). V přeboru ČOS zvítězily domácí hráčky: U13 - Lucie Vaňharová, U11 - Zdeňka Jordová, U09 - Hana Baštincová.
V chlapeckých kategoriích zvítězili: U13 - Tomáš Pecháček (všichni Sokol Postoupky), U11 - Robert Demko, U09 - Petr Gnojek, U07 - Marek Fizer (BŠŠ Frýdek- Místek).
V KP Zlínského kraje si tituly odnesli: U13 - Tomáš Pecháček,U11 - Lukáš Macháček (Staré Město), U09 - Dominik Večeřa.
Přebory ČOS ovládli hráči Postoupek: U13 - Tomáš Pecháček, U11 - Tadeáš Šruc, U09 - Dominik Večeřa.
Pro účastníky byly připraveny věcné ceny, poháry , medaile či diplomy. Festival podpořili Krajský úřad ve Zlíně, Městský úřad v Kroměříži, firmy Elektro Šimčák, Letecká škola Rakušan, mediální partner Týdeník Kroměřížska atd. Všem děkujeme, protože přispěli ke zdárně provedené šachové akci - největší šachovou akcí pro mládež ve Zlínském kraji.