19.2.2018Kalendář akcí - Přidána akce Tábor šachových a deskových her (včetně propozic)
Kalendář akcí - Přidána akce Memoriál Vratislava Hory (včetně propozic)
Nový článek: 17. konfererence ŠSZK schválila zásadní změnu Organizačního řádu

Mistrovství juniorů a juniorek v Havlíčkově Brodě

V Havlíčkově Brodě se ve dnech 17. - 23. listopadu konal další ročník juniorských mistrovství. Juniorky hrály o republikové tituly v kategoriích D18 a D20 a celkovou vítězkou se stala Jana Zpěváková ze Starého Města. Junioři hráli polofinále MČR, nejlepší tři v každé kategorii si vybojovali postup na finálový uzavřený turnaj juniorů.

Organizační úroveň turnaje i hrací prostředí v Hotelu Slunce byly na dobré úrovni, pořadatelům v čele s panem Václavem Paulíkem za to patří velký dík. Letos bylo novinkou, že se hrály turnaje juniorů a juniorek odděleně. A v obou turnajích švýcarským systémem na 9 kol s veselým tempem 90 minut na 40 tahů + 15 minut do konce partie + 30s za každý provedený tah.

Do Havlíčkova Brodu se vydala i naše krajská výprava ve složení Majka Phamová, Marek Navrátil, Kuba Stančík a Ondra Stuchlý. Výsledkově pro nás letošek úspěšný nebyl, všichni jmenovaní měli určitě na víc. Za práci v přípravách a rozborech ale zaslouží všichni pochvalu a v budoucnosti tyto cenné zkušenosti jistě zúročí.

MAJKA PHAMOVÁ (chess-results), ŠK Zlín, 10.místo 5 bodů (v turnaji juniorek)
Na Majce byla znát menší praxe z poslední doby, mj. v důsledku nástupu na vysokou školu. A tak v některých fázích turnaje hrála velmi pěkně, jindy ovšem zbytečně kazila. Pěkných celistvých partií se Majce moc nepodařilo. Pozitivem je, že hrála, připravovala se i rozebírala s velkou chutí a nese v sobě i potenciál výborné šachové trenérky.

MAREK NAVRÁTIL (chess-results), Slavia Kroměříž, 35.místo 4,5 bodu
Marek sice skončil o šest míst nad svým nasazením, jeho potenciál však byl mnohem větší. Dokáže hrát vyrovnané partie s hráči 2100 - 2200 a nápaditou hrou je dokáže i přehrávat. Ve svých výkonech bohužel zatím není dostatečně stabilní, a tak často zbytečně kazí partie i se slabšími soupeři. Recept na zlepšení a větší stabilitu je velmi jednoduchý - práce, práce, práce :-)

JAKUB STANČÍK (chess-results), Zbrojovka Vsetín, 48.místo 3,5 bodu
Pro Kubu to byla první účast na juniorském mistrovství a především sbírání zkušeností. Především na jejich nedostatek v průběhu turnaje doplácel, ovšem z celé výpravy právě on udělal na turnaji největší kus práce a už příští rok na tom bude výrazně lépe.

ONDŘEJ STUCHLÝ (chess-results), ŠK Staré Město, 52.místo 3,5 bodu
Pro Ondru byl turnaj především přípravou na březnové Mistrovství ČR do 16ti let. V Havlíčkově Brodě měl potkat silné soupeře a odhalit slabá místa svojí hry. Výsledkově to bylo kvůli několika zbytečně pokaženým partiím slabé, takže hlavními benefity zůstává právě poukázání na jeho slabá místa a slušný kus práce na znalostech zahájení.

Kromě hráčů krajské výpravy se do Havlíčkova Brodu vydalo několik dalších hráčů z našeho kraje samostatně. Velkého úspěchu dosáhla Jana Zpěváková (chess-results) ze Starého Města, která bojovným výkonem zvítězila mezi dorostenkami do 20ti let se ziskem 7,5 bodu, velká gratulace! Bronz v kategorii D20 a zároveň stříbro v D18 vybojovala Martina Fusková se 6 body, také gratulace!

Mezi juniory se příliš nedařilo Martinovi Stachoňovi (chess-results) z Kroměříže, který skončil na 18. místě se ziskem 5 bodů, ani Vojtovi Dobešovi (chess-results) ze Starého Města, který se umístil se 4,5 body na 33. místě.

3. místo: KATEŘINA VLČKOVÁ (Polabiny), 5,5 bodu

Další informace o turnaji najdete na oficiálních stránkách Mistrovství , anebo například na Novoborském šachovém serveru .