23.9.2018Nový článek: Krajský přebor ŠSZK 2018
21.9.2018Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
20.9.2018Nový článek: Valašská Bystřice 2018

Malé ohlédnutí za Mistrovstvím juniorů v Havlíčkově Brodě

Ve dnech 25. listopadu až 1. prosince se v Havlíčkově Brodě konal další ročník Polofinále MČR juniorů a zároveň finále MČR juniorek. Příjemně organizovaný turnaj pod vedením ředitele turnaje Václava Paulíka odsýpal pohodově a hladce. S odstupem několika dní přináším hodnocení turnaje, zejména z pohledu naší krajské výpravy.

Na Vysočině se už juniorská mistrovství konají tradičně a také letošní ročník organizátoři pohodově a s přehledem zvládli. Hrálo se v pěkném prostředí Hotelu Slunce v Havlíčkově Brodě, kde byla ubytována i většina účastníků. Naše krajská výprava ve složení Marek Jurča, Matyáš Kovařík, Jan Malčánek, Marek Navrátil a Martin Stachoň byla ubytovaná o několik stovek metrů dál v penzionu Starr.

Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol tempem 90 minut na 40 tahů + 30 minut do konce partie, k tomu po celou dobu partie bonifikace 30 sekund za každý provedený tah. Všechny juniorské kategorie, tedy H20, D20, H18 i D18 se hrály dohromady v jednom turnaji, teprve na konci byly vyhlášené každá zvlášť. Pro dívky byl turnaj zároveň Mistrovstvím ČR juniorek, ze kterého ty nejlepší postupovaly na Mistrovství světa a Evropy. Pro kluky to byl polofinálový kvalifikační turnaj, ze kterého mohli postoupit do finále MČR juniorů, které se každoročně hraje jako uzavřený turnaj o 12ti účastnících a postupující z Polofinále jsou v něm doplněni o absolutní juniorskou špičku podle výsledků z minulého roku i podle aktuálního ela.

Naše krajská výprava fungovala po celou dobu turnaje hladce a prožila společně intenzivní šachový týden. Zde přidávám malé hodnocení jednotlivých účastníků z naší výpravy.

MAREK JURČA ze Zbrojovky Vsetín nesehrál příliš povedený turnaj. S troškou nadsázky by se dalo říct, že hrál vyrovnané partie se všemi, ať už měli elo 2300 nebo 1400. Na úvod sehrál pěknou partii s prvním nasazeným a zároveň suverénním konečným vítězem Tomášem Krausem, kdy mnoho nechybělo a klidně mohl z partie něco urvat. V dalších kolech se Markovi nepodařilo najít potřebnou herní lehkost, na všechno se hrozně nadřel a pak zbytečně a snadno vypouštěl. Markův výkon nakonec přinesl 3,5 bodu a celkové 69. místo. Přesto má Marek velký potenciál stát se už brzy jedním z vůdčích vsetínských šachistů a jsem si jistý, že tento nepodařený turnaj pro něj byl cennou zkušeností a zároveň impulsem k další šachové práci.

MATYÁŠ KOVAŘÍK taktéž ze Zbrojovky Vsetín přijel na turnaj zejména sbírat zkušenosti. A bojovat! Matyáš si dal v turnaji za cíl tvrdě bojovat, nestrachovat se kvůli výsledkům, nepřijímat ani nenabízet remízy, plně se soustředit na herní projev a hrát mnohem aktivněji, útočněji a otevřeněji než v minulosti. Začátek svého premiérového juniorského mistrovství měl těžký – potkával samé silnější soupeře a i po porážkách přicházeli další silní soupeři. Začal tedy turnaj 0,5 bodu z pěti partií. I přesto si právě za tuto úvodní fázi turnaje zaslouží největší pochvalu, protože bojoval podle svých možností a zároveň se nenechal znechutit výsledkovými nezdary. Ve druhé polovině se na papírově slabších a vyrovnaných soupeřích chytil i výsledkově a nakonec vybojoval krásné 4 body a celkové 59. místo. Mnohem větším vítězstvím pro něj ale je, že může hrát aktivně, útočně a otevřeně, že může jít do rizika, a že právě takto může být velmi, velmi úspěšný!

HONZA MALČÁNEK z Chessmontu Rožnov zahrál v Havlíčkově Brodě velmi solidní turnaj. V rozhodujících partiích proti nejsilnějším soupeřům (Braun, Gabriel, Stachoň, Malý), rozehrál dobré boje, ale nedotáhl je do konce. Všechny ostatní soupeře Honza s přehledem zdrtil. Škoda, že zatím nemá více herních zkušeností proti soupeřům na úrovni 2100 – 2300, právě takové by totiž k dalšímu hernímu růstu potřeboval nejvíc! Celkově Honza patří mezi dle mého názoru nejnadějnější mladé hráče v našem kraji – jeho pracovitost, strukturované myšlení, zájem o veškeré šachové situace – to vše ho myslím si do budoucna předurčuje k výraznému výkonnostnímu růstu. V juniorském turnaji nakonec vybojoval pěkných 5,5 bodu a celkové 19. místo. Za předpokladu další systematické práce, potřebného stanovení vysokých cílů a praxe proti silným soupeřům ho už brzy čeká další výrazný vzestup.

MAREK NAVRÁTIL ze Slavie Kroměříž předvedl v turnaji řadu hodně pěkných okamžiků, ale i několik zbytečných chyb. Tato herní rozkolísanost ho stála výrazně cennější výsledek. Takto po dobrém začátku (2,5 bodu ze 4), pak slabším prostředku a závěrečné výhře uhrál 4 body a celkové 54. místo. Škoda, že se nám v polovině turnaje nepodařilo lépe podchytit výsledkovou krizi. V okamžiku, kdy Marek potřeboval podpořit skvělou psychologickou i šachovou přípravou, jsme bohužel dvě přípravy nedotáhli dostatečně precizně a tyto moje chyby pak byly rozhodujícím faktorem pro výsledky v této fázi turnaje. I tak ale Marek v turnaji ukázal řadu pěkných okamžiků, zdravý herní projev a další výrazný herní růst. Nyní je „jen“ potřeba podložit to vše další intenzivní prací.

MARTIN STACHOŇ také ze Slavie Kroměříž byl naším největším želízkem v ohni a podle očekávání bojoval až do posledního kola o medailové pozice, které by mu zaručovaly postup do finále MČR juniorů. Oproti ostatním členům naší výpravy má Martin výhodu, že již delší dobu pravidelně nastupuje proti kvalitním soupeřům na úrovni 2100 – 2300. Navíc se o Martina trenérsky stará silný šachista Karel Malinovský mladší a jeho šachový růst patří i mezi největší priority celého oddílu. To vše ve spojení s Martinovými dobrými šachovými i lidskými vlastnostmi dává Martinovi výborné vyhlídky i v dalších letech pokračovat ve výrazném růstu. V Havlíčkově Brodě Martin doplatil na přílišnou měkkost proti papírově slabším soupeřům (remízy ve 2., 3, 4. a 6. kole), kvůli kterým musel v posledním kole podstoupit tvrdý „rozstřel“ se čtvrtým nasazeným Markem Braunem. V této partii Martin bohužel prohrál a celkově získal 5,5 bodu a celkové 17. místo. Nyní si Martin musí především pečlivě zanalyzovat příčiny přílišné měkkosti v některých partiích – příčiny se vždy dají vystopovat a pokud je pak odhodlaně přepadneme a zbijeme, postoupíme o další úroveň výš.

Všichni účastníci krajské výpravy pracovali v přípravách, rozborech i v samotných partiích s velkým nasazením. A získali nejen herní zkušenosti a potřebnou zpětnou vazbu o svojí hře, ale naučili se i nové věci ve všech oblastech šachové partie. Pořadatel navíc pro všechny hráče zajistil kvalitní zázemí oficiálních rozborářů – k dispozici byli velmistr Marek Vokáč a mezinárodní mistr David Kaňovský. Z celého takto sestaveného celku si naši junioři odnesli nejen herní posun, ale i cenné vjemy pro vlastní trenérskou práci.

Kromě uvedené pětice se turnaje z našeho kraje zúčastnili ještě další 3 šachisté. Adam Gabriel z Boršic se celý turnaj pohyboval na prvních stolech, na rozdíl od loňska se mu bohužel tentokrát postoupit nepodařilo, když po porážce v rozhodujícím posledním kole skončil s 5,5 body na 16. místě. Další ostřílený šachový válečník Vojta Dobeš ze Starého Města skončil 30. (5 bodů). A ta nejúspěšnější nakonec – staroměstská dračice Jana Zpěváková vybojovala 5,5 bodu, celkové 24. místo a hlavně 1. místo v kategorii juniorek do 20ti let. Gratulujeme!

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří se na turnaji i na naší výpravě podíleli – pořadatelům, trenérům, soupeřům. A speciálně pak účastníkům naší výpravy, kteří všichni, jeden vedle druhého, ukázali velmi osobitý šachový i lidský projev a jsou velkou nadějí pro náš kraj do budoucnosti.

PŘEHLED CELKOVÝCH VÝSLEDKŮ:

Kategorie H20
1. místo: Tomáš Kraus (Hořice v Podkrkonoší), 8,5 bodu (!!!)

3. místo: Lenka Šroubová (Košutka Plzeň), 4,5 bodu

Kompletní výsledky celého turnaje najdete na chess-results. Na Novoborském šachovém serveru si můžete přečíst úvodní, poločasový a závěrečný článek a také článek o doprovodném rapid turnaji Pribináček.