16.4.2024Nový článek: Usnesení konference ŠSZK
Nový článek: Krajský přebor škol ve Zlíně zná vítěze
7.4.2024Nový článek: Konference Zlínského kraje 2024

Grand Prix Kroměříž

Dnes začal další ročník GP Zlínského kraje v rapid šachu mládeže, svým prvním podnikem v Kroměříži. Hrálo premiérově v areálu Střediska volného času Šipka, za účasti 88 hráčů z 1ř oddílů Zlínské kraje. Turnaj se hrál již tradičním švýcarským systémem na 7.kol, hracím tempem 2x20 minut na partii.
Kromě bodů do Grand prix a postupu na M ČR v rapid šachu, bojovali mladí šachisté také o medaile, poháry a sladkou odměnu.
Hrály tři samostatné turnaje. Pořadatelé ze Sokola Postoupky ještě navíc vyhlásili také kategorii do 8 let. A tak se hrálo ještě o sadu medailí navíc. V kategorii do 10 let prošel, až na poslední kolo, vítězně Hanuš Suchánek ( Zlín). Jediný , kdo ho dokázal pořit byl druhý v pořadí Pavel Opluštil( Postoupky, oba 6 bodů). Bronz pak po rozpačitém výkonu připadl Lukáši Macháčkovi ( Staré Město). Stejného počtu 5 bodů pak dosáhl ještě čtvrtý Jakub Feiferlík ( Zlínterm) a také nečekaně dvojice hráčů Starého Města, Robin Čapek a Roman Lapčík. Těsně za nimi pak skončil nečekaný vítěz kategorie do 8 let- Lukáš Vaňhara
( Postoupky, 4,5). Ten nechal za sebou i favorizovanou bratrskou dvojici vsetínských Řezníčků, Štěpána a Patrika. V kategorii dívek do 10 let byla bezkonkurenční Viktorie Všetulová ( Staré Město, 5 bodů). Stříbrnou medaili pak vybojovala Zdenka Jordová ( Postoupky), před Marianou Mrkusovou ( Staré Město, obě 2 body). Zlato v kategorii dívek do 8 let pak zbylo na Amélii Žáčkovou ( SVČ Šipka Kroměříž).
V kategorii do 12 let zvítězil David Opluštil ( Postoupky, 6,5 bodu), když nechal za sebou hned trojici hráčů z Hošťálkové v pořadí Ondra Vraj(6 bodů), Adam Březina ( 5,5 bodu) a Karej Vraj (5 bodů). Pátý pak skončil první nasazený Pavel Budík ( Vsetín). V kategorii dívek zvítězila podle očekávání Klára Dančáková ( Vsetín), ale jen velmi těsně před Monikou Matoškovou ( Hošťálková, obě 4 body). Bronzovou pak vybojovala Petra Večerková ( Postoupky, 3 body).
V kategorii do 14 let stačilo šest vítězství Miroslavu Rakušanovi (Postoupky) k vítězství celkovému. A když další favorit František Mrkus ( Staré Město) skončil překvapivě až čtvrtý, mohl si na stříbro sáhnout Martin Hronek ( Zlín, 6 bodů) a na bronz Ludvík Procházka ( Slavičín, 5 bodů). Pátou příčku pak obsadil Jan Polišenský ( Postoupky, 4,5 bodu). Mezi dívkami vládlo osvětimanské duo Erika Náplavová a Leona Černochová ( obě 4,5 bodu). Bronzovou medaili pak získala Adéla Bierská ( Vsetín, 3,5 bodu).
V soutěži družstev vyhrály podle očekávání Postoupky (117 bodů), před Starým Městem ( 90 bodů) a Hošťálkovou (63 bodů).