16.7.2018Kalendář akcí - Přidána akce Memoriál Křížka a Grabce (včetně propozic)
15.7.2018Nový článek: Hodnocení krajské výpravy na Vsetín 2018
Nový článek: KP jednotlivců v praktickém šachu
Kalendář akcí - Přidána akce KP v praktickém šachu (včetně propozic)
Nový článek: Krajský přebor jednotlivců v praktickém šachu.

Krajská soutěž starších žáků ve Vsetíně

Letošní krajská soutěž družstev starších žáků se uskutečnila v sobotu 20. října na ZŠ Integra ve Vsetíně. Na základě kvalitního a zároveň velmi pohodového organizačního zázemí i na základě silné účasti si dovolím tvrdit, že vybrat Vsetín jako dějiště tohoto turnaje byla nejlepší možná volba. V turnaji hrálo 8 družstev systémem každý s každým, medailová umístění vybojovala družstva Sokol Slavičín, Zbrojovka Vsetín B a Orel Huslenky.

V dnešní době je nejen v šachu, ale v celé naší společnosti, smutným zvykem stále jen kritizovat a upozorňovat na slabá místa. Stěžovat si, kritizovat, nadávat, naříkat, stýskat si, a pokud je do koho, pěkně s rozběhem si kopnout. Snad je to jen taková zvláštní prohnilá móda a nikoliv dlouhodobý národní rys. S radostí se na chvíli postavím „proti proudu“ a budu chválit. V systému soutěží družstev mládeže je na vrcholu Extraliga dorostu, následují jednotlivé 1. ligy dorostu (sever, jih, západ a východ), pak krajské přebory, potom krajské soutěže. Jsou kraje, ve kterých se nehrají ani krajské přebory, natožpak krajské soutěže mládežnických družstev. Prostě na to nemají družstva a hráče.

Naproti tomu naše sobotní krajská soutěž ukázala velmi pěknou účast i kvalitu a příznivcům širokého rozvoje šachu udělala radost. Například ve srovnání s loňskem, kdy se hrálo v sedmi týmech a z toho některé byly neúplné či všelijak poslepované, letos nastoupilo 8 velmi slušných celků, s výjimkou jednoho všechny kompletní. A to ještě řada dalších týmů svá družstva nepostavila, takže i do dalších let je hodně co zlepšovat a kam se posouvat dál. V rámci naznačení dalšího posouvání přidávám odkaz na výsledky nedávného mládežnického turnaje v Moravskoslezském kraji – výsledky turnajů A, B, C, D zde – na podobnou úroveň turnajů krajských Grand Prix v rapidu je potřeba dlouhodobě mířit.

Celý sobotní vsetínský turnaj proběhl ve velmi pohodové atmosféře, ve které bylo mnohem víc úsměvů, než slziček. Zejména na předních šachovnicích se objevovaly velmi zajímavé šachové okamžiky a letošní postupující se jistě neztratí ani o soutěž výš v krajském přeboru. Příjemné bylo také sledovat, jak se do družstev dařilo zapojovat jak velmi malé šikovné borce (například vsetínští kluci Řezníčkovi), tak děti ze školních kroužků, kteří ještě nedávno sotva tahali figurkami a teď už sváděli tuhé šachové boje, nasávali od trenérů rady a vědomosti. Zkrátka sobotní vsetínský turnaj byl příjemným šachovým setkáním, kvalitním lidsky i šachově. Na závěr úvodních filozofických odstavců přidám jedno dobře míněné doporučení pro všechny notorické kritiky – méně kritizovat, více pracovat.

Výsledkově celému turnaji dominovalo družstvo Sokola Slavičín v sestavě Ludvík Procházka 7 bodů, Jonáš Plášek 5, Tobiáš Drápala 3, Ondřej Kunc 7, Daniel Petráš 7), které zvítězilo ve všech sedmi zápasech a zaslouženě vybojovalo zlaté medaile i pohár pro vítěze. K rozhodujícím souboji o turnajové vavříny mezi Slavičínem a Zbrojovkou Vsetín B došlo ve třetím kole, které slavičínští borci vyhráli 3:2. Stříbrná Zbrojovka s výjimkou uvedeného zápasu vyhrála vše, co mohla a skončila druhá v sestavě Daniel Ondřejík 4, Klára Dančáková 7, Štěpán Řezníček 3,5, Leo Jankovský 5, Patrik Řezníček (nejmladší hráč turnaje - ročník 2007!!!) 6. Krásné třetí místo vybojovali šikovní borci z týmu Orel Huslenky, jejichž bronzová sestava byla Jakub Schön 3,5, Štěpán Václavík 1, Jakub Rožnovják 5, Zdeněk Šulák 4, František Holčák 3,5. Družstva Slavičína a Zbrojovky si zároveň vybojovala postup do krajského přeboru družstev starších žáků, který začíná v lednu 2013.

Těsně pod stupni vítězů skončili vždy veselí hráči Slavie Kroměříž, kteří po dvou úvodních porážkách a jedné remíze bojovali jako lvi a nakonec skončili jen o skóre za bronzovou medailí. Velmi sympatický výkon podali na pátém místě mladí Sokolíci Bezměrov, kteří naopak měli velmi nadějný úvod, ale v rozhodujících zápasech jim pak špetka štěstí chyběla k ještě pěknějšímu umístění. Šesté místo vybojovala Zbrojovka Vsetín C, která odehrála velmi pěkný turnaj plný vyrovnaných zápasů. Na sedmém místě skončili šikovní borci ze Sokola Bystřička. A osmí mladíci z Valašského Meziříčí, tažení Jakubem Ryšánkem na první šachovnici (výborných 5,5 bodu!), kteří doplatili na to, že jeden z jejich hráčů (navíc talent jak hrom!) dal přednost fotbalovému zápasu, a tak oslabeni ve čtyřech začínali každý zápas s jednou kontumací a své zápasy pak velmi těsně prohrávali. V plné sestavě mohli meziříčtí šikulové klidně bojovat i o medaile!

Přidávám ještě malý přehled nejlepší hráčů na jednotlivých šachovnicích:

1. šachovnice: Ludvík Procházka 7 bodů, Jakub Ryšánek 5,5, Daniel Ondřejík 4
2. šachovnice: Klára Dančáková 7, Jonáš Plášek 6, Václav Hrčiřík 4,5
3. šachovnice: Jakub Rožnovják 5, Matěj Eliáš 4,5, Petra Večerková a Daniel Martinec 4
4. šachovnice: Ondřej Kunc 7, Jakub Šikl 6, Leo Jankovský 5
5. šachovnice: Daniel Petráš 7, Patrik Řezníček 6, Lucie Vaňharová 5

Zároveň nesmíme zapomenout poděkovat ani pohodovému týmu organizátorů (Josef Kovařík, Vladislav Bambušek, Pavel Mladý) a také všem trenérům a doprovázejícím, kteří našim mladým nadějím vytvářeli přátelskou a pohodovou šachovou atmosféru. Z řad trenérů zamířím speciální gratulace směrem k vedoucím medailových týmů - kapitánem vítězného Sokola Slavičín byl Roman Štěpánek, stříbrnému týmu Zbrojovky Vsetín vytvářel perfektní zázemí Milan Řezníček a bronzovým šachistům oddílu Orel Huslenky kapitánoval zkušený Miroslav Bělíček.

Úplným závěrem bych ještě jednou chtěl poděkovat všem hráčům, organizátorům, trenérům i doprovodům, kteří se na povedené šachové sobotě podíleli a popřát všem hodně štěstí do dalšího šachového růstu. Snad se příští rok v krajské soutěži sejdeme přinejmenším ve stejné kvalitě a nejméně ve stejném počtu družstev. A což takhle dát si společnou výzvu dostat účast na 12 kompletních družstev?:-)

Další informace o průběhu turnaje a zajímavosti z pohledu jednotlivých výprav můžete najít na stránkách Postoupek a Vsetína. Kompletní výsledky najdete zde chess-results, fotografie z turnaje zde.