Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

25.3.2024Komise mládeže - Přidán dokument (propozice GP v rapid šachu 2023/2024 - aktualizace o počty postupujících)
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 celkově po třech turnajích
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 3.turnaj Boršice
Kalendář akcí - Přidána akce 48. Přebor Vsetína (včetně propozic)

Šachisté Zlínského kraje na Turnaji přátelství v Olomouci

Ve dnech 6.-8. dubna pořádal šachový klub A64 Grygov ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci další ročník Turnaje přátelství. Turnaj se hrál ve velmi pěkném prostředí Přírodovědecké fakulty pod vedením dvou Velkých šachových R – mezinárodních mistrů Richarda Biolka staršího a Richarda Biolka mladšího. Na turnaj se vypravila i početná výprava šachistů z našeho kraje.

Celkem 37 šachistů a šachistek se utkalo v devítikolovém turnaji hraném švýcarským systémem s tempem 1 hodina na partii pro každého hráče a se zápočtem na národní ELO. Hrála se tři trojkola, takže celý devítikolový turnaj se odehrál od pátku do neděle. Podobný formát turnaje, který vyplňuje mezeru mezi jednodenními rapidy a dlouhými týdenními turnaji, je podle mého názoru pro rozvoj šachů velmi přínosný. Partie hrané hodinovým tempem nabízejí dobré podmínky k solidní úrovni hry a zároveň takový turnaj není tak náročný ani po stránce finanční, ani časově. Když to vyjádřím „matematicky“, třídenní devítikolový turnaj je pro většinu šachistů efektivnější než tři jednodenní rapidy, a zároveň tři takové třídenní turnaje jsou efektivnější, než jeden devítidenní dlouhý turnaj. Podobnému formátu turnajů tedy tleskám a věřím, že jich ještě přibyde! Olomoucký velikonoční Turnaj přátelství své místo na šachové mapě našel a snad si ho udrží ještě mnoho dalších let.

Z našeho kraje na olomoucké šachové klání dorazil jednak první nasazený hráč turnaje, zkušený šachový matador Stanislav Juříček, jednak jedenáctičlenná výprava talentovaných žáků a juniorů z Hošťálkové, Kroměříže, Starého Města, Vsetína a Zlína. Všichni naši mladí si odehráli v turnaji své, předvedli hodnotné výkony i odhalili některé ze svých slabin, na kterých musejí v budoucnu dále pracovat. Nejlépe si z naší výpravy talentů počínala Jana Zpěváková ze Starého Města, která celý turnaj bojovala o první místo a prokázala nejen velkou bojovnost, ale i svoji rostoucí šachovou kvalitu. Nakonec uhrála sedm bodů za šest výher, dvě remízy a jednu porážku s celkovým vítězem a skončila na velmi pěkném druhém místě. Janě slouží ke cti, že chtěla ještě víc a mrzelo ji, že neskončila první. Věřím, že s jejím přístupem a vztahem k šachu příště první bude!

Z dalších našich borců zahrál velmi solidně Marek Navrátil, který skončil se šesti body na pěkném čtvrtém místě. Příjemným překvapením pak bylo šesté místo a rovněž šest bodů zlínské šachové divoženky Majky Phamové. O půl bodu méně a jedenácté a dvanácté místo vybojovali Ondra Stuchlý a Kuba Krejča. Oba předvedli solidní, byť trochu nevyrovnané výkony. Pěkné okamžiky se střídaly se zbytečnými chybami. Na 16.místě pak skončil se 4,5 body Pepa Bednařík, který byl po druhém hracím dnu „na bedně“, ale tři prohry v závěrečných třech kolech se silnými soupeři ho nakonec krutě odsunuly dozadu. Některé partie, mj. „téměř remíza“ se Standou Juříčkem, byly od Pepy velmi dobré a při pokračování intenzivní šachové práce jsou příslibem do budoucna. Ale přesně k tomu takové turnaje jsou – získat zkušenosti z boje a poučit se z chyb.

Několik pěkných momentů předvedl i další mladý borec ze Vsetínska Matyáš Kovařík. U Matyáše škoda dvou předčasných remíz, jinak určitě hodnotný turnaj. O dvě místa za Matyášem skončil Ríša Štefaník, který se dokázal vypořádat se zbytečnou prohrou z prvního kola a odehrál turnaj se ctí, byť ke spokojenosti chyběl nějaký skalp silnějšího hráče. Výborným závěrem (3,5/4) se na 50% bodů dotáhl nejmladší člen naší výpravy Pavel Budík – od Pavla každopádně výborný turnaj a mnoho cenných zkušeností! Na polovině možných bodů skončil i Kuba Stančík, který hrál svůj první vážný turnaj a svoji premiéru zvládl výborně. Kromě získaných bodů a pěkných partií mi Kuba udělal radost i zdravě sebekritickými názory při partiových rozborech. Vidí své chyby, chce je odstranit a určitě je postupně zdařile odstraňovat bude. Hošťálkovský Kuba Gálík skvěle začal, mj. remizoval se čtvrtým nasazeným Karlem Haderkou, porazil naši Majku a ve čtvrtém kole svedl pěkný a téměř vyrovnaný souboj se Standou Juříčkem. Třetí den Kubovy trochu došly síly, což v kombinaci s dravostí soupeřů znamenalo stejně jako u Pepy Bednaříka krutý pád turnajovou tabulkou dolů. I tak ale z Kubovy strany velmi dobrý výkon s cennými momenty a potvrzení velkého Kubova talentu.

Jak patrno z pochvalných slov z přechozích odstavců, s výkony svých svěřenců v turnaji jsem spokojený. Všichni předvedli hodnotné výkony a zároveň ukázali své chyby, což je z tréninkového hlediska velmi užitečné. Turnaj pro nás byl především tréninkovou zkušeností, příležitostí k sehrání zajímavých partií. O body a pořadí šlo až druhotně, přesto se naši borci a borkyně neztratili. O slabých místech víme a pracujeme na nich, to je důležité.

Celkovým vítězem turnaje se zcela zaslouženě stal významný vsetínský šachista Stanislav Juříček, který svou šachovou silou a zkušenostmi dokázal odolat náporu dravého mládí. Ziskem 8/9 vybojoval možná očekávané, ale každopádně velmi cenné a náročné vítězství. Na své cestě turnajem potkal řadu budoucích silných šachistů a v bojích na čtyřiašedesáti polích jim předal kousky ze svého šachového umění. Z mladých hráčů s ním pěkné partie a cenné bojové zkušenosti získali mimojiné Kuba Gálík a Josef Bednařík. Bronzovou medaili pak vybojoval Radek Holman, nesmírně pracovitý a zároveň skromný šachista z Holešova, kterému předpovídám další výrazný šachový růst.

I nešachově naše výprava strávila velikonoční víkend myslím si spokojeně. Počasí příliš nepřálo venkovním aktivitám, takže jsme většinu mimopartiového času trávili v interiéru pěkné ubytovny olomouckého Domova dětí a mládeže. Zvláštností této ubytovny jsou velké pokoje pro mnoho osob, které nám umožnily společné veselé bydlení v deseti lidech na jednom pokoji. Kuchyňka zase přinesla příležitost našim slečnám prokázat svou kuchařskou zdatnost a hlavně vytrvalost – na jedné malé pánvičce připravit palačinky pro celkem 16 lidí (někoho chytře napadlo koupit 4 kila mouky, tak jsme pozvali i své šachové sousedy:-D) – to už je velký kumšt. Slečnám byl odměnou výlet do olomouckého nákupního centra Olympia za doprovodu statečných mladých mužů Marka Navrátila a Ríši Štefaníka. A všichni naši do jednoho si kromě šachů našli i více či méně chvil na zábavu i soutěžení u počítačových her, labužnické chvilky v čínské restauraci i v pizzerii s kulečníkem a fotbálkem. Zkrátka olomoucký Turnaj přátelství byl šachově i nešachově víkendem jak má být a všem ho vřele doporučuji i pro příští rok.

Kompletní výsledky turnaje jsou na chess-results chess-results, fotogalerie z turnaje je zde. Články o prvním, druhém i třetím hracím dnu najdete na velmi živém webu Olomouckého šachového svazu.

Martin Beil

12.4.2012  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: Mládež



Archiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky