Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

28.11.2022Centrum talentované mládeže- Přidán dokument (Listina talentů ŠSZK 2022-2023-15-11-2022)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
27.11.2022Soutěže družstev: Regionální přebor Uherské Hradiště (4. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (4. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Zlín (5. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Zlín (4. kolo)

Zpravodajství z MČR mládeže v Koutech nad Desnou

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA Z TURNAJE – DEN SEDMÝ A OSMÝ, PÁTEK A SOBOTA 16.-17.3. - V pátek a v sobotu bylo koutecké Mistrovství završeno posledními dvěma koly. Výsledkově se naší šestičlenné krajské výpravě závěr turnaje v celkovém součtu nepovedl – z posledních dvanácti partií jsme získali jen 4 body. Škoda nevyužitých příležitostí v závěru turnaje. Krásného úspěchu dosáhl František Mrkus ze Starého Města v kategorii H12, který závěr turnaje zvládl nejlépe a se ziskem 6,5 bodu získal stříbrnou medaili. Za předvedené výkony a nasazení si ale zaslouží poděkování všichni naši hráči.

Ondra Stuchlý v H14 zakončil turnaj dvěma remízami a s 2,5 body skončil 23. Škoda, že se nám s Ondrou nepovedl začátek turnaje. Teprve tři porážky na úvod Ondru zbavily větší části nervozity a zbytečné svázanosti očekáváním nějakého výsledku. V dalších kolech se už Ondra více soustředil na hru než na výsledek a bylo to vidět. Předváděl svoji typickou nátlakovou hru a téměř ve všech dalších partiích tahal za delší konec. Chybělo jen dotáhnout nadějně rozehrané partie do vítězného konce. Příští rok ve stejné věkové kategorii je velká výzva a je jen na nás, jak se s ní popereme!

František Mrkus v H12 zvládl závěr turnaje velmi dobře. Remízou v zajímavé pozici v dračí variantě s Filipem Novým a na závěr výhrou s Jiřím Liškou v hodně ohrožené pozici ve skotském gambitu. František hrál celý turnaj s chutí a v dobré pohodě. Soustředil se na šachy jako hru samotnou, nikoliv na výsledky, pořadí či nějaká očekávání. Vzorné bylo Františkovo nasazení v přípravách i rozborech, práce s šachovou databází i s literaturou. Krásné druhé místo je už jen přirozeným a zaslouženým vyústěním. Gratuluji! Roztomilé bylo, že první dva hráči celkového pořadí (frýdecký Nguyen Thai Dai Van a náš František) se spolu potkali už v prvním kole, ve kterém jejich „předčasné finále“ skončilo po zajímavém průběhu remízou.

Druhý náš bijec z H12, Kuba Gálík z Hošťálkové, byl pro mě nejpříjemnějším překvapením celého turnaje. V průběhu Mistrovství narazil pravděpodobně na víc silných hráčů, než za celý svůj předešlý šachový život dohromady, a s náročnou rolí se popral ještě lépe, než jsem čekal. Všechny Kubovy výhry byly velmi pěkné a i ve všech partiích, ze kterých odešel poražen, své zkušenější soupeře velmi nebezpečně ohrožoval. Nebýt nevyužitých příležitostí ve výhodných koncovkách i v nadějných útocích, útočil by Kuba na pořadí v první desítce. Chyběly především zkušenosti. Z posledních tří partií Kubovi stačilo jediné vítězství, aby skončil do 12.místa, zaručujícího účast na letošním Mistrovství Evropy v Praze. Ve dvou z těchto partií bylo vítězství velmi blízko. Ale všechno má svůj čas. Vyskočit ze zadních desek nejnižšího okresního přeboru přímo na Mistrovství Evropy by bylo až příliš pohádkové:-) I tak považuji hošťálkovského borce za jednoho z největších šachových talentů v našem kraji. Dobrá práce, Kubo!

V D12 bojovala své první velké Mistrovství Adéla Bierská ze Vsetína. Áďa udělala za několik měsíců přípravy před Mistrovstvím velký kus práce a zaznamenala velký posun vpřed. Pokud překoná těžce zaplacenou zkušenost ze svého prvního velkého turnaje a nenechá se položit na lopatky, může už příští rok bojovat mnohem výš, byť už ve starší kategorii D14. Do kouteckého turnaje vstoupila Áďa v pěkném stylu – po úvodním kontumáku ve druhém kole remizovala a to byla i velmi blízko vítěství. V každé partii zatím Áďa udělala nějakou výraznou chybu a soupeřky ji více či méně přesvědčivě trestaly. S příliš rychlou hrou zatím bojujeme jen napůl úspěšně. Obsahovou kvalitou se ale její partie v průběhu turnaje zlepšovaly. Dle mého názoru z Ádiny strany na tomto turnaji velký kus práce a do budoucna, jak už jsem psal, záleží hlavně na ní. Good luck!

Ondra Vraj v H10 zvládl poslední dva souboje na 50%. V osmém kole zvítězil nad Radkem Halamíčkem, v závěrečné rozhodující bitvě bohužel prohrál s Vojtou Kořínkem koncovku s figurou navíc a připravil se tak o výborné umístění, ke kterému ho mohl závěrečný bodový zisk dovést. V konečném pořadí velmi vyrovnaného turnaje tak Ondra skončil třináctý se ziskem čtyř bodů, když ho jen pár tahů dělilo od výborného osmého místa. Ondra do turnaje vstupoval jako mistr Moravy z podzimního Mistrovství. Republiku hrál ale poprvé a stejně tak hrál i poprvé turnaj, ve kterém nebylo slabých soupeřů. Většina dětí v této kategorii je z dětských turnajů na úrovni okresu či kraje zvyklá po prohře dostat někoho oddechovějšího, spravit si na něm chuť i nabrat sebevědomí. Na Mistrovství republiky už takový oddech prakticky nenajdete. Přiznám se, že mi docela zatrnulo, když měl Ondra po pátém kole 2,5 bodu a dostal za soupeře prvního nasazeného Kubu Voříška a hned po porážce s ním dalšího mladého šikulu a nositele řady medailí, pátého nasazeného Ondru Švandu. Celkově náš Ondra zvládl Mistrovství dobře a zaslouží pochvalu a uznání. Škoda stále ještě značného množství přehlédnutí. V turnaji, kde slabí soupeři nejsou, je téměř každé takové přehlédnutí tvrdě potrestáno. Teď před Ondrou stojí daleko těžší úkol – úspěšně přejít z drobotinové kategorie do deseti let do už výrazně šachovějších dvanáctek. Tam už na výhru nestačí jen nepřehlížet figurky, tam už je všechno o mnohem větším nasazení v tréninku i v samotných partiích (Ondrova rychlost hraní by byla v H12 sebevražedná).

Nejstarší člen naší krajské výpravy, Pavel Němec v národním openu, zahrál svůj typicky rozporuplný turnaj. Na jedné straně zajímavé myšlenky, plány a obraty. Na straně druhé zbytečná přehlédnutí, často neobjektivní hodnocení pozic, v některých partiích tendence k časovým tísním. To vše je obrazem Pavlova kontrastu mezi jeho parádním logickým myšlením, představivostí a talentem a v opozici k těmto kladům naprosto chybějícímu samostatnému studiu a tréninkovému drilu. Remíza a prohra v posledních dvou kolech tak Pavla přivedly s pěti body na konečné 23.místo.

Celkově hodnotím naši krajskou výpravu kladně. Celý průběh turnaje byl bezproblémový, stejně jako celé tradičně dobře uspořádané Mistrovství v Koutech. Přípravy, rozbory i doprovodný šachový i nešachový program byly velmi intenzivní a v budoucnu se jistě projeví. Za nejcennější výstup z turnaje považuji, že každému z našich borců i naší borkyni Mistrovství ukázalo, co děláme špatně, na čem zapracovat. Pak už je na nás, jak se s tím společně dokážeme porvat. Výsledkově hodnotím naše vystoupení zhruba na 50%. Pěkný úspěch Františka Mrkuse, první cenná zkušenost z Mistrovství pro Áďu Bierskou, dva nadstandartní výkony v podání Ondry Vraje a Kuby Gálíka, rezervy určitě u Ondry Stuchlého a Pavla Němce.

Z dalších hráčů našeho kraje promluvila do bojů o nejvyšší mety Martina Fusková, v současné době hájící barvy Frýdku-Místku. V kategorii D14 dlouho bojovala o celkové prvenství, nakonec skončila se sedmi body na druhém místě. Husarský kousek se v juniorech povedl boršickému Adamovi Gabrielovi v posledním kole. Na rozloučenou s turnajem porazil mezinárodního mistra Vojtu Pláta, který do té doby bojoval o celkové vítězství. U Adama škoda, že nedotáhl do konce spoustu nadějně rozehraných partií. Ve Fide Openu uhrál pěkné deváté místo Vojta Dobeš ze Starého Města. Upřímně řečeno, pro náš kraj s jeho výraznou šachovou tradicí není výčet výsledků hráčů z našeho kraje nic skvělého. Bohužel je to ale reálným obrazem výkonnosti našich nejlepších hráčů ve srovnání s republikovou špičkou.

Na závěr si dovolím ještě trojici myšlenek z šachové kuchyně. Je milionkrát lepší soustředit se na hraní šachů, na každý jednotlivý provedený tah, každou myšlenku, každý plán, než na počítání bodů a pořadí. Protože body a pořadí se dávají za předvedenou hru, ne za počítání bodíků. Myšlenky na body a pořadí nás zpravidla jenom svazují a odvádějí od toho podstatného. Druhá myšlenka: většina chyb nevzniká v okamžiku, kdy „něco vybouchne“, ale má své kořeny už mnohem dřív, při přípravě, tréninku, studiu či někdy bohužel naopak nestudiu. Tak jako flaška vyhozená z okna se rozbije až po dopadu na zem, ale její rozbití bylo zapříčiněno už jejím vyhozením z okna, tak i chyby se sice uskuteční až v partii, ale své kořeny mají hlouběji, dřív. A třetí myšlenka na závěr: mějme rádi svoje chyby! Neschovávejme se před nimi a nebojme se na ně podívat. Protože každou chybou, kterou uděláme, odhalíme jeden ze střípků svojí nedokonalosti, zjišťujeme, co děláme špatně, na čem zapracovat. Přistupujme ke svým chybám s mírností a pochopením, ale o to přímočařejší a nekompromisnější buďme při jejich odstraňování.

KONEČNÉ POŘADÍ – H16:
1. Jan Mikeš (2029) 6,5b
2. Ondřej Toman (1872) 6,5b
3. Martin Fargač (2069) 6b
20. JAN SKALKA (1809, Boršice) 3,5b
23. JAN PALÁŠEK (1711, Postoupky) 3b

KONEČNÉ POŘADÍ – H14:
1. Martin Blahynka (2107) 7b
2. Jakub Půlpán (2042) 6b
3. Tomáš Ptáček (1823) 6b
23. ONDŘEJ STUCHLÝ (1680, Staré Město) 2,5b

KONEČNÉ POŘADÍ – H12:
1. Nguyen Thai Dai Van (1897) 7b
2. FRANTIŠEK MRKUS (1639, Staré Město) 6,5b
3. Jan Vykouk (1845) 6,5b
19. JAKUB GÁLÍK (1466, Hošťálková) 3,5b

KONEČNÉ POŘADÍ – H10:
1. Marek Sýkora (1454) 7,5b
2. Ara Martirosyan (1100) 6,5b
3. Pavel Haase (1538) 6b
13. ONDŘEJ VRAJ (1250, Hošťálková) 4b

KONEČNÉ POŘADÍ – D16:
1. Kateřina Vlčková (1807) 8b
2. Nataša Richterová (1830) 6,5b
3. Nicola Lužíková (1775) 6,5b
12. LENKA BLECHOVÁ (1560, Staré Město) 3,5b

KONEČNÉ POŘADÍ – D14:
1. Jitka Jánská (1743) 8b
2. MARTINA FUSKOVÁ (1726, Frýdek-Místek) 7b
3. Nela Pýchová (1711) 6b
18. JULIE ŠIMČÁKOVÁ (1381, Postoupky) 2,5b
19. LENKA NAVRÁTILOVÁ (1100, Postoupky) 1,5b

KONEČNÉ POŘADÍ – D12:
1. Blanka Brunová (1432) 7b
2. Ludmila Kopcová (1338) 6,5b
3. Kamila Němcová (1439) 6b
21. ADÉLA BIERSKÁ (1100, Vsetín) 1,5b

KONEČNÉ POŘADÍ – D10:
1. Karin Němcová (1531) 8b
2. Julie Vilímová (1512) 6,5b
3. Sofie Přibylová (1250) 6,5b

KONEČNÉ POŘADÍ – H18+20:
1. Tadeáš Kriebel (2333) 9b (tato kategorie hrála 11 kol)
2. Jan Krejčí (2486) 9b
3. Vojtěch Plát (2436) 8b
12. ADAM GABRIEL (2106, Boršice) 2b

KONEČNÉ POŘADÍ – FIDE OPEN:
1. Zdeněk Hába (2222) 7,5b
2. Jindřich Havlík (2141) 7b
3. Jaroslav Voříšek (2232) 7b
9. VOJTĚCH DOBEŠ (2055, Staré Město) 5,5b
18. PETR VEČEŘA (1957, Postoupky) 5b
26. LUKÁŠ FUSEK (1969, Staré Město) 4,5b
32. MARTIN DUNGL (1976, Postoupky) 4b

KONEČNÉ POŘADÍ – NÁRODNÍ OPEN:
1. Jan Česenek (1673) 7,5b
2. Jaroslav Šroub (1738) 7b
3. Filip Liduch (1708) 7b
23. PAVEL NĚMEC (1727, Staré Město) 5b

Podrobné výsledky, pořadí a vylosování dalšího kola najdete na chess-results.
Všechny důležité informace včetně odkazu na online-přenos na chess.cz.
Článek o Mistrovství najdete na Novoborském serveru. Časem se pravděpodobně objeví další komentáře například na stránkách Postoupek, Starého Města a Boršic.DEN ŠESTÝ, ČTVRTEK 15.3. - Čtvrtek přinesl sedmé kolo kouteckého Mistrovství. Trošku zjednodušeně by se dalo říct, že takový malý klid před bouří. Anebo šachovou terminologií pozvolný přechod do koncovky. Blíží se obvyklý závěr turnaje. Někteří budou usilovat o naplnění svých medailových či postupových ambicí, jiní o co nejlepší tečku za turnajem. Nejen naše hráče čeká sbírání zbytků sil, závěrečné přípravy, motivování k posledním heroickým výkonům, překonávání nervozity v cílové rovince. V mnoha případech dojde i k taktickým propočtům a úvahám. Pomalu se blíží koutecké finále.

K sedmému kolu jsme usedali s příjemným očekáváním. Všichni naši borci a borkyně měli reálné šance zvítězit a průběh partií nám opravdu dával naděje na velmi úspěšné kolo. Některým se nakonec zadařilo lépe, jiným hůře. Nejlépe si s nástrahami sedmého kola poradil František Mrkus v H12. S Matějem Půlpánem z Polabin sehrál výbornou partii! Bílými v dračí sicilské založil svou hru na přechodu do zajímavé koncovky, která v sobě skrývala nečekaně mnoho jedu. František svého soupeře jemnými taktickými finesami, založenými na duchaplné strategické koncepci, dokonale rozložil a elegantně zvítězil. Své myšlenky dokázal krásně osvětlit i v analýze a v průběžném pořadí se zaslouženě probojoval na druhé místo celkového pořadí s půlbodovým odstupem na vedoucího Nguyena Thai Dai Vana z Beskydské šachové školy.

Zbývající pětici z naší krajské výpravy se zadařilo o něco míň. Áďa Bierská hrála svého prvního dráčka v životě a naplno pocítila jeho ohnivý dech. Ondra Stuchlý postavil krásnou pozici, vesele zakombinoval, ale v rozhodující chvíli místo sklízení plodů své předchozí práce nenašel klíčový tah a prohrál. Znovu se ukázalo, že bez dobře zvládnutého a důsledně procvičeného taktického postřehu a propočtu se na nás šachoví bohové usmívat nebudou. Další náš velký bojovník Kuba Gálík rozehrál svou francouzskou velmi nadějně. I kvůli nedostatku zkušeností s podobnou pozicí a silným soupeřem postupně ztrácel půdu pod nohama, až se mu pozice po pěkné soupeřově oběti bohužel rozpadla. V dalším kole Kubu čeká Matěj Půlpán, kterého dnes tak pěkně „zpracoval“ František. Náš stále neporažený borec Pavel Němec se vrhnul na svého soupeře (z)dravě, ale neviděl zisk dámy, který se mu nabízel, a pak se mu v časovce nepodařilo uplatnit zbytky výhody. Takže nakonec Pavlova pátá remíza. A konečně náš nejmladší veselý divoch Ondra Vraj v souboji s šikovným Ondrou Švandou z Poličky po vyrovnaném průběhu remizoval. Sedmé kolo pro nás bylo kolem mnohoslibným, ale mělo příliš mnoho „ale“. I tak děkuji všem za velké nasazení, dobrý boj a získané zkušenosti.

Z ostatních hráčů z našeho kraje musím vyzdvihnout pěknou výhru postoupeckého Honzy Paláška nad jeho odvěkým soupeřem Jirkou Kozlem z Frýdku Místku. Honzovi se konečně podařilo sehrát celistvou partii v jeho stylu, dotaženou do úspěšného konce. Bohužel v Koutech onemocněla postoupecká hráčka Lenka Navrátilová a ve čtvrtek večer odjela domů. Naopak Martina Fusková přidala další výhru a pokračuje ve velkém souboji s Jitkou Jánskou o celkové prvenství v D14.

H16 JAN PALÁŠEK (1711, Postoupky) – Jiří Kozel (1969) 1 – 0
H16 JAN SKALKA (1809, Boršice) – Jan Macháň (2000) ½ – ½
H14 ONDŘEJ STUCHLÝ (1680, Staré Město) – Václav Truksa (1690) 0 – 1
H12 FRANTIŠEK MRKUS (1639, Staré Město) – Matěj Půlpán (1766) 1 – 0
H12 Jiří Liška (1763) – JAKUB GÁLÍK (1466, Hošťálková) 1 – 0
H10 Ondřej Švanda (1406) – ONDŘEJ VRAJ (1250, Hošťálková) ½ – ½
D16 LENKA BLECHOVÁ (1560, Staré Město) – Kateřina Vlčková (1807) 0 – 1
D14 MARTINA FUSKOVÁ (1726, Frýdek-Místek) – Martina Tajovská (1258) 1 – 0
D14 Michaela Nová (1250) – LENKA NAVRÁTILOVÁ (1100, Postoupky) 1 – 0
D14 JULIE ŠIMČÁKOVÁ (1381, Postoupky) – Martina Benešová (1400) ½ – ½
D12 ADÉLA BIERSKÁ (1100, Vsetín) – Sandra Valenčíková (1319) 0 – 1
FIDE OPEN Michal Hrabal (2073) - VOJTĚCH DOBEŠ (2055, Staré Město) ½ – ½
FIDE OPEN PETR VEČEŘA (1957, Postoupky) – Josef Krátký (1878) 1 – 0
FIDE OPEN LUKÁŠ FUSEK (1969, Staré Město) – Oldřich Macek (1618) 0 – 1
FIDE OPEN Jan Tůma (1691) – MARTIN DUNGL (1976, Postoupky) 0 – 1
NÁRODNÍ OPEN PAVEL NĚMEC (1727, Staré Město) – Martin Novák (1477) ½ – ½
H18+H20 (8.kolo) ADAM GABRIEL (2106, Boršice) – Lukáš Vlasák (2270) 0 – 1
H18+H20 (9.kolo) Josef Kratochvíl (2236) – ADAM GABRIEL (2106, Boršice) 1 – 0DEN PÁTÝ, STŘEDA 14.3. - Pátý den turnaje, šesté kolo. Typická atmosféra třetí čtvrtiny turnaje – kombinace bojovnosti, odhodlání, počínající únavy, družné pohody v naší smečce. Trocha divočení, zábavy a her, nezbytné doplnění sil při chvílích odpočinku. Další spousta společné šachové práce nejen v dopolední partii, ale i v odpoledních rozborech a přípravách. Zajímavá setkávání mezi šachisty nejen z našeho kraje nad šachovnicí, ale i při chvílích volna. Nové zkušenosti. Vítězství i porážky. Takový byl náš dnešek v Koutech nad Desnou. Naše krajská výprava dnes získala 3/6 a těší se na náročné čtvrteční kolo.

Přesně podle mojí předtuchy měli dneska úspěšný a slavný den oba kluci v H12. František Mrkus černými s přehledem rozehrál svoje Cambridge-Springs a nejen že svému soupeři dal brzy vidličku a s jistotou zvítězil, ale i v analýze ukázal pěkný přehled v zahájení i ve vznikajících pozicích. Moc pěkné. Pro Františka zasloužený návrat do popředí turnajové tabulky, ve které je na čtvrtém místě s půlbodovým odstupem na vedoucí trojici a výborným pomocným hodnocením. I zítřejší partii s Matějem Půlpánem má František ve svých rukou. Hošťálkovský Kuba Gálík, který si nepřeje být dále označován jako agent 007 James Bond (nepochybně proto, že nechce být taková nula nula:-)), dnes sehrál výbornou partii! Svým aktivním a přímočarým stylem svého soupeře jednoznačně přehrál způsobem start cíl. Na takové partie je radost koukat. Radost je rozebírat. Radost s Kubou pracovat. V zítřejší partii černými s Jiřím Liškou dostane Kuba šanci dotáhnout se na předek turnaje. A v každém případě, ať už partie dopadne jakkoliv, předvede další hodnotný výkon a získá další cenné zkušenosti.

Ondra Stuchlý v H16 dnes pokračoval v nátlakové hře z předchozích kol. Znovu se černými brzy po zahájení pustil do dlouhé forzírované kombinace, kterou hra zamířila ze střední hry až do koncovky. Na konci téměr desetitahového propočtu ovšem Ondra nedopočítal poslední dva důležité tahy, takže místo k zisku pěšce došel jen k rovnováze a posléze k remíze. Pokud svůj náročný herní styl a hledání skrytých možností podloží tvrdou prací, budeme se mít brzy na co těšit. Ondra Vraj v H10 měl dnes náročný bojový úkol poměřit své síly s prvním nasazeným Kubou Voříškem (elo 1620). Znovu svou snahu pohřbil zbytečným přehlédnutím figury a prohrál. Silní soupeři chyby neodpouštějí. A na MČR slabé soupeře nenajdete.

Zajímavý boj se rozhořel na šachovnici Adély Bierské v D12. Áďa rozvinula své hrozby po otevřeném sloupci na královském křídle, soupeřka protiútočila na dámském. Hrozby soupeřky se bohužel ukázaly být silnější. I tak další cenná zkušenost. Během odpoledne po partii pak Áďa v našich analýzách i cvičných partiích sklidila uznání několika mnohem zkušenějších hráčů a její pokroky se brzy jistě projeví i v turnajích. Přál bych Ádě, aby se projevily dřív než za několik měsíců, dřív než za několik týdnů, ale už v zítřejším sedmém kole. Poslední z našich samurajů, Pavel Němec v národním Openu, sehrál další vyrovnanou bitvu, která nakonec skončila remízou. Znovu znatelně doplatil na chabé znalosti zahájení. Hráč jeho kvalit i věku by už měl znát víc, než že ve skotské se hraje exd4 a pak dáme naši „lejdy“ na f6. Měl by více studovat, více makat. A začínám mít příjemný dojem, že i Pavel to už ví.

Naše šestice tak v dnešních bojích získala pěkné 3 body a v bojovném rozpoložení očekává zítřejší bitvy. Z dalších zástupců našeho kraje stojí za zmínku dvě hodnotné remízy našich borců v H16 Honzy Skalky a Honzy Paláška. Určitě i vzájemný souboj dvou postoupeckých princezen Lenky Navrátilové a Julči Šimčákové v D14, ze kterého nakonec odešla s celým bodem Julča. A ve stejné kategorii ze všeho nejvíc další vítězství Martiny Fuskové (hájící barvy BŠŠ Frýdek-Místek), která dívkám kraluje společně s Jitkou Jánskou z Klatov a před ostatními slečnami mají po šesti kolech už 1,5 bodu náskok.

Středeční výsledky hráčů z našeho kraje – 6.kolo:

H16 JAN SKALKA (1809, Boršice) – Michael Kubík (2030) ½ – ½
H16 Jan Macháň (2000) – JAN PALÁŠEK (1711, Postoupky) ½ – ½
H14 Filip Vojtěch (1821) – ONDŘEJ STUCHLÝ (1680, Staré Město) ½ – ½
H12 David Pilch (1615) – FRANTIŠEK MRKUS (1639, Staré Město) 0 – 1
H12 JAKUB GÁLÍK (1466, Hošťálková) – Jan Miesbauer (1523) 1 – 0
H10 ONDŘEJ VRAJ (1250, Hošťálková) – Jakub Voříšek (1620) 0 – 1
D16 LENKA BLECHOVÁ (1560, Staré Město) 1K
D14 Jana Kubošová (1495) – MARTINA FUSKOVÁ (1726, Frýdek-Místek) 0 – 1
D14 LENKA NAVRÁTILOVÁ (1100, Postoupky) – JULIE ŠIMČÁKOVÁ (1381, Postoupky) 0 – 1
D12 Anna Zlámaná (1303) – ADÉLA BIERSKÁ (1100, Vsetín) 1 – 0
FIDE OPEN Miloslav Vanka (2119) – PETR VEČEŘA (1957, Postoupky) 1 – 0
FIDE OPEN VOJTĚCH DOBEŠ (2055, Staré Město) – Marek Malý (2076) ½ – ½
FIDE OPEN Eva Kořínková (1870) – LUKÁŠ FUSEK (1969, Staré Město) ½ – ½
FIDE OPEN MARTIN DUNGL (1976, Postoupky) – Jiří Novák (1705) 1 – 0
NÁRODNÍ OPEN Oskar Hofman (1553) – PAVEL NĚMEC (1727, Staré Město) ½ – ½
H18+H20 (7.kolo) Jakub Rabatin (2159) – ADAM GABRIEL (2106, Boršice) 1 – 0DEN ČTVRTÝ, ÚTERÝ 13.3. - Úterním pátým kolem se naše vystoupení na MČR nenápadně překulilo do své druhé poloviny. Po předchozím náročném dvoukole se dnes hrálo pouze dopoledne. Kromě podrobnějších rozborů a příprav na další partie jsme si tak našli čas na návštěvu ruční papírny v nedalekých Velkých Losinách, na výjezdy za nákupem nových zásob, někteří naši otužilci dokonce i na promrzlý fotbálek pod širým nebem. A samozřejmě také na odpočinek. Po bojovném úterním kole, ve kterém jsme uhráli 3/6, si všichni naši hrdinové odpočinek zasloužili.

Rád bych na tomto místě velmi poděkoval všem rodičům našich borců, kteří tu s námi v Koutech jsou. Oba rodiče Ádi Bierské, maminka Ondry Vraje i tatínek Františka Mrkuse nám všichni společně vytvářejí pohodové rodinné zázemí a jsou plnohodnotnými členy našeho týmu. Prožívají se svými dětmi vítězství i porážky, fandí ostatním, vždycky se vším pomůžou. Kdyby se rozdávaly medaile za vytváření domova uprostřed koutecké šachové divočiny, podělili by se všichni naši přítomní rodiče o zlato. Díky!

Pomalu se stává naším turnajovým zvykem, že nejdelší a nejurputnější boje svádí Ondra Stuchlý v H14. Černými ve skotské hře s Jakubem Cachem brzy v zahájení přesně propočítanou vtipnou kombinací získal výhodu a podobně jako v minulém kole, i tentokrát šel celou partii zdravě a korektně po výhře. Vítězství v partii nakonec neobjevil a nenašli jsme ho ani v analýze po remizované partii. Ale je moc dobře, že v posledních partiích Ondra pravidelně tahá za delší konec. Úspěch brzy přijde. I druhý z našich nejzkušenějších borců, Pavel Němec v národním openu, prokazuje v průběhu turnaje vzestupnou tendenci. Partii sehrál zodpovědně s touhou po vítězství, chybělo jen více preciznosti. Jak v zahájení, tak i v koncovce Pavlovi velká výhoda utekla doslova mezi prsty a nakonec remizoval.

I náš mocný tandem v H12 svedl další tuhé boje. František Mrkus zahrál neopatrně zahájení a jeho zkušený soupeř Jan Vykouk z Mostu už sevření nepustil. Někdy porážku potřebujeme, aby nás upozornila na naše chyby a slabiny. Aby nám porážka řekla „Takhle ne!“ a „Na tomhle mákni!“ S Františkem o slabých místech víme a pracujeme na jejich posílení. Snad už zítra v souboji o návrat do popředí turnajové tabulky. Velmi pěkná partie se povedla Kubovi Gálíkovi. Svého soupeře dneska předčil v celém průběhu boje od zahájení až do konce a s přehledem zvítězil. Cítím v kostech, že zítřek bude pro Františka a Kubu úspěšný a slavný den!

Dnešní hošťálkovský úspěch potvrdil i Ondra Vraj v nejmladší kategorii. Sehrál pěknou, celistvou partii a černými svého soupeře přehrál. Škoda jen zbytečných taktických přehlédnutí, která by Ondru v dalších partiích mohla mrzet. Základem je nedělat hrubky. Hlídat si své i soupeřovy figurky, neskákat po minách a naopak ve správnou chvíli dobře zamířit. V příštím kole na Ondru čeká první nasazený hráč turnaje Jakub Voříšek a v partii je možné všechno. Ondra na to má! Mezi dívkami do dvanácti let se dnes nepodařilo uhlídat soupeřčiny hrozby naší šikovné divožence Adéle. Áďa je ale s každou další zkušeností silnější a silnější. Bojuje, maká, je na dobré cestě.

Na středeční šesté kolo jsme správně natěšení a plní bojového odhodlání. Těšíme se na pěkné partie a dáme do nich všechno!

Úterní výsledky hráčů z našeho kraje – 5.kolo:

H16 Filip Kaňák (1753) – JAN SKALKA (1809, Boršice) 1-0
H16 Michael Kubík (2030) – JAN PALÁŠEK (1711, Postoupky) 1 – 0
H14 Jakub Cach (1630) – ONDŘEJ STUCHLÝ (1680, Staré Město) ½ – ½
H12 FRANTIŠEK MRKUS (1639, Staré Město) – Jan Vykouk (1845) 0 – 1
H12 Jan Chlebek (1545) - JAKUB GÁLÍK (1466, Hošťálková) 0 - 1
H10 Dominik Očko (1250) - ONDŘEJ VRAJ (1250, Hošťálková) 0 - 1
D16 Kateřina Žilavá (1461) – LENKA BLECHOVÁ (1560, Staré Město) ½ – ½
D14 Jitka Jánská (1743) – MARTINA FUSKOVÁ (1726, Frýdek-Místek) ½ – ½
D14 Michaela Nová (1250) – JULIE ŠIMČÁKOVÁ (1381, Postoupky) 1 - 0
D14 Jana Pokorná (1274) – LENKA NAVRÁTILOVÁ (1100, Postoupky) 1 - 0
D12 Anna Tůmová (1250) – ADÉLA BIERSKÁ (1100, Vsetín) 1 – 0
FIDE OPEN PETR VEČEŘA (1957, Postoupky) - VOJTĚCH DOBEŠ (2055, Staré Město) ½ – ½
FIDE OPEN LUKÁŠ FUSEK (1969, Staré Město) – Petr Walek (1761) ½ – ½
FIDE OPEN Patrik Krušina (1826) – MARTIN DUNGL (1976, Postoupky) 1 – 0
NÁRODNÍ OPEN PAVEL NĚMEC (1727, Staré Město) – Jan Žilavý (1671) ½ – ½
H18+H20 (6.kolo) ADAM GABRIEL (2106, Boršice) – Jaroslav Bureš (2405) 0 – 1DEN TŘETÍ, PONDĚLÍ 12.3. - Náročné pondělní dvoukolo pořádně prověřilo naše síly i šachové ambice. Soupeři byli silní a bodový výsledek naší válečnické smečky slabší, než v úvodních dvou víkendových kolech. Za naši snahu i šachové nasazení dám bez váhání ruku do ohně (nebo úspory do kampeličky či krále do centra šachovnice). Bodově dnešní dvoukolo 3,5/12. Naším borcem dne byl František Mrkus, který znovu prokázal velmi slušné šachové kvality.

František dnes sehrál dvě pěkné partie. V první solidním stylem remizoval se třetím nasazeným Arsenijem Anaškinem, ve druhé i přes lehkovážný průlet několika nebezpečnými meteorickými roji nakonec pěkně zvítězil. V průběžném pořadí je tak František po čtyřech kolech na pěkném třetím místě. Nejzajímavější bitvy má ještě určitě před sebou, třeba už zítra s Janem Vykoukem. Náš druhý ledoborec v H12 Kuba Gálík dnes narazil na dvě velké ledové kry (druhého a šestého nasazeného) a oběma hroudám ledu nakonec po důstojných bojích podlehl. Áďa Bierská v D12 dnes dvakrát doplatila na příliš rychlou hru a pozornější soupeřky ji v obou případech překoumaly. Až i Áďa trpělivě zakoumá, tak to světem jistě zacloumá! Ondra Vraj dnes dvakrát šlápl na minu. V prvním případě nedal dvoutahový mat, ve druhém dal jednotahově figuru. Výhru a remízu dnes vybojoval Pavel Němec v národním openu. V průběžném pořadí se dělí o šesté až osmnácté místo a více napoví zítřejší partie. První bodový zisk dnes zaznamenal Ondra Stuchlý, kterému dvě úvodní porážky herně prospěly a zdravě ho namotivovaly. Po dopolední bojovné porážce v odpoledním čtvrtém kole zahrál pěkně a systematicky se prokousal až velmi blízko vítězství v materiálně značně zjednodušené koncovce. Výherní postup tam ale Ondrovi proklouzl mezi prsty a tak nakonec remíza. Partie ovšem rozhodně pěkná a v dalších dnech s chutí další takové!

V krátskosti přidávám stručný přehled pořadí v jednotlivých kategoriích. Po dnešním dvoukole už pořadí má svou váhu. To nejdůležitější však stále zůstává skryto tajenkou zbývajících pěti kol.

V H16 je zatím stoprocentní Jan Mikeš z Ústí nad Labem, druhý Ondřej Toman ze Sokola Údlice se 3,5 body a následuje skupinka čtyř tříbodových. JAN SKALKA z Boršic je zatím s jedním bodem 21., HONZA PALÁŠEK z Postoupek s půl bodem 24.

V H14 vede se 3,5 body dvojice brněnských šachistů Martin Blahynka a Benedikt Hofírek, následovaná tříbodovým Vítem Kratochvílem z Náměště nad Oslavou. Náš borec ONDRA STUCHLÝ ze Starého Města je zatím 24. s jednou remízou.

V H12 je zatím ve vedení Nguyen Thai Dai Van z Beskydské šachové školy se 3,5 bodu. Druhé až šesté místo dělí skupinka tříbodových, ve které je i náš FRANTIŠEK MRKUS ze Starého Města. JAKUB GÁLÍK z Hošťálkové je s 1,5 bodu na 16.místě.

V H10 vévodí startovnímu poli stoprocentní Tomáš Ludvík z Polabín. S odstupem jednoho bodu následuje šestičlenná skupinka třibodových. ONDRA VRAJ z Hošťálkové je zatím s 1,5 bodu 16.

V D16 vede polabinská slečna Kateřina Vlčková se 3,5 body, následovaná Natašou Richterovou a Lenkou Šroubovou s půlbodovým odstupem. LENKA BLECHOVÁ je se dvěma body na 9.místě.

V D14 vede se 3,5 body MARTINA FUSKOVÁ hájící barvy Beskydské šachové školy o pomocné hodnocení před Jitkou Jánskou. S odstupem celého bodu se na ně dívá početná skupinka dalších hráček. LENKA NAVRÁTILOVÁ z Postoupek má zatím 1,5 bodu a je na 16.místě, druhá postoupecká slečna JULČA ŠIMČÁKOVÁ má o půl bodu méně a je 18.

V D12 jsou zatím na čele Petra Masáková a Blanka Brunová se 3,5 body, o půl bodu zpět je Ludmila Kopcová. ADÉLA BIERSKÁ ze Zbrojovky Vsetín je s 1,5 body na 16.místě.

V D10 je zatím stoprocentní Sofie Přibylová ze Sokola Lány o půl bodu před Karin Němcovou z Prahy a dalšího půl bodu před ostatními pronásledovatelkami. V této kategorii letos žádnou bojovnici nemáme.

Ve FIDE OPENu je na čele trojice tříapůlbodových Zdeněk Hába, Jindřich Pavlík a Víťa Valenta se 3,5 body. VOJTĚCH DOBEŠ ze Starého Města je zatím sedmý se třemi body, 11. je PETR VEČERA z Postoupek rovněž se třemi body, dva body má LUKÁŠ FUSEK a 1,5 bodu MARTIN DUNGL.

V NÁRODNÍM OPENU jsou ve vedení dva čtyřbodoví Jaroslav Šroub a Jan Česenek. Mezi tříbodovými pak dělí šesté místo PAVEL NĚMEC ze Starého Města.

V JUNIORSKÉ KATEGORII H18+20 je po pěti kolech (junioři jsou o kolo napřed) na prvním místě Jan Krejčí z Litovle, následovaný trojicí silných pronásledovatelů s půl bodovým odstupem. Boršický ADAM GABRIEL má zatím jeden bod a je na 10.místě.

Pondělní výsledky hráčů z našeho kraje – 3.kolo:

H16 JAN PALÁŠEK (1711, Postoupky) – JAN SKALKA (1809, Boršice) 0 - 1
H14 Radek Zeman (1716) – ONDŘEJ STUCHLÝ (1680, Staré Město) 1 - 0
H12 FRANTIŠEK MRKUS (1639, Staré Město) – Arsenij Anaškin (1873) ½ – ½
H12 Tomáš Hurdzan (1883) - JAKUB GÁLÍK (1466, Hošťálková) 1 - 0
H10 ONDŘEJ VRAJ (1250, Hošťálková) – Kryštof Pravda (1357) 0 - 1
D16 Aneta Pistovčáková (1557) – LENKA BLECHOVÁ (1560, Staré Město) ½ – ½
D14 MARTINA FUSKOVÁ (1726, Frýdek-Místek) – Martina Benešová (1400) 1 – 0
D14 JULIE ŠIMČÁKOVÁ (1381, Postoupky) – Jana Pokorná (1274) 0 - 1
D14 LENKA NAVRÁTILOVÁ (1100, Postoupky) 1K
D12 Králová Josefina (1372) – ADÉLA BIERSKÁ (1100, Vsetín) 1 – 0
FIDE OPEN LUKÁŠ FUSEK (1969, Staré Město) – Jaroslav Voříšek (2232) ½ – ½
FIDE OPEN Michal Zavadil (2106) – VOJTĚCH DOBEŠ (2055, Staré Město) 0 – 1
FIDE OPEN Jozef Valenčík (1872) – MARTIN DUNGL (1976, Postoupky) ½ – ½
FIDE OPEN Tomáš Strakoš (1786) – PETR VEČEŘA (1957, Postoupky) 0 – 1
NÁRODNÍ OPEN PAVEL NĚMEC (1727, Staré Město) – Václav Vojíř (1647) 1 – 0
H18+H20 (4.kolo) Jan Krejčí (2486) - ADAM GABRIEL (2106, Boršice) 1 – 0

Pondělní výsledky hráčů z našeho kraje – 4.kolo:

H16 JAN SKALKA (1809, Boršice) – Tomáš Skalický (1913) 0 - 1
H16 JAN PALÁŠEK (1711, Postoupky) – Filip Kaňák (1711, Postoupky) ½ – ½
H14 ONDŘEJ STUCHLÝ (1680, Staré Město) – Milan Fürbacher (1658) ½ – ½
H12 Gustav Brejník (1512) – FRANTIŠEK MRKUS (1639, Staré Město) 0 - 1
H12 JAKUB GÁLÍK (1466, Hošťálková) – Daniel Daněk (1783) 0 - 1
H10 Jakub Petr (1250) – ONDŘEJ VRAJ (1250, Hošťálková) 1 - 0
D16 LENKA BLECHOVÁ (1560, Staré Město) – Monika Ryšavá (1250) 1 – 0
D14 MARTINA FUSKOVÁ (1726, Frýdek-Místek) – Nela Pýchová (1711) 1 – 0
D14 LENKA NAVRÁTILOVÁ (1100, Postoupky) – Karolína Žatečková (1515) ½ – ½
D14 JULIE ŠIMČÁKOVÁ (1381, Postoupky) 1K
D12 ADÉLA BIERSKÁ (1100, Vsetín) – Eliška Kalinová (1273) 0 – 1
FIDE OPEN VOJTĚCH DOBEŠ (2055, Staré Město) – Vít Valenta (2127) ½ – ½
FIDE OPEN Lukáš Karálek (2174) – PETR VEČEŘA (1957, Postoupky) 0 - 1
FIDE OPEN David Zvára (2047) – LUKÁŠ FUSEK (1969, Staré Město) 1 – 0
FIDE OPEN MARTIN DUNGL (1976, Postoupky) – Patrik Pýcha (1839) 0 - 1
NÁRODNÍ OPEN Dominik Řezníček (1684) – PAVEL NĚMEC (1727, Staré Město) ½ – ½
H18+H20 (5.kolo) ADAM GABRIEL (2106, Boršice) – Tadeáš Kriebel (2333) 0 - 1DEN DRUHÝ, NEDĚLE 11.3. - Neděle v Koutech pro nás byla dalším šachovým svátkem. Ne proto, že bychom snad neměli nic na práci a věnovali bychom se prohánění po sjezdových svazích na lyžích, hodování nad zbytky zásob z domova a zábavným výšlapům po zdejších nekonečných schodištích. To ne. Ale protože se nám hrálo hezky, měli jsme se šachově a dobře a pro trojici našich reprezentantů znamenala neděle nějaký významný šachový mezník. Pro Adélu Bierskou první partie na MČR a hned příjemný úspěch. Pro Jakuba Gálíka a Ondru Vraje jejich historicky první výhry na MČR. Pro naši výpravu celkově 4/6 a další úspěšný šachový den.

Protože nedělní kolo začínalo až od 14ti hodin, věnovali jsme dnešní dopoledne přípravám na nadcházející šachové boje. A kdo se zrovna v daný moment nepřipravoval, nabíral síly při odpočinku a užíval si našeho prvního dopoledne v Koutech. Hlavně sídlo naší výpravy se stalo veselým šachovým i nešachovým hnízdem, prostě jak rád říkám – přívětivým kouskem poctivého Zlínského kraje uprostřed okolní divočiny.

Odpoledne jsme správně natěšení zasedli k partiím druhého kola a zuřivě se vrhli do boje. Své první partie na Mistrovství se konečně dočkala Áďa Bierská. A nebyla to premiéra jen tak ledajaká! Po kontumační výhře z prvního kola zasedla Áďa ke čtvrtému stolu k souboji s šestou nasazenou Terezou Kočí. Od začátku partie dala svým figurkám jasný povel k útoku a za zvuků válečných rohů a veselého klapotu figurek hýřila její pozice bojovností a aktivitou. Až přehlédnutá vidlička zpomalila Ádin nápor a po bojovném a s výjimkou zmíněné vidličky i kvalitním průběhu skončila nakonec partie remízou. Pro Áďu velmi pěkný začátek a předvedená hra je určitě příslibem pro další kola turnaje.

Další velmi pěknou partii sehrál František Mrkus s Vojtěchem Pařízkem. Ve Františkově podání to tentokrát nebyla jen obvyklá ničivá vlna tsunami, ale systematický výkon černými ve španělské a zasloužené vítězství v dámské koncovce. Pěkná a hodnotná výhra. Ještě zpomalit a budeme super! Náš druhý válečník v kategorii H12, hošťálkovský James Bond Kuba Gálík po dramatickém zahájení v předchozím kole zvolil tentokrát klidnější začátek. I tak ale brzy získal silný tlak a po chybě soupeře velmi brzy zvítězil. Pro Kubu jeho historicky první výhra na MČR a na třetí kolo další výzva – souboj s druhým nasazeným Tomášem Hurdzanem.

Svoje první vítězství na Mistrovství zaznamenal i náš nejmladší dravec v H10. Šelmák Ondra Vraj z rodu sebevědomých, čeledi šachovitých, rozsápal svého soupeře jak medvěd lidojed. Ve třetím kole čeká Ondru šestý nasazený Kryštof Pravda a znovu se můžeme těšit na zuřivou podívanou z hošťálkovské šachové divočiny. Zabodovat se bohužel nepodařilo Ondrovi Stuchlému v H14. Ondra začal partii energicky a s chutí, bílými se na soupeře v sicilské nadšeně vrhnul, ale chybou v propočtu ztratil materiál a s tím už nic udělat nešlo. Na zítřejší dvoukolo jsme s Ondrou nabili náš rotační šachový kulomet spoustou nábojů a těšíme se na co nejvíc přesných zásahů. Poslední zástupce naší výpravy, Pavel Němec v národním openu , soupeře nejdříve pěkně překombinoval, s pěšcem víc ale nedotáhl realizaci v koncovce. Takže remíza, ale určitě o to větší odhodlání sestřelit své soupeře v pondělním dvoukole.

Jak už jsem psal, v pondělí nás čeká nejnáročnější den Mistrovství a každého z našich bojovníků hned dvě partie. Hlavně ať jsou to pěkné partie a kvalitní šachy.

Nedělní výsledky hráčů z našeho kraje – 2.kolo:

H16 JAN SKALKA (1809, Boršice) – Jan Franěk (1965) 0 - 1
H16 Ta Van Duy (1905) – JAN PALÁŠEK (1711, Postoupky) 1 - 0
H14 ONDŘEJ STUCHLÝ (1680, Staré Město) – Dominik Kula (1725) 0 - 1
H12 Vojtěch Pařízek (1719) – FRANTIŠEK MRKUS (1639, Staré Město) 0 - 1
H12 JAKUB GÁLÍK (1466, Hošťálková) – Ondřej Havelka (1655) 1 - 0
H10 Erik Žejdlík (1250) – ONDŘEJ VRAJ (1250, Hošťálková) 0 - 1
D16 LENKA BLECHOVÁ (1560, Staré Město) – Eva Kopecká (1326) ½ – ½
D14 Kubošová Hana (1475) – MARTINA FUSKOVÁ (1726, Frýdek-Místek) ½ – ½
D14 Barbora Novotná (1509) – JULIE ŠIMČÁKOVÁ (1381, Postoupky) 1 - 0
D14 Martina Hartingerová (1430) – LENKA NAVRÁTILOVÁ (1100, Postoupky) 1 - 0
D12 ADÉLA BIERSKÁ (1100, Vsetín) – Tereza Kočí (1423) ½ – ½
FIDE OPEN MARTIN DUNGL (1976, Postoupky) – Zdeněk Hába (2222) 0 - 1
FIDE OPEN Lukáš Karásek (2174) – LUKÁŠ FUSEK (1969, Staré Město) ½ – ½
FIDE OPEN PETR VEČEŘA (1957, Postoupky) – Vít Moravec (2174) 0 - 1
FIDE OPEN VOJTĚCH DOBEŠ (2055, Staré Město) – Kristýna Sabolová (1821) ½ – ½
NÁRODNÍ OPEN Richard Široký (1585) – PAVEL NĚMEC (1727, Staré Město) ½ – ½
H18+H20 (3.kolo) ADAM GABRIEL (2106, Boršice) – Štěpán Seidl (2123) 1 - 0DEN PRVNÍ, SOBOTA 10.3. - V sobotu začalo a naplno se rozjelo MČR. Pro nás sobota začala dopravou z různých koutů našeho kraje do našich šachových Koutů nad Desnou. Tak jako každý rok, i letos pro nás Kouty asi budou příjemným rozloučením s paní zimou – tady v Koutech ještě sníh, až pojedeme domů, bude na nás vesele mávat jaro.

Dnešní doprava v pohodě, prezentace i ubytování taky ok. Letos jsme ubytovaní část výpravy na dolní budově, část na horní, kde je i naše veselé šachové hnízdo. Ale trocha sportu při zdolávání tisíců zdejších schodů nám neuškodí. Všichni jsme zdraví, spokojeně najezení a v dobré náladě.

První kolo turnaje naši dobrou šachovou náladu ještě podpořilo. Pět ze šesti hráčů naší výpravy nastupovalo do úvodního kola z pozice papírového outsidera, ale zaznamenali jsme jen jedinou porážku. Svou premíéru na velké akci si dneska měla odbýt Áďa Bierská, ale kvůli lichému počtu účastnic kategorie H12 měla volno a získala kontumační bod. Už se těší na nedělní velkou premiéru, přímo na čtvrté šachovnici se silnou soupeřkou Terezou Kočí. Z ostatních první dohrál Ondra Vraj v H10. S osmým nasazeným Robertem Demkem z Frýdku-Místku sehrál vyrovnanou partii bez výraznějších chyb na obou stranách a uhrál zaslouženou remízu. Oba kluci ale určitě mohli v partii předvést víc. Hlavně je u Ondry potřeba víc se zadumat. Hledat možnosti, vymýšlet, tvořit!

V národním Openu vcelku s přehledem vyhrál svou partii Pavel Němec. Ale v dalších kolech bude potřebovat zabrat mnohem víc! Cenné a velmi bojovné remízy vybojovali naši borci v H12. Kuba Gálík černými s Markem Lojkem z Orlové zahrál dost tragikomicky zahájení, dokonce zbaštil otráveného pěšce a jeho zoufalý král křičel o pomoc přes celou hrací místnost. Kuba pak obdivuhodně zabojoval a ve svízelné situaci zachoval chladnou hlavu. Hošťálkovský James Bond tak vývoj partie otočil a brzy už volal o pomoc nebohý soupeř, jehož nabídky remízy Kuba správně odmítal. V rozhodující chvíli Kubovi chybělo více zkušeností a soupeře omilostnil. Mám však velkou radost, že i po nevydařeném začátku Kuba bojoval jako lev a po většinu partie tahal za delší konec.

Další bojovnou a zaslouženou remízu v H12 vybojoval František Mrkus s prvním nasazeným Nguyenem Thai Dai Vanem. Od zahájení se do favorizovaného soupeře pěkně zakousnul ve svém typickém tsunami-stylu. V rozhodující chvíli Franta nenašel systematický postup dalšího zesilování pozice a pak už se musel spíš bránit. Zkušeně si ale svoji půlku ohlídal a zítra bude určitě kousat ještě víc! Ondra Stuchlý v H14 v partii s Davidem Mičulkou rozehrál trošku nevýrazně zahájení. Potom zapomněl, že když jsme pod tlakem a sílícími hrozbami soupeře, může nám pomoci zjednodušení a následná tuhá obrana horší pozice. Místo toho udělal zbytečné „baf“, kterého se soupeř nelekl, snědl chutného pěšáčka a pak už Ondrovi nedal šanci.

Po prvním kole máme pěkných 3,5/6. V dalších kolech třeba ne vždy získáme takovou pěknou porci bodů proti papírově silnějším soupeřům. Někdy se daří víc, někdy míň. Ale když necháme na šachovnici všechno a zároveň budem správní bojovnící a dobrá parta i mimo partie tak jako dnes, budeme vítězi bez ohledu na počty získaných bodů. A teď už hurá na nedělní souboje!ÚVODNÍ ZPRÁVA - V sobotu 10.března začíná vrchol mládežnické sezóny jednotlivců, kterým je každoročně Mistrovství České republiky mládeže do 16-ti let. Letos se koná v termínu 10.-17.března na osvědčeném místě v Koutech nad Desnou. Šachový svaz Zlínského kraje vysílá na tento turnaj další krajskou výpravu a my vás o celém Mistrovství budeme pravidelně informovat v rychlých aktuálních vsuvkách z každého dne Mistrovství.

V krajské výpravě Šachového svazu Zlínského kraje bude letos šachově pracovat šestice nadějných šachistů a šachistek. V kategorii H14 se představí zkušený matador Ondřej Stuchlý ze Starého Města. V H12 máme dvojí zastoupení – kromě dalšího ostříleného staroměstského borce Františka Mrkuse bude bojovat na svém prvním MČR jednotlivců i hošťálkovský drak Jakub Gálík. V kategorii do 12ti let má naše výprava zastoupení i v dívkách. V D12 bude bojovat své první velké Mistrovství rychle se lepšící Adéla Bierská ze Zbrojovky Vsetín. V nejmladší kategorii H10 máme dalšího nadějného borce – mistra Moravy z říjnového MMS, našeho nejmladšího šachového hrdinu, odvážného bojovníka Ondru Vraje z Hošťálkové. Šestým členem naší výpravy bude náš nejstarší borec, Pavel Němec ze Starého Města, který bude svádět své boje v otevřeném turnaji.

Kromě této šestice se na turnaji představí i další zástupci našeho kraje. Jejich nasazení ve startovní listině i průběžné výsledky můžete sledovat na chess-results (http://chess-results.com/tnr66651.aspx?art=1&lan=5). A na stejném místě najdete i průběžné výsledky souběžně probíhajícího Mistrovství ČR juniorů a dorostenců, ve kterém náš kraj reprezentuje stříbrný medailista z polofinále MČR juniorů Adam Gabriel z Boršic.

O dalším průběhu Mistrovství, o výsledcích i zajímavostech, vás budeme informovat v průběžném zpravodajství. Další zajímavé informace najdete například na oficiálních stránkých Mistrovství nebo v čerstvém článku na Novoborském šachovém serveru.
Martin Beil

19.3.2012  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky