25.3.2024Komise mládeže - Přidán dokument (propozice GP v rapid šachu 2023/2024 - aktualizace o počty postupujících)
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 celkově po třech turnajích
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 3.turnaj Boršice
Kalendář akcí - Přidána akce 48. Přebor Vsetína (včetně propozic)

Úspěšné juniorské mistrovství v Přibyslavi

Juniorská mistrovství jsou důležitým mezistupněm mezi mládežnickým a dospělým šachem. Právě v těchto věkových kategoriích mezi šestnáctým a dvacátým rokem se často rozhoduje, jestli byl mladý šachista jen šikovným sběratelem mládežnických medailí, anebo jestli si šachy zvolil jako seriozní, dlouhodobý životní zájem. Právě v této době se mnozí talentovaní mlaďoši zakopou hluboko pod zem, zatímco jiní jako by z ničeho vyrostou v silné šachisty.

Ve dnech 13.-19.listopadu se v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku sešla téměř stovka mladých šachistů a šachistek, aby změřili své síly na polofinále MČR juniorů a zároveň finále MČR juniorek. V příjemném prostředí přibyslavského hotelu Přibyslav sváděli líté boje v náročném devítikolovém turnaji, společném pro juniory i juniorky a obě věkové kategorie (do 18ti i do 20ti let).

Našemu kraji dělaly největší radost i čest šikovné šachistky Barbora Kolomazníková ze Zlína a Jana Zpěváková ze Starého Města, které ovládly obě dívčí kategorie a zaslouženě získaly zlaté medaile. Zlínská šachová královnička Barča Kolomazníková (v turnaji získala 5,5 bodu, celkové 24.místo a s přehledem zvítězila mezi všemi dívkami) je talentovaná, velmi rozumná a pracovitá holčina. Barča v turnaji zdaleka nepředvedla své maximum, ale mezi dívkami byla zkrátka nejlepší. Nastupující vládkyně staroměstského šachu Janča Zpěváková (4,5 bodu, celkové 43.místo, druhá mezi všemi dívkami a zaslouženě nejlepší v D18) v sobě spojuje velkou šachovou duši (asi po taťkovi:-)) a zároveň často dost zásadní neznalosti v mnoha šachových oblastech. Ovšem neznalosti = rezervy = možnosti dalšího lepšení! Oběma šikovným slečnám přeji hodně štěstí v další šachové práci, příští rok na mistrovství světa ve Slovinsku a při množství poctivé práce jednou nejen reprezentaci našeho kraje, ale i úspěšnou reprezentaci celé České republiky.

V celkovém pořadí turnaje byl z našeho kraje nejlepší Adam Gabriel z Boršic (7 bodů, 2.místo). Adama neznám natolik, abych ho mohl obsáhleji hodnotit. Ale v každém případě mám radost, že šikovní borci z boršické šachové líhně jsou stále lepší a lepší. Kromě jejich vlastního šachového růstu bych jim přál, aby své šachové umění šířili i dál mezi své mladší spoluhráče. A abych nezapomněl – gratuluju!:-)

Náš kraj vyslal na přibyslavské mistrovství pětičlennou krajskou výpravu. Celá pětice vytvořila po celou dobu velmi dobrou partu, která turnaj šachově i nešachově prožila velmi dobře. Kromě této pětice se k našim přípravám, rozborům i nešachovému programu často připojovali i další šachisté z našeho kraje. Takže jsme uprostřed divoké Vysočiny vytvořili několik čtverečních metrů poctivé zlínské půdy, která byla pro všechny příjemnou, a věřím, že i užitečnou základnou.

Podrobné hodnocení jednotlivých účastníků výpravy tentokrát nebudu vypisovat v článku. Ve stručnosti můžu říct, že celá pětice pracovala na mistrovství velmi dobře a výsledkově všichni dopadli plus mínus v rámci očekávání a svých reálných možností. HONZA MALČÁNEK získal 4,5 bodu a celkové 52.místo, potřeboval by především získat více sebevědomí a tedy především zkušeností s hráči s elem 2000+. MAREK NAVRÁTIL získal také 4,5 bodu a 57.místo a čeká ho velké zlepšení, jakmile se naplno postaví svým slabším šachovým stránkám. MAREK JURČA uhrál 4 body a 66.místo, soustředit by se měl především na taktiku a konkrétní šachové uvažování mimo rámec základních šablon. Suverénně nejmladší člen naší výpravy ONDŘEJ STUCHLÝ skončil se 3,5 body na 75.místě, především získal další cenné zkušenosti, které mu pomohou už na březnovém MČR do 14ti let. Jediná slečna naší výpravy, šikovná a milá MAJKA PHAMOVÁ uhrála 3,5 bodu a celkové 78.místo. Majce bych hodně přál, aby se šachům znovu začala vážněji věnovat, nadání i bojové a studijní vlastnosti má pro šachy vynikající. Snad nejen pro Majku, ale pro všechny členy naší výpravy, byl celý turnaj dalším impulzem k intenzivnější šachové práci.

Na závěr bych se ještě rád zmínil o největším překvapení celého mistrovství, které má své kořeny v našem kraji. Martin Konvička, který nyní hájí barvy Tatry Kopřivnice, hrál teprve před rokem svůj první turnaj, tehdy ještě za Rožnov pod Radhoštěm. A teď, díky své práci, odhodlání a nadšení, bojoval do posledního kola o nejvyšší příčky. I přes prohru v posledním kole byl největším překvapením turnaje, získal 6 bodů, 9.místo a jeho výkon měl hodnotu elo 2225. K tomu netřeba další komentář. Jen tak dál, Marťo!

Více se můžete o juniorském mistrovství dočíst například na oficiálních stránkách turnaje, na Novoborském šachovém serveru, na stránkách Šachového svazu ČR, či na stránkách Zlína a Boršic. Podrobné výsledky celého mistrovství najdete zde